Magyarországon eddig nem azonosították ezt a variánst, így azt sem tudják, mennyire fertőző vagy veszélyes, Az biztos, az alfa és a delta változatra jellemző tüskefehérje-mutációkat is tartalmazzák és a C.36.3 nevet adták neki.
A TritonLabs laboratóriumában dolgozó Tátrai Kitti és Benedek András áttörő sikert értek el. Az új variáns egyszerre tartalmazza az alfa és a delta variánsokra jellemző tüskefehérje-mutációkat - írja a Blikk.
„Először azt hittem, hogy valamit elrontottam. A laborban rutinszerűen végezzük a vírus kimutatását, ám Benedek András kollégámmal mi azon is dolgozunk, hogy meg tudjuk határozni, melyik vírusvariáns az, amelyik a pozitív mintában jelen van. A felfedezésünkkor éppen azon dolgoztunk, hogy megfelelő új metodikánk legyen arra, hogy meg tudjuk határozni pontosan, hogy milyen variánssal van dolgunk. Ennek a módszernek a validálásán munkálkodtunk ekkor. Ezért is volt az első gondolatom az, hogy valamit elrontottam, hiszen ilyen variánst még nem írtak le Magyarországon” - árulta el Kitti.
„Ezt a variánst a világon is még csak 2-3 hónapja azonosították először. A WHO felé jelenteni kell, mivel olyan mutációkról van szó, amelyek a vírus tüskefehérjéjét érintik. Az új variánst a WHO már felrakta a Varian Under Investigation listára, de még jóval több adatra és visszajelzésre lesz szükség hogy bármit tudjanak mondani„ - mondta dr. Tamási András, a TritonLabs társtulajdonosa.
Az egyelőre C.36.3 nevet viselő variánst elsőként Thaiföldön azonosították egyiptomi beutazók pozitív mintáiból. 2021. július 24-ig világszerte összesen 1 403 pozitív mintában találták meg. Ennek oka nem feltétlenül az, hogy ennyire ritka lenne, jóval inkább az, hogy még nincs rá gyors és tömegesen elvégezhető PCR-módszerek.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre