Úgy látszik, hogy felmenőink káros szokásai nagyobb hatással vannak ránk, mint azt eddig hittük.
A Bristoli Egyetem egy tanulmányban mutatott rá, hogy azok a nők nagyobb valószínűséggel híznak el, akiknek nagyapja vagy dédapja még a pubertás előtt kezdett dohányozni.
Jean Golding epidemiológus már egy 2014-es kutatás során megállapította, hogy ha egy fiú 11 éves kora előtt kezd dohányozni, akkor a fia nagyobb valószínűséggel küzd majd elhízással serdülőkorában. Most viszont a nők érintettsége és a több generációs „öröklődés” is igazolódott. A kutatók szerint a nők esetén még akkor is megfigyelhető a megnövekedett testzsír, ha a közbenső generációk nem dohányoztak 13 éves koruk előtt. Tehát ha a dédapád korán kezdte a káros szokást, az akkor is hatással van rád, ha a nagyapád mondjuk már nem gyújtott rá.
A gyerekek túlsúlyossá válása tehát felmenőik életmódjával is magyarázható, nem csak táplálkozásukkal és életmódjukkal. Az eredményeket ugyanakkor érdemes fenntartással kezelni. Az egyelőre nem zárható ki, hogy a tanulmányban elemzett korai dohányosok genetikailag is hajlamosabbak voltak-e az elhízásra. Az sem igazolható, hogy mindenki jól emlékszik rokonai szokásaira.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre