Rejtélyes járvány ütötte fel a fejét a kutyák körében! Már Budapesten is terjed a kór

Már Magyarországon is felütötte fejét az acute polyradiculoneuritis betegség, amelynek kockázatát növeli a nyers csirkehús fogyasztása.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2021.05.20.
kutyabetegség

Az Állatvédőrség Facebook-oldalán jelentette be szerdán, hogy Debrecen környékén több településen is majd 30 kutya végtagjainak részleges izomgyengeségét eredményezte egy eddig ismeretlen jelenség. Itt az esetek többségében a betegség okaként azt találták, hogy az áldozatok fogyasztottak néhány nappal a betegséget megelőzően nyers csirkehúst. A tünetek úgy kezdődnek, hogy a négylábúak első napon még csak sántikálni kezdenek, gyakran leülnek és nem képesek hosszabb távok megtevésére. Az ezt követő napokban azonban már a hátsó lábaik időlegesen lebénulnak, és nem tudnak ráállni a kedvenceink.

Már több nagyvárosunkban felütötte fejét a betegség (Képünk illusztráció – Fotó: Pixabay)

A probléma azonban már nemcsak az ország keleti felében jelent meg, a mai napon már Budapest több kerületében is jelezték a gazdik, hogy kutyáiknál is hasonló tünetek ütötték fel a fejüket, és ami még megdöbbentőbb, többüknél nem is volt nyershús-fogyasztás, hanem csak egyik napról a másikra minden előjel nélkül lettek rosszul az ebek. A kommentek alapján, akik ilyen esetekben azonnal az állatorvosukhoz fordultak, a szakemberek általában idegbecsípődésre gyanakodtak a kutyusoknál.

Egy külföldi állategészségüggyel foglalkozó lap is publikált cikket a témában, amelyben azt írják, hogy a nyerscsirke-fogyasztás 70%-kal növeli a betegség kialakulásának kockázatát. Így arra kérik a kutyatulajdonosokat, hogy ne etessék nyers csirkehússal kedvenceiket.

Dr. Matthias le Chevoir, a projekt vezető nyomozója azt nyilatkozta a lapnak: „Ez egy ritka, de nagyon veszélyes állapot, ami a kutya hátsó lábának elgyengülésével kezdődik, majd előrehaladtával befolyásolhatja az első lábakat, a nyakat, a fejet és az arcot. Néhány kutya meghalhat a betegségben, ha a mellkasa megbénul” – mondta el dr. le Chevoir a Cabi.org-nak. Az orvos azonban megnyugtatta a gazdákat, ritka esetben következik csak be haláleset, egyéb esetekben pedig meg tudnak gyógyulni négylábú barátaink.

„A legtöbb kutya végül kezelés nélkül gyógyul meg, de ez egyes esetekben akár hat hónapot is igénybe vehet. A tulajdonosok számára nehéz lehet ápolni háziállatukat, amíg az állapotuk fokozatosan vissza nem nyeri az eredeti szintjét„ – árulta el a szakember.

Az APN nevű betegséget, mely hasonlít a most tapasztaltakra, először Észak-Amerikában fedezték fel, ahol az olyan vadászkutyáknál fordult elő, akik mosómedvék nyálával érintkeztek. Ennek következtében indult el sokuk szervezetében az izomgyengeség. Azóta számos olyan országban azonosították a betegséget, ahol nem él mosómedve.

Schreiter Kata az Országos Állatvédőrség Alapítvány munkatársa a Metropol megkeresésére azt nyilatkozta: „Egyelőre nem vonhatunk le messzemenő következtetéseket, még egyáltalán nem biztos, hogy egy járvány ütötte fel a fejét, jelenleg mintavételek folynak a kutyák körében, ezeket összesítjük és hétfőn Budapestre küldjük őket kivizsgálásra. A jövőhét vége felé több információval fogunk rendelkezni a témában. Addig megkérünk mindenkit, hogy ne keltsen pánikot. Ameddig nem lehet biztosan tudni, hogy milyen vírusról vagy baktériumról van szó, addig jobb el kerülni a házikedvencek nyershússal való etetését” - fogalmazott az alapítvány munkatársa.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás