Bár tavaly a tömegközlekedők, így a bliccelők száma is jelentősen csökkent, vannak, akik épp a járvány óta nem vesznek jegyet. Így spórolt meg több, mint 100 ezer forintot egy budapesti nő, aki a pénztárcabarát megoldással nem lehet egyedül, egy felmérés szerint ugyanis a budapestiek 45 százaléka, - ritkán vagy rendszeresen - de szokott bliccelni.
A fővárosban közlekedők döntő többsége becsületesen megvásárolja az utazáshoz szükséges jegyet, bérletet. Ugyanakkor minden évben vannak olyanok, akik nem csupán érvényes jogosultság nélkül utaznak, de a pótdíjazással járó kötelességeiket, felszólításokat is figyelmen kívül hagyják.
A Budapesti Közlekedési Központ közleménye szerint a bliccelők száma az elmúlt időszakban évről-évre csökkent: 2020-ban 133 ezer utast pótdíjaztak a BKK ellenőrei, ami az öt évvel ezelőtti adat mintegy egyharmada. Mint írják, az érvényes jegy és bérlet nélkül közlekedők számának visszaesésében szerepet játszott a járványhelyzet, és az ahhoz kapcsolódóan példátlan arányban visszaeső utasszám.
A Pulzus reprezentatív kutatásából - amelyet a Napi.hu megbízásából készített - viszont az derül ki, hogy Budapesten csak az emberek 44 százaléka nem szokott bliccelni, 38 ritkán, 7 pedig rendszeresen. Vagyis többen vannak azok (45 százalék), akik megszegik az utazási szabályokat, mint akik saját bevallásuk szerint soha nem tesznek ilyet. A budapestiek 11 százaléka nem utazik tömegközlekedéssel.
Bár a vírus miatt tavaly lényegesen csökkent az utasok, így a bliccelők száma is, valaki épp a járvány miatt döntött úgy, hogy kockáztat.
- Tavaly márciustól nyár közepéig otthonról dolgoztam. Csak néha mozdultam ki, arra a pár alkalomra pedig nem akartam bérletet venni. Bár azóta újra járok dolgozni, továbbra sem veszek bérletet, rájöttem, hogy szuperül megvagyok nélküle. Mindig van nálam jegy, ha jön az ellenőr, gyorsan lyukasztok. Szerintem már profi vagyok, még egyszer sem büntettek meg, nem mellesleg körülbelül 100 ezer forintot még meg is spóroltam - mesélte egy 23 éves budapesti nő.
Egyre többen választják a helyszíni kiegyenlítés lehetőségét, ugyanis közvetlenül az ellenőrnek fizetve a 16 ezer forintos pótdíj összege 8 ezer forintra mérséklődik. Egy biztos: jobb mielőbb túlesni a kifizetésen, nem érdemes abban reménykedni, hogy a pótdíjtartozás elévül, ugyanis a BKK, ha kell, bíróságra viszi az ügyeket. A jogi eljárásokat követően tavaly a legborsosabb, egyösszegű befizetés 2 797 400 forintra rúgott, amelyet 14 végrehajtási eljárásból, 65 pótdíjazási eset alapján érkezett be a társasághoz.
A BKK egy vicces poszttal, a mémként elhíresült „Harolddal” azt is elárulta, hogy mire figyelnek az ellenőrök, mik azok a jelek, amelyek lebuktatják a bliccelőket.
Ezek a következők:
A kreativitásnak csak a képzelet szab határt - tartja a mondás, és ezt igazolják azok a történetek is, amelyekkel olvasóink megpróbáltak az ellenőrök elől meglógni. Történeteiket név nélkül közöljük.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre