Múzsa és botrányhősnő a filmvásznon

Történelmi dokumentumfilm készült egy különleges erdélyi arisztokrata asszony, Szilvássy Carola életútjáról, amelyet a budapesti bemutató sikerét követően Kolozsváron és Marosvásárhelyen is nagy örömmel fogadott a közönség. Olvasóink december 28-án 13.30-kor láthatják a Duna TV-n.



Megosztás
Szerző: Fodor Erika
Létrehozva: 2022.12.22.
film Szilvássy Carola

A maga természete szerint és szabadon című film báró Bornemissza Elemérné Szilvássy Carola életét mutatja be. Főszereplője a 19. század végi és 20. század eleji Erdély kulturális és társadalmi életének meghatározó nagyasszonya.

Szilvássy Carola izgalmas életét mutatja be a film Fotó: Salt Communications

Női szerepvállalás
„Carola egyszerre volt rajongás tárgya és botrányhősnő, árvák megmentője, úttörő szabadgondolkodó, mecénás és múzsa. Akkoriban mindenkinek volt róla véleménye, amire ő természetesen fittyet hányt” – tudtuk meg a film társrendezőjétől, Ugron Zsolnától. A József Attila-díjas, erdélyi születésű írónő hozzátette, a film legfontosabb küldetése, hogy a mai generációk számára kézzelfoghatóvá, emberközelivé tegye a múlt század első felének erdélyi magyar történelmét, és rámutasson a társadalmi szerepvállalás fontosságára is, méghozzá egy nő részéről

 

Fel tudok nézni az ilyen forradalmár nőkre, akik képesek személyes ambícióikat a maguk korában megélni, van bátorságuk az önállóságra. Jó példaképek ők számunkra is

– állítja Ugron Zsolna.

Megelevenedik a 19. század végi és 20. század eleji Erdély Fotó: Salt Communications


Konzervatív feminizmus
 

Ha történelemszemléletünk nem lenne annyira férfiközpontú, mint amilyen, Szilvássy Carola nevét ma jegyeznék a történelemkönyvek. Kevés huszadik századi asszonynak jutott osztályrészül olyan fordulatos életút, mint az övé

– hangsúlyozta az ugyancsak erdélyi történelmi családból származó Molnár-Bánffy Kata. A Caroláról szóló film producere bátran vállalja, hogy egy konzervatív feminista filmet készítettek, és egyáltalán nem bánná, ha a nők együtt néznék meg a lányaikkal.


 

A közönség minden vetítésen örömmel fogadta a filmet és az alkotókat Fotó: Salt Communications

Carola élete nem a gondtalan fényűzésről szólt. Arisztokrata nagyasszonyként egyszerre volt a kulturális és társasági élet szervezője, a művészek ihlető múzsája, de képzett ápolóként beállt és dolgozott, árvákat mentett, kivette a részét a legkeményebb munkából is. A filmben látjuk, hogy férje távollétében intézi a gazdasági ügyeket, vezeti a birtokot, és férfiként áll helyt a legnehezebb döntésekben, mindig figyelembe véve és segítve a körülötte élők sorsát is. Tette ezt úgy, hogy közben sokak által »imádott« szépség, igazi nő

 – mesélte a Bánffyak bárói ágának női leszármazottja, aki cégvezető, kommunikációs szakember és háromgyermekes családanya. 


Nincs bizonyíték
Carola csodálói között ott találjuk báró Bánffy Miklóst is, aki több mint öt évtizeden át szoros kapcsolatban volt vele, de hogy ez több is volt-e plátói kapcsolatnál, arról a mai napig nincsenek egyértelmű bizonyítékok. Amit tudunk, az az, hogy Carola mindvégig báró Bornemissza Elemér felesége maradt, annak ellenére, hogy kisgyermekük halála után jelentősen megromlott a házaspár kapcsolata.


Titkos hagyaték és naplórészletek

A 70 perces történelmi dokumentumfilm Szilvássy Carola életén keresztül a 19. század végi és 20. század eleji Erdély történelmi viharokkal, tragédiákkal átszőtt kulturális és társadalmi életébe enged betekintést. Alapját a halála előtt a kolozsvári diakonisszákra bízott, majd később a kolozsvári Erdélyi Református Gyűjtőlevéltárában őrzött, titkosított hagyaték adja, de az alkotók a Carolával szoros kapcsolatban álló kortársak – írók, szerkesztők, művészek, családtagok – műveit, levelezéseit és a szájhagyomány útján fennmaradt vele kapcsolatos történeteket, korabeli sajtómegjelenéseket, illetve eddig nem publikált naplórészleteket is felhasználtak a film készítése során.

 

 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás