1969 márciusában nyitott meg a Figaro bűvészbolt, hazánk első ilyen tematikájú boltja. A családi vállalkozást azóta már a harmadik generáció vezeti és világhírre is szert tett, miközben neves bűvészeket indított el az útján.
Ellátogattunk az ország első bűvészboltjába, az Újbudán található kis helyiségbe, ahol csordultig vannak a polcok kellékekkel és relikviákkal. Szinte minden hazai bűvész, illetve Magyarországon járt külföldi bűvészek is szép számmal dedikálták a 21 négyzetméteres, barátságos kis üzlet falait. A boltban Szabó István bűvész fogadott minket, akinek a nagyapja alapította meg a Figaro névre keresztelt, ország első bűvészboltját. Az érdekes történetek mellett lélegzetelállító trükköket is mutattak nekünk.
Id. Szabó István eredetileg fodrászként dolgozott, majd beleszeretett a bűvészetbe, és 1969-ben megnyitotta a Figaro bűvészboltot. Eleinte még egy fényképésszel társbérletben osztoztak a kicsiny területen.
– Nagypapám eredetileg fodrászmester volt, és a vendégkörében volt egy idősebb bűvész – emlékezett vissza ifj. Szabó István. – Elment az ő bűvészműsorára, és megtetszett neki a dolog. Szerette volna tudni a trükkök titkát, ezért végül tanítvánnyá fogadta a bűvészmester nagyapámat. Aztán ahogy a tündérmesében, a tanítvány túlnőtt a mesterén. Turnézott a környező országokban, ahol látta, hogy mindenfelé vannak bűvészboltok. Magyarországon nem volt még egy sem, ezért megalapította az ország első bűvészboltját. Így indult a történetünk, és azóta ez apáról fiúra száll. Most már én vagyok a harmadik generáció, aki bűvészkedéssel foglalkozik.
Ebben a varázslatos családban a Szabó István név apáról fiúra száll, pont úgy, ahogy a bűvészet szeretete is. Ifj. Szabó Istvánt sem kényszerítették erre a pályára, noha rádiós műsorvezetéssel is foglalkozott, az igazi szenvedély számára a bűvészkedés.
– Nekem csecsemőként tulajdonképpen az első utam a Figaro bűvészboltba vezetett. Az ember úgy nő fel, hogy egyrészt az édesapja, meg a nagypapája is bűvész, másrészről pedig a hétköznapokat is művészek társaságában tölti. Ez egy egészen varázslatos, szó szerint varázslatos közeg, úgyhogy nem volt kérdés, hogy én foglalkozni fogok a bűvészkedéssel, és hogy ez egy szenvedélyem lesz. Magamtól találtam meg benne a saját kifejezési formámat, ahogyan magamról meg a világról tudok beszélni, a bűvésztrükkök segítségével.
A boltban teljesen véletlenül is kialakulhat egy bűvésztalálkozó, ami egy szakmai workshoppá is átalakul. Szervezett összejöveteleket is rendeznek havonta kétszer, amikor este összegyűlnek a boltban és „a sötétben titkokat osztanak meg egymással”. A bűvészek laikusok előtt nem szívesen fedik fel a trükkjeik titkát, hiszen akkor elveszne az élmény varázsa a szemlélődő számára. Egymás között azonban nem feltétlen rejtegetik titkaikat.
– A Figaro bűvészbolt több, mint egy bolt. Egyrészt azért, mert ma, aki bűvészkedéssel foglalkozik hazánkban, mindenki innen indult, a Figaro bűvészboltból. Itt tette meg az első lépéseit. Mi egyfajta tanácsadó szerepet is betöltünk, mindig elmondjuk az aktuális fiataloknak, vagy azoknak, akik érdeklődnek a bűvészet iránt, hogy mi lehet a következő lépcsőfok a bűvészetben. És ezeket a lépcsőfokokat együtt tesszük meg, és nagyon izgalmas, amikor aztán különböző versenyeken látjuk, hogy sikereket érnek el.
A Figaro bűvészbolt nem csak a magyar, de a külföldi bűvészek „Mekkája” is. A boltban többek között megtalálható Uri Geller, Woody Aragón és Lennart Green aláírása.
– Igyekszünk idehozni külföldi bűvészeket, hogy tartsanak szemináriumot, és ilyenkor aláírják a falunkat, másrészt ha egyszerűen csak itt nyaral egy külföldi bűvész, ellátogat hozzánk, mert szeretné feltérképezni, hogy milyen a hazai bűvészélet – magyarázza a Szabó István.
A bolt egyik első vevője között volt 1969 márciusában, Fülöp Tibor, aki a régi Ki mit tud?-okon is szerepelt. Dr. Szabó G. Gábor eredeti szakmáját tekintve közgazdász kutató pedig gyerekkorában hetente édesapjával a boltban vásárolt egy-egy mutatványt, most pedig már a világ legnagyobb bűvészkonferenciáin tart előadást.
A régi, jól bevált darabok mellett saját fejlesztésű trükköket is megtalálhatunk a boltban.
– A legrégebbi mutatványunk itt a Figaro bűvészboltban, az az úgynevezett golyós kehely, ami már lassan 54 évvel ezelőtt is itt volt a polcunkon. Ez egy nagyon egyszerű gyerekmutatvány, de az az izgalmas, hogy a profi bűvészeknek is az egyik legkedvesebb mutatványa, merthogy lehet, pont ezáltal szerettek bele a bűvészkedésbe – mesélte. – Nagypapámék annak idején itt a bűvészboltban elkezdtek gyártani egy úgynevezett táncoló bot nevű mutatványt. Ez egy nagyjából kétméteres nagy pálca, ami bűvésztől függően képes lebegni a színpadon. Nemcsak itthon, de nemzetközi bűvészkongresszusokon is nagy sikert aratott.
Sok gyermek álma, hogy bűvész lehessen, ezért a Jézuskától bűvészkellékeket kérnek, és lehet, hogy később profikká is vállnak.
– A karácsony közeledtével a legkeresettebb művésztermék a Figaro bűvészdoboz, ami egy kezdők számára összeállított készlet. Az az érdekessége, hogy én is ezzel kezdtem 6 éves koromban, sok-sok évvel ezelőtt, és ezek voltak az első mutatványaim – emlékezett vissza a bűvész. – Mindig van valami nagyon izgalmas abban, hogy ezek a trükkök aztán odakerülnek a karácsonyfa alá, majd ezerből egy gyerek lesz az, aki utána nagyon komolyan elkezd foglalkozni a bűvészettel, és tényleg profi lesz.
Nézd meg a boltot videón is, még trükköket is láthatsz!
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre