Hétfő reggel rangos elismerést adott át Kásler Miklós a magyar biokémikusnak.
Kásler Miklós, párhuzamot vonva Semmelweis Ignác és Karikó Katalin életpályája és munkássága között, azt mondta: Semmelweis Ignácéhoz hasonló tudománytörténeti értékű az a gondolat, amit a kutatónő fogalmazott meg évtizedekkel ezelőtt.
Mint mondta, Semmelweis megfigyelt egy jelenséget, egy klinikai tünetegyüttest, azt összevetette a patológiai lelettel, és megszületett a gondolat, ami a kettő között összefüggést fedezett fel, és magyarázattal szolgált. Minden szó, amit akkor Semmelweis Ignác leírt, máig igaz - emelte ki.
Hasonló tudománytörténeti értékű az a gondolat is, amit Karikó Katalin megfogalmazott - hangoztatta a miniszter.
Kásler Miklós kitért arra, hogy Semmelweis munkásságát hosszú időn keresztül nem ismerték el, és Karikó Katalin sem tudta könnyen újszerű tudományos gondolatmenetét megvalósítani.
A miniszter megköszönve a kutatónő eddigi munkáját azt mondta, ha valóban mérlegeli a Nobel-díjat odaítélő bizottság, hogy ki érdemli meg a Nobel-díjat, „akkor egyet kell, hogy értsen velünk”.
Karikó Katalin úgy fogalmazott, megtiszteltetés, hogy a díjat átveheti. Munkáját folytatni fogja, mert szükség van arra, hogy azokra a betegségekre is gyógymódot találjanak, amelyeket eddig a koronavírus-járvány miatt „félretoltak”, mert nagyon sok ember szenved még.
A biokémikus szerint most, hogy van vakcina a vírussal szemben, az emberek felszabadulhatnak, összejöhetnek, és reméli, hogy legközelebb a különböző sport- és irodalmi eseményekről fognak beszélni, nem pedig a vakcináról és róla. Hozzátette: öröm volt egy hónapig Magyarországon lenni, találkozni ismerősökkel, munkatársakkal.
A szolnoki születésű kutatóbiológus, biokémikus szabadalma alapján fejlesztették ki a koronavírus-járvány elleni legmodernebb vakcinát, ezért a közmédia kuratóriuma 2020-ban neki ítélte oda elsőként a hagyományteremtő szándékkal létrehozott díjat.
Május 7-én az Emberi méltóságért kitüntetéssel ismerték el Karikó Katalin Széchenyi-díjas magyar kutatóbiológus, biokémikus, az egyik koronavírus elleni, mRNS-alapú vakcinát kifejlesztő BioNTech cég alelnöke munkásságát.
Az Osztrák Iparegyesület 100 éve alapított díjával tüntetik ki Karikó Katalin magyar kutatóbiológus-biokémikust, az mRNS-alapú vakcinák technológiájának szabadalmaztatóját.
Doctor honoris causa kitüntető címet adományozott a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Karikó Katalinnak, a Covid–19 pandémia elleni küzdelemben kulcsszerepet játszó vakcina egyik kifejlesztőjének.
Karikó Katalint pénteken tüntették ki Szeged díszpolgári címével.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre