Virágba borult a budapesti tavasz hírnöke, a híres Gellért-hegyi mandulafa. Az emberek sorban állnak, hogy közelebbről is megtekinthessék, mindenki fotózkodni szeretne vele.
Virágba borultak a Gellért-hegy mandulafái; tehát végérvényesen kijelenthetjük, hogy itt a tavasz. A fák közül a legnépszerűbb, a kereszt mellett álló fa, aminek a virágai mögül lélegzetelállító budapesti panoráma tárul elénk; különösen pompásan mutat a Szabadság híd a halványrózsaszín szirmok ölelésében.
Mi is ellátogattunk a fához, hogy teljes valójában csodálhassuk meg. Ahogy felértünk a hegyre, rögtön megcsapott bennünket a tavasz illata; a virágok látványa és a méhecskék döngicsélésének hangja, valamint a napsugarak érintése felemelő érzés volt a téli hideg után. Ezzel nem voltunk egyedül, ugyanis sorba kellett állnunk, hogy közelebbről láthassuk a fát. Idén is rengetegen kíváncsiak a tavasz hírnökére. Az emberek elárasztották a közösségi média felületeket a fával készült szelfikkel.
Magyarországon főként a bortermelő vidékeken található mandula, ugyanis ez a fa épp olyan termőterületet igényel, mint a szőlő. A Gellért-hegy is bortermő vidék volt valamikor, ezt a 11. kerületi utcanevek (Somlói út, Szüret utca stb.) őrzik is. Az XIX. századi filoxéravészben azonban kipusztult a szőlő. Az utolsó tőkéket az 1960-as években vágták ki. A mandula viszont megmaradt, ugyanis különösen szívós növény. Van, aki azt állítja, a gellérthegyi mandulafákat még a török hódoltság alatt telepítették, viszont egy neves kerttörténész szerint a Gellért-hegy idős mandulafái valójában a szőlő utáni időszakból valók. De az is lehet, és talán ez a legvalószínűbb, hogy a mandulák a XX. század eleji parkosítás során kerültek mai helyükre.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre