A Duna teljes budapesti szakaszán takarítanak a munkások. Az összes érintett kerületben azon vannak, hogy minél előbb járható legyen a pesti alsó rakpart.
A Petőfi híd lábánál szinte alig észlelhető a 2024-es árvíz elvonulta. Minél feljebb haladsz, szemben a Duna folyási irányával, annál több munkásba botlasz a Duna mindkét partszakaszán. A sárga mellényt viselő munkások minden olyan szakaszon dolgoznak, ahol a Duna már elvonult annyira, hogy takarítani tudjanak. A Metropol azt is kiderítette, hogy meddig tart a ritka látvány, és mikor tűnnek el az iszaphegyek a pesti alsó rakpartról.
A 2013-as budapesti árvíz után ugyanis 2024-ben volt a legmagasabb a víz szintje. Mindez többek között a budai és a pesti alsó rakpartok egyes részeinek víz alá kerülésével is járt, amit a víz elvonultával meg kell tisztítaniuk a munkásoknak.
A különleges helyzet miatt nem napi 8, hanem napi 12 órában dolgozunk. Ennél többet is csak azért nem, mert azt nem lehet. Viszont majd pénzben, szabadságban ez bele lesz kalkulálva
– árulta el a Metropolnak egy iszapot lapátoló férfi, aki mellett többen a Duna hordalékát, az ágakat, az oda sodort szemetet szedték össze hatalmas kukákba. Nem sokkal odébb autókkal mossák az utat, és az iszap nagy részét igyekeznek visszakotorni a Duna medrébe, de nincs könnyű dolguk. Egy-egy ilyen szakaszon több tucatnyian dolgoznak azon, hogy már szeptember 25-én, szerda reggelre járható legyen a pesti alsó rakpart, lehetőleg a teljes hosszában, de ez valószínűleg még csak egy-két nap múlva következhet be.
A budai alsó rakpart már szeptember 24., kedd óta járható, ott már a villamos is közlekedik, ellentétben azzal, ami a pesti alsó rakpart Lánchíd alatti szakaszát jellemzi. Ott nemcsak a hordalék, a kisebb kövek, kavicsok, az iszap, a sok szemét, a hatalmas fadarabok jelentenek gondot, hanem még a víz is áll. A tervek szerint ott még szükség lehet néhány napra, hogy elvonuljon a Duna, eltakarítsák a maradék vizet, majd a síneket is megtisztítsák annyira, hogy azon a 2-es villamos a teljes szakaszán tudjon közlekedni. Egyelőre ez nincs így, amit a külföldről ide látogató turisták is megcsodálnak.
A Lánchíd közelében most még többen fotóznak, videóznak, mint a korábbi egy-két napban. A turisták mellett így a vízzel ellentétben a katasztrófaturisták száma egyelőre nem csökken. A többség számára inkább egyfajta élmény, hogy pont olyankor tölti itt a szabadságát, amikor a Duna vízállása ennyire magas, mint a tetőzésekor volt.
Ami pedig a budapesti közlekedést illeti, a BKK Info oldalon található, folyamatosan frissülő hírek között szerepel, hogy a korábban említett szeptember 24., kedd 23 óra helyett szeptember 27., péntek 23 órára várható, hogy teljesen helyreáll a közlekedés azokon a szakaszokon, ahol a Duna kiöntött.
Egyelőre a Margitsziget is csak gyalogosan, az Árpád híd felől közelíthető meg. Még le van zárva az Óbudai-sziget és a Népsziget is. még mindig le van zárva a III. kerületben a Királyok útja az Emőd utca és a Pünkösdfürdő utca között, valamint a Pünkösdfürdő utca a Királyok útja és a Kossuth Lajos üdülőpart között. Lezárták a Clark Ádám téren a gyalogos- és kerékpáros-aluljárót is. A Margit híd budai hídfőjénél kialakított ideiglenes HÉV-peront a kerékpárosok még nem használhatják.
Várhatóan pénteken (szeptember 27.) üzemkezdettől a pesti oldalon (a 2-es villamos vonalán) is helyreállhat a közlekedés. Ott egyelőre még víz van az alagútban és több munkára van szükség
– tudta meg a Metropol a Budapesti Közlekedési Központtól (BKK-tól).
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre