Igazolást nyert az a megfigyelés, e szerint az oltások mellékhatásai főként nőket, illetve leginkább a fiatalokat sújtják. Erről írt Veenu Manoharan, a Cardiff Metropolitan University immunológiai adjunktusa a The Conversation című, akadémikusok és kutatók számára fenntartott fórumon.
A tanulmány szerint a koronavírus elleni oltások mellékhatásairól beszámolók mintegy 79 százaléka nő. A kutató szerint a jelenségért az erősebb nem magasabb tesztoszteronszintje a felelős. A férfiak szervezetében nagy mennyiségben előforduló nemi hormon ugyanis – gyulladáscsökkentő hatása miatt – jelentősen enyhíti az oltás utáni tüneteket.
A tapasztalatok azt is mutatják, hogy a 65 évnél idősebbek jóval ritkábban szenvednek mellékhatásoktól, mint a fiatalabb korosztály. Ennek az az oka, hogy a szervezet immunaktivitása az életkor előrehaladtával egyre csökken. Ez ugyan eredményezhet alacsonyabb antitestszintet, azonban a vírussal szembeni immunitást nem befolyásolja.
A Pfizer által végzett klinikai vizsgálatok azt mutatták, hogy a kísérlet során a résztvevők 50 százaléka nem tapasztalt semmilyen jelentős mellékhatást, mégis a 90 százalékuknál kialakult a vírussal szembeni immunitás. A Moderna esetében 10 esetből egyszer fordult elő nemkívánatos tünet, miközben a vakcina 95 százalékos védelmet nyújtott. Veenu Manoharan szerint egy vakcina hatékonyságát nem szabad a mellékhatásainak erősségével mérni, mivel a sokféle immunválasztól függetlenül a koronavírus elleni oltáskor az emberek többsége megszerzi a megfelelő védelmet.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre