Nem mindennapi szakmát választott magának Eszter, aki mozdonyvezetőnek adta a fejét. A lány igazi szenvedéllyel beszélt a hatalmas monstrum irányításáról, amely nemcsak a munkája, hanem a hobbija is.
Eszter már négy éve dolgozik a MÁV-Start Zrt.-nél mozdonyvezetőként, és végre úgy érzi, megtalálta a helyét.
Már jó ideje foglalkoztatott a kérdés, hogy milyen lehet mozdonyvezetőnek lenni, ám akkoriban még nők nem választhatták ezt a szakmát
– kezdte lapunknak pályája történetét Eszter, aki a mozdonyvezetői hivatás előtt villamosvezetőként dolgozott.
„Mivel mozdonyvezető nem lehettem, választottam egy ahhoz közel álló szakmát, így lettem villamosvezető.”
Amikor a szüleimnek elmeséltem, teljesen kiakadtak, hiszen ez az ő generációjuknak egy kifejezetten férfias szakma
– magyarázta Eszter, aki olyannyira belejött a villamos vezetésébe, hogy egy társával együtt benevezték egy villamosvezető csapatversenyre.
– 2016-ban első lett a csapatom a berlini villamosvezető Európa-bajnokságon – mesélte büszkén Eszter, aki később, mikor lehetősége nyílt rá, azonnal elment mozdonyvezetőnek tanulni. A képzést nagyon élvezte és a társsal való vezetést is, ám úgy véli nincs attól jobb érzés, mikor az ember egyedül ura egy ilyen hatalmas monstrumnak.
Eszter nemcsak régi típusú mozdonyokat vezet, hanem modern motorvonatokat is.
Bár mindkettőt nagyon szeretem, a régivel közlekedni számomra sokkal romantikusabb érzés, ráadásul teljesen rabul ejt a régi mozdony jellegzetes illata, és a különböző hangok, amiket kiadnak a karok vagy a relék
– sorolta Eszter, miért is nosztalgikus érzés a régi mozdonyokat vezetni, amiknél azért komoly fizikai erőre is szükség van néha.
Akadnak olyan helyzetek, amikor szükség van erőre, például amikor a két mozdonyt össze kell kapcsolni.
Ez néha még a férfiaknak is kihívás
– mondja nevetve Eszter, aki bizony férfiakat megszégyenítő kézfogással rendelkezik. Eszter a motorvonatokat is nagyon szereti irányítani, ám ezeknél már rengeteg dolog szoftveresen működik.
Úgy tudnám megfogalmazni a különbséget, hogy míg a motorvonat helyettem is dolgozik, addig a mozdonnyal együtt dolgozunk, és számomra ez varázslatos érzés
– fejtegette Eszter, aki a beszélgetés alatt a kivetítőket pásztázta.
Én is innen tudom meg, melyik vágányra érkezik a vonat
– mosolyodik el, Eszter, aki szerencsésnek érzi magát, hiszen nem érte még negatív megkülönböztetés a neme miatt.
Igazából sosem ért semmilyen atrocitás a vasúton. Egyszer volt csak egy vicces eset, amikor valaki közölte velem, hogy ő nem száll fel erre a vonatra, mert nő vezeti
– mesélte Eszter, aki a BKK munkatársaként sokkal inkább ki volt téve az utasok kedélyállapotának, ám szerencsére a komolyabb balesetek elkerülték.
Balesetek a vasútnál is megtörténhetnek, erre nem lehet felkészülni
– fogalmazta meg Eszter, majd elindul az érkező mozdony felé, hogy átvegye a műszakot.
Az érkező vonat mozdonyvezetője néhány hasznos információval látja el Esztert, majd átadja a kulcsokat. Eszternek mindössze tíz perce maradt, hogy elintézze a fontos tennivalókat, hogy aztán Székesfehérvárra vigye az utasait.
Esztert bekísérjük a mozdonyba, ahol munka közben is megfigyelhetjük őt.
Ez alatt az idő alatt fékpróbát csinálok, ellenőrzöm a berendezéseket és bejelentkezem a rendszerbe, ami jegyzi, hogy hány órát vezettem, hiszen ezt a vasút biztonsági okokból nagyon komolyan veszi
– magyarázza elhivatottan Eszter, akinek ezen a ponton elengedtük a kezét, hiszen nagy koncentrációt igényel egy ekkora szerelvény útnak indítása.
Eszter azt is elmesélte, hogy szerencsére szülei megértették, hogy ez nemcsak egy hóbort, hanem igazi elhivatottság, így most már kifejezetten büszkék lányukra. A vasútnál dolgozó nők Eszterrel együtt büszkék hivatásukra, és másokat is arra biztatnak, ha kicsit is érdeklődnek a nagy szerelvények iránt, bátran iratkozzanak be egy képzésre.
Ma a MÁV-Startnál 12 női mozdonyvezető és 27 női motorvonat-vezető dolgozik. Az első női motorvonat-vezetői tanfolyamot Magyarországon 2013 februárjában indították el, és az elmúlt években a női jelentkezők száma egyre csak nő. Ennek az az oka, hogy a modern, könnyebben kezelhető gépek, motorvonatok vonzóvá teszik a munkakört a hölgyek számára is. Az első női motorvonat-vezető 2014-ben tett vizsgát, ám később arra is lehetőség nyílt, hogy bár korlátozásokkal, de mozdonyt is vezessenek hölgyek.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre