Joe Biden egyre mélyebbre süllyed a korrupciós mocsárban: felderítik az elnöki család zavaros ukrán és kínai pénzügyeit is.
Az amerikai képviselőház, a Kongresszus Felügyeleti és Elszámoltathatósági Bizottsága egy sokrétű és szerteágazó vizsgálatsorozatot indított az amerikai elnök korrupciógyanús ügyleteinek kivizsgálására. Ehhez a legfontosabb bizonyítékokat az elnök fiának egy korábban elhagyott számítógépén találták meg.
A testület többek közt vizsgálni fogja azokat a kétes eredetű és névtelen adományokat, melyeket a Biden család kapott Kínából és Ukrajnából a Biden Center for Diplomacy nevű agytrösztön keresztül. A bizonyítékok között szerepel egy nagy értékű, Kínából kapott gyémánt is.
Emellett górcső alá veszik a Biden család olyan kétes ügyleteit, mint a nemrég festőművésznek(!) állt Hunter több százezer dollárért eladott festményeit is. Sokat szerint emögött egyértelműen pénzmosás áll.
Mindemellett a bizottság arra is szeretne választ kapni, hogy Joe Biden a befolyását felhasználva juttatta-e előnyös üzleti kapcsolatokhoz a fiát? A gyanú szerint ugyanis a regnáló elnök még az Obama-adminisztráció alelnökeként segített Hunternek bekerülnie az ukrán Burisma nevű gázipari óriáscég igazgatótanácsába havi 50 ezer dolláros javadalmazásért, holott a fiának nem volt semmilyen cégvezetési tapasztalata az energiaszektorban. Erre az ellentmondásra akkor az ukrán hatóságok is felfigyeltek, ezért Joe Biden nyomást gyakorolt Kijevre, hogy rúgják ki azt a főügyészt, aki a korrupciós ügyeket vizsgálta.
A számítógépén talált dokumentumok szerint az elnök fia ezer szálon kötődött a kínai CEFC energiavállalathoz is. Tőlük több mint 1,5 millió dollárt és nagymértékű ajándékokat, köztük egy 3 karátos gyémántot is kapott, amiért látszólag „semmilyen legális szolgáltatást nem nyújtott cserébe”.
Az amerikai elnök fia a vizsgálóbizottságot „Csodaországnak”, a testület elnökét pedig a „szívek királynőjének” nevezte, aki az „ítélet előtt akarja megbüntetni” őt és a családját, majd az iratok átadását kategorikusan megtagadta. Ügyvédjén keresztül azt írta, hogy ő magánszemély, ezért a kért iratokat nem köteles beszolgáltatni.
A Biden család eközben jogi manőverekkel, ellentámadással próbálkozik. Ügyvédjük „peres anyagok visszatartására vonatkozó” felszólító leveleket küldött mindazoknak, akik szerinte részt vettek a Hunter Biden híres-hírhedt laptopján talált korrupciós bizonyítékok kiszivárogtatásában.
A levelet többek közt megkapta Donald Trump korábbi amerikai elnök, Rudy Giuliani volt New York-i polgármester és Steve Bannon médiaszakember is. Hunter több százezer dollárért felbérelt sztárügyvédje, Abbe Lowell arra szólította fel a címzetteket, hogy a kiszivárogtatott tartalmakkal kapcsolatos bizonyítékokat őrizzék meg, azokat ugyanis bírósági úton fogják bekérni tőlük.
Az NBC News hírportál beszámolója szerint Hunter ezeknek a pereknek a megindításával próbálja a Biden család korrupciós ügyeinek feltárását célzó kongresszusi vizsgálatról elterelni a médiafigyelmet.
Szakértők szerint mindez egy mérnöki precizitással felépített jogi színjáték. Hunter ügyvédje múlt héten ugyanis már írt hasonló tartalmú leveleket szövetségi és államügyészeknek, illetve az Igazságügyi Minisztériumnak (Department of Justice – DOJ), hogy mihamarabb indítsanak vizsgálatokat azok ellen, akik részt vettek a korrupciós bizonyítékok nyilvánosságra hozatalában. Hunter ügyvédje olyan magas beosztású ügyészeket szólított fel nyomozásra, akik szoros kapcsolatban állnak a Biden családdal. Többek közt Kathy Jennings delaware-i főügyészt, akit Hunter néhai testvére, a 2015-ben elhunyt Beau Biden nevezett ki.
Megkapta továbbá a levelet Jennings közvetlen helyettese is, Alexander Mackler, aki korábban Joe Biden sajtótitkáraként, majd jogtanácsosaként is dolgozott. Macklerről azt érdemes tudni, hogy a Hunter laptopján megtalált levelekben többször is a „barátjának” és „testvérének” nevezte az elnök fiát.
Szintén a címzettek között szerepelt az Igazságügyi Minisztérium nemzetbiztonsági főhivatalnoka, Matthew Olsen, aki az Obama–Biden-kormányzatban több kényes pozíciót is betöltött. Többek között a Nemzetbiztonsági Ügynökség főtanácsadója és a Nemzeti Terrorelhárítási Központ igazgatója volt.
Jobboldali véleményformálók szerint az amerikai elnök családja már a hatalmi ágak szétválasztásának demokratikus alapelvét is lábbal tiporja azzal, hogy Hunter az apjával szövetséges ügyészektől vár segítséget.
A kongresszusi vizsgálóbizottság republikánus elnöke, James Comer azt nyilatkozta, hogy a nyomozás elsősorban az elnök törvénysértő üzleti ügyeit kívánja feltárni, de ha a családtagjai is gyanúba keverednek, őket is felelősségre vonják. Hunter Biden adóügyeit és külföldi üzleti tevékenységét már vizsgálja egy delaware-i szövetségi esküdtszék.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre