Az olvadó gleccserek alól időről időre előkerülnek az eltűnt hegymászók maradványai.
A most véget érő, tavaszi mászószezonban 17 hegymászó esett áldozatául a világ legmagasabb hegyének, többségüknek a halálzónában veszett nyoma. Ez minden idők legtragikusabb mutatója. De mi volt idén más, mint a korábbi években?
Suhajda Szilárd eltűnése idején még másik hét mászót kerestek. Ők mindannyian már halottak – ez teljes bizonyossággal kijelenthető – állítják a mentésükre indult nepáli mentőexpedíció tagjai.
Halálukat a Himaláján uralkodó rendkívül extrém időjárás okozta: a mínusz 30 fokos hideg és a mintegy 200 kilométerrel süvítő orkán.
Az átlagos időjárás, mínusz 18-20 fok között van, vihar esetén 100 kilométeres széllökésekkel.
Suhajda halálát, aki oxigénpalack nélkül mászott, agyi ödéma és fagyási sérülések okozták. A csúcstól nem messze, már a halálzónában, a Hillary-lépcsőnél veszett nyoma.
Az áldozatok között van egy 33 éves siketnéma malajziai hegymászó, akiről semmit nem tudni május 18. óta, amikor a csúcsról visszatért a 4-es táborba. Egy indiai–szingapúri hegymászónak 8500 méteres magasságban veszett nyoma. Megszakadt a kapcsolat egy nepáli hegymászóval és helyi kísérőjével is.
Azonban a rendkívül zord körülmények ellenére az Everesten mégis évről évre egyre melegebb az idő. A változás pedig nem kedvez a gleccsereknek, amik gyors olvadásnak indultak. Ennek köszönhető, hogy a hegy – ahogy egy serpa fogalmazott – egyre több áldozatát adja vissza. A holttestek a kiolvadt jégtakaró alól kerülnek elő. A Föld legmagasabb hegye közel 300 mászó életét követelte eddig, közülük 200 még mindig a hótakaró alatt lehet. A melegedésnek köszönhetően csak tavaly tíz frissen előkerült holttestet hoztak le a tibeti oldalon.
Erőss Zsolt első magyarként 2002-ben mászta meg a 8850 méter magas Mount Everestet. 2013 május 20-án társával, a huszonhét éves Kiss Péterrel elérte a Kancsendzönga csúcsát, de ereszkedés közben eltűntek. Kiss Péter holttestét már másnap reggel látták, Zsoltét pedig egy évvel később, egy rámpán fekve fedezték fel 8100 méteres magasságban. Az enyhülő idő, a jégomlások, a „hegy mozgása” miatt tudni, hol halt meg.
Suhajda gyászoló családjának akarata szerint a mászó végső nyughelye az Everest marad. Ez abban az esetben is így lett volna, ha a segítségére induló serpák megtalálják Szilárdot.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre