Újabb budapesti patak lett áldozata a szárazságnak. Mostanra teljesen elapadt az Aranyhegyi-patak is.
A szűnni nem akaró sivatagi időjárás mindenkire hatással van. Gondoljunk csak bele, mennyire rosszul érezzük magunkat, amikor a klimatizált irodából kimegyünk és megcsap minket a meleg, vagy beülünk a felforrósodott autóba. Az állatok közül leginkább a madarak nem bírják a folyamatos 40 fokot – ahogyan a Metropol korábban megírta –, egyre több a tetem a városban, miután nem jutnak vízhez. Most egy újabb víznyerőhelyet vesztettek az óbudai Aranyhegyi-patak kiszáradásával.
„Ma már sem a Nánási úti híd alatt, sem a torkolatnál nem volt víz a mederben” – szúrta ki Doroszlai Dénes olvasónk.
A városrész több lakóját mélyen érinti a patak elpárolgása. Sokak szerint a szakemberek visszafogják a vizet, hogy a két víztározó élővilága fent tudjon maradni, hisz a hőségtől azoknak a vízszintje is folyamatosan csökken, pedig Solymáron is már csak porzik a patak medre, nem csak a fővárosi kerületekben.
Az Aranyhegyi-patak története több száz évre nyúlik vissza. A forrása a Pilisben van és az 1950-es évekig, a betelepedésekig a vize tiszta volt. A világháború, illetve az új hidak építése után egyébként áthelyezték a medrét is. Ekkor jött létre a kibetonozott szakasz, ami Óbudán is fut. Egy 1826 táján született részletes leírásból az is kiderül, hogy a patak az állatok kedvelt ivóhelye, a sodrása erős, a vize pedig bő volt. Akkor még gyakorlatilag érintetlen volt a patak útja és környezete.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre