Magyarországon évente mintegy 33 ezren halnak meg daganatos betegségben, pedig az esetek nagy része megelőzhető lenne. A Metropolnak nyilatkozó orvos szerint éppen ezért nagyon fontos, hogy a járvány idején se kerüljük el a korai diagnosztikus vizsgálatokat.
A legújabb tudományos felmérések szerint az újonnan felfedezett daganatos betegségek száma jelentősen csökkent 2020-ban a pandémia kezdete óta. Ennek hátterében az állhat, hogy a különböző rákszűréseket és egyéb rutinszerű egészségügyi vizsgálatokat kevésbé végeztetjük el a járvány miatt, ami hosszútávon beláthatatlan egészségügyi károkat okozhat. Az USA National Cancer Institute modelljének becslése szerint a COVID-19 járvány miatt a túl későn megszülető mell-, és végbélrák diagnózisok plusz 10 ezer ember életét követelik majd a következő 10 évben, csak az Egyesült Államokban. A szakemberek szerint a probléma hazánkban is jelen van.
- Itthon az emberek rákszűrésre való hajlandósága egyébként is alacsony, és sajnos a koronavírus ebből csak még inkább visszavesz, ami óriási veszélyt rejt magában – kezdte a Metropolnak dr. Schwab Richárd, az Affidea Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus főorvosa.
- Nem engedhetjük meg, hogy amiatt derüljön ki egy daganat túl későn, mert a beteg a COVID-19 járvány idején elkerülte a korai diagnosztikus vizsgálatot. Máskülönben ezek a daganatok egy év múlva tünetek formájában is előjönnek majd, és ebben az előrehaladottabb stádiumban már sokkal nehezebb a gyógyulás útjára lépni – magyarázta az orvos.
A 87 éves óbudai lakos, Kern Lajosné 2005-ben egy vastagbéltükrözés után tudta meg, hogy polipja van. Mivel ez a vastagbélrák előszobája, azóta folyamatosan jár szűrésre, és ez a koronavírus idején sincs másképp.
- Az élet a járvány alatt sem állhat meg teljesen, így azokat a vizsgálatokat, amelyeket biztonságos körülmények között el lehet, azokat el is kell végeztetni, nincs mese, menni kell – mondta a Metropolnak az egykor gyógyszerészként dolgozó idős hölgy, aki vizsgálatokat leszámítva szinte alig mozdul ki. – Maximum egy rövid sétára megyek le a környékre, de közösségbe egyáltalán nem megyek. A bevásárlásban a fiam mindig segít, úgyhogy nincs okom panaszkodni – tette hozzá a nyugdíjas.
Ma évente világszerte közel 10 millióan halnak meg rákban, de sajnos a hazai adatok sem túl megnyugtatóak, ugyanis itthon közel 33 ezren veszítik életüket ebben a betegségben, amivel a teljes uniós mezőny élén járunk. Müller Cecília országos tisztifőorvos korábban az Operatív törzs sajtótájékoztatóján elmondta: a hazai halálozások 25 százalékáért a daganatos betegségek felelősek, ugyanakkor az idejekorán elvégzett szűrésekkel a felfedezett elváltozások teljes mértékben gyógyíthatóak.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre