Nagy árat kellett fizetni a hegymászókért.
Suhajda Szilárd eltűnése és halála óta a magyarok szeme aggódva és kíváncsian fordul az Everest felé. A közvéleményben két szekértábor alakult ki: vannak, akik szerint igazi nagy kaland meghódítani a világ csúcsát, és bátor, aki belevág, vannak azonban olyanok is, akik szerint ez felelőtlenség. Annyi azonban bizonyos, hogy évről évre egyre több hegymászó vág bele a nagy expedícióba, ennek azonban következményei is vannak.
Nemrégiben a Bors számolt be arról, hogy több mint 300 temetetlen holttest hever az Everestre vezető úton. A szerencsétlenül járt hegymászók lehozatala hatalmas költségeket emészthet fel, arról nem is beszélve, hogy mennyire veszélyes ez az expedíció. Olyan magasságban és olyan hidegben ugyanis az ember kizárólag magáért tud felelni, minden egyes lépés megtétele kín és szenvedés, egy test szállítása pedig majdhogynem lehetetlen. Nemcsak holttestek hevernek azonban a Himaláján, hanem rengeteg szemét is. A hegymászók ugyanis sok hulladékot szórnak el az útvonalakon.
Éppen emiatt Nepál meghirdette a Himalája szemétszedési kampányát. Olyan körülmények között persze nem olyan egyszerű a szemétszedés, mint itthon, és nem is vállalkozhatott rá akárki. Serpák indultak, hogy tisztábbá tegyék a hegyeket, az ő munkájukat pedig a nepáli hadsereg segítette. Több tízezer kiló szemetet távolítottak el és szállítottak le a lankákról: az Everestről összesen 13 621 kg-ot, míg a Himalájának más hegycsúcsairól 18 529 és 3567 kilót.
A szemét eltávolítása (és részben lehozatala) azonban nem volt veszélytelen. Két serpa vesztette életét, és a nepáli hadsereg négy katonája is megsebesült – írja a Mount Everest Today.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre