Veszprémi ingatlanok esetén is egyre nagyobb a jelentősége az energetikai tanúsítványnak

Egyre nagyobb a jelentősége az energetikai tanúsítványnak Veszprémben is az adásvételek során. A megemelkedett energiaárakra való tekintettel a vásárlókat egyre jobban érdekli a vásárolandó ingatlan energetikai besorolása. Hiszen az energetikai besorolásból lehet következtetni az ingatlan várható rezsiköltségére. Nézzük mit érdemes tudni az energetikai tanúsítványról!



Megosztás
Szerző: PR
Létrehozva: 2023.01.06.
hirdetés

Mikor kötelező és mi az energetikai tanúsítvány?

Az energetikai tanúsítványra ingatlan adásvétel, vagy bérbeadás esetén lehet szükségünk, mert a jogszabály szerint kötelező eleme a szerződésnek. Az energetikai tanúsítvány tartalmazza az ingatlan energetikai besorolását, mely energetikai besorolás a várható energiafogyasztást tükrözi. A mai energiaárakra való tekintettel ennek egyre nagyobb a szerepe, a veszprémi ingatlanpiacon.

Fotó: faga.hu

Kinek a költsége az energetikai tanúsítvány és mennyibe kerül Veszprémben?

Az energetikai tanúsítvány költsége a tulajdonost, tehát adásvétel esetén az eladót, bérbeadás esetén pedig a bérbeadót terheli.

Az energetikai tanúsítvány árát a szolgáltató határozza meg, ezért előfordulhat, hogy különböző árakkal találkozhatunk az interneten. Az árat befolyásolja továbbá az ingatlan jellege, mérete és bonyolultsága is.

Átlagosan egy az energetikai tanúsítvány költsége Veszprémben társasházi lakás esetén körülbelül 15-20.000 Ft és egy családi házé 20-30.000 Ft között van.

Mi a folyamat és mi történik a helyszíni felmérés során? 

Az energetikai tanúsítvány készítésének a folyamata a következő:

Árajánlatkérés és a szolgáltató kiválasztása

Időpont egyeztetés a felméréshez

Helyszíni felmérés az ingatlanban

A tanúsító szakember elvégzi a szükséges számításokat és hitelesíti a tanúsítványt

Elkészült tanúsítvány átvétele

A helyszíni felmérés során a tanúsító elkéri a megrendelő adatait, az ingatlan adatait, valamint ha rendelkezésre áll, akkor a műszaki dokumentációját is.

Amennyiben a műszaki dokumentációban az alaprajz rendelkezésre áll, akkor ellenőrzi annak helyességét. Amennyiben nem áll rendelkezésre, akkor rajzol egyet saját kezűleg.

A helyszíni felmérés végén még készül pár fénykép az ingatlanról.

Meddig érvényes az energetikai tanúsítvány?

Az energetikai tanúsítvány érvényességi ideje 10 év.

Kinek kell hitelesítenie az energetikai tanúsítványt és mi az a HET szám?

Az energetikai tanúsítvány hitelesítése a tanúsító szakember feladata. Ami azt jelenti, hogy az elkészült energetikai számításokat és a dokumentációt feltölti az Országos Építésügyi Nyilvántartásba. A nyilvántartás nyilvános, így az energetikai tanúsítvány hitelessége ellenőrizhető. A hitelesítés során az energetikai tanúsítvány kap egy egyedi kódszámot, amit HET számnak neveznek. A HET szó egy rövidítés: Hiteles Energetikai Tanúsítvány. Utána pedig egy nyolc számjegyű sorszám következik, ami minden tanúsítvány esetén egyedi. Példa HET számra: HET-18181818. Ezt a számot majd meg kell adni az adásvételi szerződést készítő ügyvédnek is, mert abban szerepelnie kell.

Milyen energetikai kategóriákat különböztetünk meg?

Összesen 12 kategóriát különböztetünk meg:

AA++ minimális energiaigényű

AA+ kiemelkedően nagy energiahatékonyságú

AA közel nulla energiaigényre vonatkozó követelménynél jobb

BB közel nulla energiaigényre vonatkozó követelményeknek megfelelő

CC korszerű

DD korszerűt megközelítő

EE átlagosnál jobb

FF átlagos

GG átlagost megközelítő

HH gyenge

II rossz

JJ kiemelkedően rossz

Azt azért érdemes tudni, hogy a 2023-as követelmény a „CC” kategória, tehát ez már elég jónak számít.

Milyen terjedelmű az energetikai tanúsítvány és mi van benne?

Az energetikai tanúsítványok terjedelme átlagosan 8-15 oldal szokott lenni, de egy nagyobb ingatlan esetén akár ennél több is lehet.

Az energetikai tanúsítványban megtalálhatjuk a megrendelő adatait, ingatlan adatait, energetikai besorolását, szerkezetek rétegrendjeit, számításokat, gépészeti rendszerek leírását, valamint fényképeket az ingatlanról.

Ki vállalhat energetikai tanúsítvány készítést Veszprémben?

Magyarországon az energetikai tanúsítvány készítése külön jogosultsághoz van kötve. A jogosultak listája megtalálható a Magyar Építész Kamara és a Magyar Mérnöki Kamara névjegyzékében. A keresés során van lehetőség a veszprémi címmel rendelkező szakemberekre is külön rákeresni. Vállalkozások esetén egy cég akkor vállalhat energetikai tanúsítvány készítését, ha a cégnél alkalmazotti jogviszonnyal rendelkezik a tanúsító szakember.

Milyen jogszabályok kapcsolatosak az energetikai tanúsítvány készítéssel?

Két jogszabályt érdemes megemlíteni az energetikai tanúsítvány készítéssel kapcsolatban:

176/2008. (VI.30.) Kormányrendelet - az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról

7/2006. (V.24.) TNM rendelet - az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról

Veszprémi ingatlanpiac…

A napjainkban kiszámíthatatlanul emelkedő energiaárakra való tekintettel az energetikai tanúsítványnak egyre nagyobb jelentősége lett a veszprémi ingatlanpiacon. A vásárlók előre elkérik az energetikai tanúsítványt és tájokozódnak az ingatlan energetikai állapotáról. Az energetikai állapottól függ, hogy milyen rezsiköltség várható az adott ingatlanban, ezért az energetikai besorolás is dönthet egy adott ingatlan megvásárlása mellett, vagy ellen is. Az energetikailag korszerűtlen ingatlanok ára várhatóan csökkenni fog, mivel az elmúlt időszakban a kereslet is csökkent az irányukba.









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás