Ezeket a fajokat Indonéziában gyűjtik össze, majd Európába, Észak-Amerikába és Japánba exportálják, hogy az egész világon megtöltsék az otthoni akváriumokat. Magyarországra is így kerülhettek a féltett termálvízbe.
Egy augusztus 10-én publikált tanulmány a Zootaxa folyóiratban részletezte, hogy csehországi kutatók számos édesvízi rákot szereztek be egy olyan kisállat-kereskedőtől, aki "díszes vízi állatokra" specializálódott. A rákokat más néven folyami rákokként vagy folyami garnélaként ismerik, és igencsak népszerű díszállatok a kereskedésekben - állítják a kutatók.
Az elmúlt nyolc évben öt különböző kékrákot találtak a kutatók, és fel is tudtak fedezni egy új fajt: a Cherax woworae-t, vagyis az acélkék rákot, áll a tanulmányban. Az acélkék rák "mérsékelten nagy", körülbelül öt centiméter hosszú és alig két centi széles, mondják a kutatók. Két azonos méretű és többszínű ollója van, teste acélkék színű, márványos oldalakkal, sötétkék lábai vannak és narancssárga hegyű farokkal rendelkezik. Az ollói a karjától a hegyéig türkizkék színtől őszes narancsig és feketéig változnak.
Emberi hanyagság az oka
Az acélkék rákokról köztudott, hogy Új-Guinea nyugati partjának indonéz oldalán honosak, azonban roppant érdekes,
hogy ezt a fajtát magyar termálvizekben is megtalálták . A magyarországi populációjuk valószínűleg kisállat-kereskedésekből indult, vagyis elterjedésüket az emberi hanyagságnak köszönhetjük.
A kutatók területi felméréseket javasoltak az új faj teljes elterjedésének meghatározásához. Az új fajt a színezés és a testük alakja alapján azonosították, áll a tanulmányban. A DNS-analízis azt találta, hogy a fajnak 5,6% és 13,8% közötti genetikai eltérése van más édesvízi rákokhoz képest.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre