Azt már tudjuk, hogy milyen előnyökkel jár a védettségi igazolvány, arról azonban nem sok szó esett, hogy a munkáltató mely esetekben kérheti el.
A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke, dr. Péterfalvi Attila nyilatkozott a Metropolnak a témában:
– Mikor, milyen helyzetben kérhet védettségi igazolványt a munkáltató?
– Azt, hogy milyen szolgáltatásokat lehet igénybe venni a védettségi igazolvánnyal, azt a kormányhatározat egyértelműen meghatározza, például uszoda, konditerem, étterem. Ezek olyan adatkezelések, amelyek jogszabályon alapulnak. Ettől külön kell választani, amikor a védettségről munkaviszony keretében beszélünk. Bár ez megkívánná a nemzeti jogi szabályozást, ilyen azonban egyelőre nem született. A munka törvénykönyve és munkavédelmi törvény alapján azonban a munkáltató bizonyos feltételek esetén kérheti a védettség igazolását. Mindez meglévő munkaviszonyra is igaz. Ezzel kapcsolatban a tájékoztató elolvasható a www.naih.hu oldalon „Tájékoztató a munkavállaló koronavírus elleni védettsége tényének munkáltató általi megismerhetőségéről” címmel.
– Honnét tudható, hogy mikor és hol kérhetik a védettségi igazolványt?
– A munkáltató bizonyos nyilatkozatok megtételét igényelheti a dolgozótól, ebbe beletartozhat a védettség megléte is. A munkáltató az adott munkahelyen csak akkor kérheti a védettségi igazolást bemutatását, ha korábban elvégzett egy kockázatértékelést, amely összefügg a koronavírus-járvánnyal. Az elképzelhetetlen, hogy azonos munkahelyen mindenkinek kötelező bemutatnia a védettségi igazolványát. Adatvédelmi szempontból a munkáltató lejegyzetelheti a védettségi igazolványban található adatokat, de nem másolhatja le, és nem is továbbíthatja senkinek.
– Az adatvédelmi hatóságnál volt már példa rá, hogy egy munkahelyen jogtalanul követeltek védettségi igazolványt?
– Nem, eddig még nem érkezett ilyen jellegű panasz. A Coviddal kapcsolatban több beadvány érkezett már, például az oltásregisztrációval kapcsolatban panaszolta valaki, hogy nem kap megfelelő tájékoztatást, vagy hogyan lehet ellenőrizni a regisztrációt – ilyen jellegű beadványaink érkeztek eddig.
– Ha egy szobafestőt egy lakóparkot építő cég alkalmaz, akkor vajon kötelezően előírhatja-e a védettségi igazolvány bemutatását?
– A munkáltató nem tilthatja meg, kikkel érintkezzen és milyen módon járjon munkába, hiszen bármelyikünk bármilyen környezetből összeszedheti a fertőzést. Ebben az esetben biztosan nem lehetne kötelezővé tenni a védettség igazolását. Ha bárhol előfordulna hasonló, ezt a dolgozó akár munkaügyi bíróság előtt is megtámadhatná. Egy pénztárostól vagy egy étteremben, pult mellett dolgozó kollégától elkérhető a védettségi igazolása. Ha egy cég egészségügyi műszerek forgalmazásával foglalkozik, akkor értelemszerű, hogy munkatársai egy részének be kell mennie a kórházakba. Ilyen munkát logikus védettségi igazolvány bemutatásához kötni. Ellenben egy bérszámfejtő vagy raktáros esetén semmi szükség védettségi igazolványra.
„A munkajogi és az adatvédelmi megközelítés összhangban áll egymással” – mondta el a Metropolnak dr. Sziller Linda ügyvéd-munkajogász. „Ami adatvédelmi szempontból igazolható vagy indokolt, az munkajogi szempontból is elfogadható. Jelenleg nincs olyan konkrét jogszabály, ami a munkáltatók lehetőségeit szabályozná ebben a tekintetben, a munka törvénykönyve azonban ad némi támpontot a cégek számára. Általánosságban a munkáltató nem kérheti a munkavállalótól a védettségi igazolványt, de elképzelhető olyan helyzet, amikor bizonyos munkahelyeken, vagy bizonyos típusú munkavégzés esetén a munkáltató igénye a védettségi igazolvány bemutatására indokolt lehet.”
Nem indokolt az igazolvány elkérése, amikor a munkavállaló például home office-ban dolgozik, vagy egyedül, a munkatársaitól biztonságos távolságban végez munkát, és nem kerül olyan közelségbe nagy számú más munkavállalóval vagy ügyféllel, ami a járvány terjedésének fokozott kockázatát vetné fel.
Ha a munkavállaló olyan környezetben dolgozik, ahol nagy a fertőzés és fertőződés veszélye, már igazolható érdeke fűződhet a munkáltatónak ahhoz, hogy kérje az igazolvány bemutatását. Ilyen munkahely lehet például egy edzőterem, uszoda vagy vendéglátóipari egység, amit a vonatkozó kormányrendelet is említ, mint védettségi igazolvánnyal látogatható helyeket. Természetesen a cég automatikusan ilyen esetben sem írhatja elő az igazolvány bemutatását, a konkrét munkavégzési körülményeket és az ellenőrzés szükségességét mindig esetenként kell vizsgálni.
A téma felveti az egyenlő bánásmód kérdését is, a munkáltatónak ugyanis az eljárása során fokozottan ügyelnie kell arra is, hogy a bevezetett intézkedések és előírások ne eredményezzék egyes munkavállalók hátrányos megkülönböztetését – hangsúlyozta a munkajogász.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre