A Metropol összeszedte a nap legfontosabb eseményeit, többek között, hogy mi miatt változik meg a közlekedés Óbuda egyik legforgalmasabb terén, és hogy mióta közlekednek a járművek a jobb oldalon.
80 éve közlekedünk a jobb oldalon
1941-ben ezen a napon vezették be Budapesten a jobb oldali közlekedést. Ez előtt bal oldali közlekedés volt érvényben. Számtalan legenda kapcsolódik a közlekedés menetirányához. Az egyik ilyen, hogy már a régi rómaiak is az út bal oldalán haladtak, ennek az volt az oka, hogy a többség jobbkezes volt, így veszély esetén gyorsabban előránthatták fegyverüket. A középkorban a hintót és lovas kocsit hajtók szintén a bal oldalra tértek ki, ha velük szembejött valami, illetve könnyebben bántak az ostorral, ha nem akadt bele egy bokorba. November 8-án 23 órakor a fővárosban leállították a tömegközlekedést hajnal 3-ig a szükséges műszaki átalakítások miatt. A villamosok esetében ez nem okozott gondot, hiszen ott mindkét oldalon volt ajtó, azonban a buszok esetében 12 millió pengős költséget jelentett az új ajtók kivágása. A vonatok már 1855-ben a jobb oldalon közlekedtek, azonban a gödöllői HÉV nem tért át a jobb oldalra és a mai napig is a bal oldalon szállítja az utasokat, sőt 1973-ig a kisföldalattin is ez a szabály érvényesült.
116 éve szentelték fel a Szent István-bazilikát
1905-ben ezen a napon szentelték fel a budapesti Szent István-bazilikát. Az egyházi épület felszentelését Vaszary Kolos végezte. A turisták által is kedvelt Bazilika megépítésére az 1838-as nagy árvíz szolgáltatott indokot. A templom tervének elkészítésére Hild József kapott megbízást. Budapest második legmagasabb épületének építése 1851-ben kezdődött, és 54 évig tartott. Hild József 1867-es haláláig vezette a Bazilika építési munkálatait.
Ma még nézhetünk török filmeket a Sugár Moziban
Ma még érdemes ellátogatni a Sugár Moziba, ahol a Török filmhét keretében számos díjnyertes alkotást lehet megtekinteni. A török filmekért rajongók vígjátékok, drámák, romantikus és családi filmek közül válogathatnak. Az utolsó napon a Zöldalma című romantikus vígjátékot lehet megnézni. Az eseményt Magyarországon negyedik alkalommal rendezték meg.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre