Az intézményt 1866. augusztus 9-én nyitották meg először.
Gondoltad volna? Augusztus 9-e a Fővárosi Állat- és Növénykert születésnapja. Az intézmény 1866. augusztus 9-én nyitotta ki először kapuit. Ezen a napon Magyarországon számos különleges állatkerti programon vehetünk részt, emellett felhívják a figyelmet a világ veszélyeztetett fajaira is.
A Fővárosi Állat- és Növénykert Magyarország legrégebbi és a legnagyobb gyűjteménnyel rendelkező állatkertje. Budapest XIV. kerületében, a Városliget északi végében helyezkedik el. Északnyugatról a Nyugati pályaudvart a Rákosrendezővel, illetve a városligeti vasúti leágazással összekötő vasúti pálya, északkeletről a Hungária körút, délkeletről az Állatkerti körút, délnyugatról pedig a Dózsa György út határolja. Közvetlen közelében van a Fővárosi Nagycirkusz, a Gundel étterem, a Bagolyvár étterem, a Szépművészeti Múzeum, valamint a Széchenyi gyógyfürdő.
A jelenlegi területet határoló utak közül az alapításkor csak az 1842-ben épített vasút volt meg, az összes többit már az állatkert alapítása után, nagyrészt a kert területének rovására alakították ki. Az állatkertből hasítottak ki területet a megszűnt Vidám Park egy részéhez. Egykor a Fővárosi Nagycirkusz, valamint a két szomszédos étterem területe is hozzá tartozott. A Széchenyi gyógyfürdő helyét eredetileg a kert későbbi bővítéséhez foglalták le. A területcsonkítások következtében az eredeti, mintegy 18 hektáros területből 1912-re már csak 11 hektár maradt. Az 1950-es években további területvesztést okozott a Dózsa György út szélesítése, mivel a Dózsa György úti kerítést végig három méterrel beljebb hozták. A 2010-es években viszont visszakapta területeit, így ismét 18 hektáron működhet.
1866-os megnyitásától egészen az 1950-es évekig, az első vidéki állatkertek megalapításáig az ország egyetlen ilyen intézménye volt. Ma Magyarország egyik leglátogatottabb kulturális közintézménye: évente 1-1,1 millió látogatója van. A korszerű állatkertek többségéhez hasonlóan fő tevékenységi köre a természetvédelem, az oktatás, a természetközeli szabadidős programok biztosítása, valamint a tudományos kutatás. Történetéből és ezzel összefüggő sajátosságaiból adódóan további célkitűzései közé tartozik a kulturális örökség védelme és gazdagítása is.
Története során több nevet is viselt: Pesti Állatkert (1866–1873); Budapesti Állatkert (1873–1907); Székesfővárosi Állatkert (1907–1912); Székesfővárosi Állat- és Növénykert / Budapest Székesfőváros Állat- és Növénykertje (1912–1948); Budapest Főváros Állat- és Növénykertje (1948–2001).
Fesztiválhangulat fog uralkodni a Fővárosi Állat- és Növénykertben augusztus 9. és 13. között, a második alkalommal megrendezett Állatkerti Fesztiválon. Napközben családi programokkal, délutánonként koncertekkel, majd az este folyamán izgalmas előadásokkal várják a szervezők a látogatókat a Főkaputéri nagyszínpadon.
Miután 1178-ban a pisai torony harmadik emeletét is felhúzták, az épület olyannyira megsüllyedt, hogy a nagy riadalom miatt azonnal leállították az építkezést. Csak jó 100 év múlva láttak hozzá a további építkezéshez. Az 58 méter magas, hatemeletes szépség az itáliai román stílus gyöngyszeme. Alapjának külső átmérője 15,484 méter, belső átmérője pedig 7,368 méter. Súlya 14 700 tonna. Fala az alapnál 4,09, a tetején 2,48 méter vastag.
Sokáig úgy hitték, hogy talán szándékosan építették ferdére a tornyot, ám a nemrégiben felfedezett dokumentumok arról tanúskodnak, hogy eredetileg egyenesre szánták. A dőlést az okozhatta, hogy a torony alatt minden valószínűség szerint egy olyan kis sziget pereme húzódott, mely az egykori kikötő része lehetett. A campanile 800 esztendeje alatt 5 fokot és 22 percet mozdult el a függőlegestől. A 80-as években a dőlés értéke már meghaladta a 4 métert. Elkerülhetetlenné vált a torony bezárása. Erre 1990. január 7-én került sor. Az olasz kormány nemzetközi szakemberekből álló csoportot kért fel a műemlék megmentésére. A munkálatok 2001 nyarán fejeződtek be, és a torony kapui még ez év decemberében újra megnyíltak az érdeklődők előtt. Jelenleg biztonsági okokból egyszerre 30-an tartózkodhatnak a harangtoronyban, és a tetejéig 294 lépcsőfok vezet fel. A szakemberek bizakodóak, hiszen a torony 2003 szeptembere óta mozdulatlan.
1953. augusztus 9-én Budapesten született Delhusa Gjon énekes, zeneszerző és szövegíró. Sík Olga magántanodájában tanult zeneelméletet, hangképzést és klasszikus gitáron játszani. 1971 óta szerepel a nyilvánosság előtt. 1976-ban az NDK-ban az év énekese lett, 1977 és 1985 között az NSZK-ba szerződött. 1985-től ismét Magyarországon dolgozik. Zenét írt – többek között – Demis Roussosnak és a Goombay Dance Bandnek is.
1968-ban született Gillian Anderson amerikai színésznő, az X-akták című tévésorozat Scully ügynöke, Emmy- és Golden Globe-díjas, televíziós műsorvezető. Legismertebb szerepei Dana Scully különleges ügynök az X-aktákban és Lady Dedlock a BBC Pusztaház örökösei című sorozatában.
Kesjár Csaba próbálhatta ki a Zakspeed autóját három kör erejéig az 1987-es magyar nagydíjhétvégén, a Hungaroringen.
1989. augusztus 9-én ült össze először az ENSZ őslakos népekkel foglalkozó munkacsoportja. Az őslakosok napja 1995 óta évente megtartásra kerül, ilyenkor köszönetet mondunk a benszülötteknek és felhívjuk a világ figyelmét az életterük folyamatos csökkenésére, kultúráik veszélyeztetettségére.
Balatoni gasztronómia, bor, zene – nem igazán fesztivál, de kellemes kora esti életérzés. Így jellemezhető az I. Esti Czakó Piacz, amelyen augusztus 9-én, szerdán vehetünk részt, sok hazai termelő társaságában.
Az első felvonásban Curly & Soft hangol, majd a Lokal47 szaggatja a dödöllét, és habzanak a borok, folynak a házi szörpök. A második felvonásban Jucy Dave ugrik a bakelitek mögé, pacal készül és fröccs, majd desszerttel és DJ Futon zenéjével zárhatjuk a napot.
Augusztus 9. és 11. között újra beköltözik a Kazinczy utcába a francia elegancia és a kifinomult ízek. Bor, pezsgő és isteni falatok lesznek terítéken az UNESCO szellemi kulturális örökségének számító konyha választékából, és a francia jóléthez tartozó élő zene sem marad el, ami elrepíthet a Szajna partjára. A Botellón Terasz programjára mindenképp érdemes elnézned.
A B32 Parkmozi különlegessége, hogy a város esti nyüzsgésében és forgatagában adhatjuk át magunkat a filmezés örömének, elmerülve egy másik valóságban. Ezt az intim hangulatot a forgalmas utca lezárásával és az infrafüles biztosításával teremtik meg a szervezők, ami miatt a zajos villamos csilingelése vagy a vidám teraszhangulat közepén is elmerülhetünk a magyar filmkülönlegességekben. Augusztus 9-én a Drakulics elvtárs, 16-án a Testről és lélekről, 23-án az Utóélet, 30-án pedig a Zanox – Kockázatok és mellékhatások lesz terítéken.
Eleinte napos, fátyolfelhős idő lesz szerdán, majd délután északnyugat felől erősen megnövekszik a felhőzet, és estétől elszórtan záporesők is kialakulnak. Az északnyugati szél ismét erőre kap. Nappal maximum 25 fok körüli értékeket mérhetünk – írja a Köpönyeg.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre