„Másodpercekre voltam az öngyilkosságtól”, a nevelők és orvosok évtizedekig zaklatták és molesztálták az árvaházak lakóit

Sok év távlatából kerültek napvilágra a szörnyű titkok. Az árvaházak falai közt összesen mintegy 700 gyereket tettek ki borzalmas zaklatásnak, kínzásnak. Mindez életük végéig maradandó nyomot hagy bennük.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2021.07.28.
szörnyű tettek

A gyerekek szexuális zaklatását vizsgáló független bizottság borzalmas tényeket tárt fel öt dél-londoni árvaházról. A szörnyű tetteket elkövetőknek sikerült beszivárogniuk ezekbe az intézményekbe annak ellenére, hogy előtte állítólag átvilágították őket - adta hírül a BBC.

A vizsgálat tavaly kezdődött és öt gyermekotthont érintett visszamenőleg egészen a hatvanas évekig London Lambeth nevű körzetében : az Angell Roadot, a South Vale Assessment Centre-t, a the Shirley Oaks complexet és az Ivy House and Monkton Streetet.

Öt év alatti gyerekeket is molesztáltak

Megállapították, hogy Shirley Oaks és South Vale brutális helyek voltak, ahol az erőszak és a folyamatos szexuális zaklatás virágozhatott minden következmény nélkül. Egy másikban, az Angell Roadban még az öt év alatti gyerekeket is folyamatosan zaklatták és molesztálták. „Nagynénik” és „nagybácsik” felügyeltek rájuk, akik valójában mindenfajta szakirányú képzettség nélküli önkéntesek voltak. Kiderült, hogy egy-két kivételtől eltekintve, ezekben az árvaházakban semmibe vették a gyerekeket, „csupán játékszerek voltak egy beteg hatalmi játszmában, ami a lambethi és a londoni önkormányzat között folyt. Érthetetlen módon olyanok is kijátszották a rendszert, akik kockázatot jelentettek az otthonok lakói számára olyannyira, hogy sokuknak életre szóló testi vagy lelki sebeket okoztak.

Elizabeth McCourt, akit az Angell Road otthonban volt kitéve folyamatos szexuális zaklatásnak elmondta, soha nem bocsát meg a lambethi önkormányzatnak. Az 56 éves nő elmondta a BBC-nek, hogy prostitúcióra kényszerítették, de a hatóságok nem foglalkoztak az esettel.

Sandra Feron a Shirley Oaks nevelőintézet lakója volt 1964 és 1969 között a testvéreivel. Ebben az időszakban 12 éves korától kezdve egy orvos durván és erőszakosan molesztálta minden egyes héten két éven keresztül, míg végül el merte mondani egy iskolai tanárnak, hogy mi történt vele. „Eljutottam arra a pontra, hogy másodpercekre voltam az öngyilkosságtól, annyira rossz lelki és fizikai állapotban voltam” – mesélte összetörten. – „Piszkosnak éreztem magam, szégyelltem magam és senki nem figyelt rám.”

Az önkormányzat nem törődött a vádakkal

Annak ellenére, hogy a környező lakók összesen 705 hivatalost panaszt tettek az önkormányzatnál, csupán egyetlen idősebb nevelő kapott figyelmeztetést az évek során, pedig csak az 1983-ban bezárt Shirley Oaks-ban 177 alkalmazott ellen érkezett feljelentés.

A vizsgálóbizottság felelősségre vonta a helyi rendőrséget is, amiért nem osztották meg a halottkémmel azt az információt, hogy a Shirley Oaksban holtan talált fiú korábban szexuális zaklatás vádjával jelentette fel az egyik nevelőt még 1977-ben. Ugyanígy vádolják a londoni rendőrséget is, akik ha utánajártak volna a bejelentéseknek, akkor megakadályozhatták volna a további szörnyűségeket.

A lambethi önkormányzat most hivatalosan is elnézést kért mindenkitől, aki valamilyen módon érintett volt az ügyben. A hivatal összesen 71,5 millió fontot, azaz 300 millió forintot fizetett ki a gyerekotthonok egykori lakóinak, de egyes esetekben egy-egy áldozatnak kiemelt kompenzációt, akár 125 ezer fontot, azaz 50 millió forintot is átutalt.









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás