Budapest érdekes pillanatai a legnagyobb fotósokat is megihlették. Képeik a többi világhírű alkotással együtt a Millennium Házában láthatók.
A Magyar Fotográfiai Múzeum gyűjteményének legfontosabb alkotásaiból nyílt kiállítás a városligeti Millennium Háza Neo Kortárs Művészeti Terében.
A Mélység/élesség című tárlaton a legismertebb magyar vagy magyar származású fotográfusok – többek között André Kertész, Moholy-Nagy László, Brassaï, Martin Munkácsi, Robert Capa – művei mellett 19. századi fotográfusok, világhírű külföldi fotóművészek és kortárs alkotók munkáival is találkozhatsz.
Az 1881-ben megálmodott Nemzeti Fotóművészeti Múzeum jövőre a Városliget kapujában, az egykori Klösz-villában nyílik meg. Egykor itt lakott és dolgozott a magyar fotográfia egyik kiemelkedő alakja, Klösz György. Február 1-jén pedig megnyílt a leendő múzeum kistestvére a Millennium Házában. Ezzel végleg eldőlt, képzőművészeti alkotás-e a fotó.
Minden városnak megvan a saját arca, amelyet számos módon lehet rögzíteni. A most következő képsorok Budapest egy-egy részletét mutatják be a művész lencséjén keresztül.
Máté Olga a 20. század első felének egyik legjelentősebb műtermi portréfotográfusaként ismert. Emellett úttörő volt az akt- és mozdulatfelvételek ábrázolásában. Pályája utolsó szakaszában nyitottságának és kísérletező kedvének köszönhetően újat alkotott a szabadtéri fotózás területén is.
Dulovits Jenő tanár, feltaláló és fotóművész a fény szerelmesének nevezte magát. A Művészi fényképezés című könyvében azt írta, hogy egy kellően lelkes fotóamatőr még akár a nagyvárosban is talál magának a tájképekkel rokon témákat. A Margit híd alatt áthaladó gőzhajót napjainkban már nem tudnánk így lefényképezni, mivel a Dunán is megszűnt a „balra hajts” közlekedés és a hajók a folyó jobb partjához közel eső részén közlekednek. A kép összhatásához az is hozzájárul, hogy Dulovits ennél a felvételnél a fényképezőgép objektívje elé egy saját találmányú, szabadalmaztatott, a mélységi élességet növelő előtétlencsét illesztett.
A kiállításon látható művekről készült galériában lapozni is tudsz:
A több mint 150 művet felvonultató tárlaton a világhírű képek mellett az alkotók és a kép története is olvasható, emellett fotótechnikai eszközök, különleges fényképezőgépek is láthatók a 2024. május 12-ig nyitva tartó kiállításon.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre