A Grand Canyonba repíti a beteg gyerekeket az új VR-szemüveg, amelyet a kemoterápiás kezelés alatt használhatnak. A Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika Tűzoltó utcai részlegén két orvos a virtuális világgal próbálja elviselhetővé tenni a fájdalmas kezeléseket.
Új módszerrel könnyíti a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika Tűzoltó utcai részlegén fekvő beteg gyerekek hosszú és fájdalmas kezelését. A Metropol utánajárt, milyen új terápiás módszerről van szó.
VR-szemüveget próbált ki Bújdosó Zoé, akinek annyira tetszett a virtuális világ, amit ezen a szemüvegen látott, hogy szinte el is felejtette minden baját.
„Hú, látom a kezem!” – mondta lelkesen a kislány a terápiás módszer tesztelése alatt. Élethű volt számára, hogy bekerülhetett egy háromdimenziós világba, ahol egy japánkertben sétált, látta a cseresznyefák virágait, és a Grand Canyon szikláin tudott minden nehézség nélkül felmászni.
A virtuális valóságba kerülhetnek a gyerekek a fejre helyezett szemüveg segítségével. A gyermekgyógyászati klinikán két orvos, dr. Horváth Klára és dr. Erdős Sándor a virtuális, háromdimenziós világgal új terápiás módszert kezdtek el alkalmazni a beteg gyerekeknél.
A kórtermekben sok orvosi műszer és eszköz van, ami ijesztő egy gyereknek, akinek néha hónapokat is el kell tölteni egy kórház négy fala között. Mi megpróbáljuk a kezelésüket elviselhetővé tenni a VR-szemüveggel, mivel hozzájuk már sokkal közelebb áll a multimédiás világ, így könnyebben tudjuk őket kirepíteni a saját helyzetükből
– magyarázta dr. Horváth Klára adjunktus, miért jó ez az eljárás. A gyerekeknek a kezelések fájdalmasak és a kórházi lét szorongást okoznak bennük. Sokan még a kemoterápiás ágyat sem tudják elhagyni, az egész napos mozdulatlanság nagyon nehéz számukra. Így a virtuális világ segít nekik, hogy jelképesen, de kimozduljanak a beteg helyzetükből. Az új virtuális játékok, melyeket a doktornő és társa iránymutatásával fejlesztettek, az ő problémáikra fókuszálnak.
Az egyikben saját megküzdési stratégiájukat fejlesztik azzal, hogy baktérium- vagy rákos sejteket kell lelőni, a másikban logikai játékkal tereljük el a figyelmüket
– mesélt a doktornő az új VR-szemüveggel használható játékprogramról. Azt tapasztalták erről az új játékos módszerről, hogy azok a gyerekek, akik a kemoterápia alatt az általuk fejlesztett játékot használták, sokkal könnyebben fogadták el a kezeléseket.
A figyelemelterelés mellett a gyerekeket komoly kezelésekre is felkészíti ez az új módszer. Az MR-vizsgálat még felnőtteknek is nehezen elviselhető és hosszú ideig tartó vizsgálat. Egy kisgyereknek ezt nagyon nehéz elviselni. Ezért sokszor altatásban csinálják.
A virtuális valósággal megtanítjuk nekik, hogyan viseljék el, hogy egy hangos csőben kell feküdniük hosszú ideig, mozdulatlanul. Csökkenteni tudjuk a félelemérzetüket azzal, hogy szimulációban megismerhetik az MR-csövet, amibe befeküdhetnek, bekapcsolhatják, és később egy űrhajós élménnyé alakul át a gyerekekben. Személyes tapasztalatom, hogy nagyon jól fogadják mind a gyerekek, mind a szülők ezt az új módszert
– mondta el a vizsgálattal kapcsolatos tapasztalatait a doktornő.
Műtéti eljárás előkészítésénél is nagy segítség az orvosoknak az OncoVR-szemüveg
MR-felvételek készülnek a betegekről, ezeket a felvételeket egy szoftver háromdimenzióssá alakítja. Az orvosok pedig a VR-szemüveggel látják, hogyan és hol helyezkedik el a tumor. Így rövidebb ideig tarthat a műtét, és azzal, hogy pontosan látják, hol van a daganat és milyen kiterjedésű, így az esetleges szövődmények is csökkenthetők. Januárban ezen a klinikán dr. Prokopp Tamás gyermeksebész sikeresen hajtott végre egy olyan műtétet, ahol a beavatkozást megelőzően ezt az eljárást alkalmazták.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre