Bár nem teljesen új ötlet, mindenesetre előremutató a kajak- és kenu-válogatott vezetésének kettéválasztása. A szakemberek szerint az aranyéremmentes párizsi olimpia állhat a döntés hátterében.
A Janics Natasát és Kárász Annát olimpiai diadalra vezénylő Kovács László mesteredző helyesli a szövetségi vezérkar azon döntését, miszerint a jövőben más és más irányítja a felnőtt-kajak-, illetve a -kenuválogatott felkészítését.
„Gyanítom, miután olimpiai aranyérem nélkül zárult le egy négyéves ciklus, ez váltotta ki az elhatározást” – nyilatkozta Kovács László. Majd így folytatta: „Nyolc éve az volt a fő irányelv, amikor Hüttner Csabát választották meg egyesített szakvezetőnek, hogy jelentősen javítsák a férfi kenusok eredményeit. Nos, ebből nem sok valósult meg. Bár nőikenus-fronton érezhető a fejlődés, a férfiakra ráfér az alapos javulás. Ami a kajakosainkat illeti: előnyösebb a helyzet, hiszen olimpiai bajnokaink folytatják pályafutásukat, ráadásul a leendő kapitány masszív utánpótláskorú bázisra építhet.”
Angyal Zoltán exkapitány, megannyi világverseny szakvezető hőse úgy vélte, üdvözlendő a hatáskörök szétválasztása.
Az eddigi gyakorlat szerint a különféle korosztályok szakvezetőit egyaránt szövetségi kapitánynak címezték, ami számomra értelmezhetetlen volt. A kettő plusz kétéves kinevezés arra is alkalmas, hogy a munkálkodás első felét követően megállapítható legyen, hogy a Los Angeles-i olimpia felé vezető félúton helyes-e az irány, van-e eredmény
– fejtegette Angyal.
Mivel legkiválóbb versenyzőnője, Emma Jörgensen abbahagyta a kajakozást, trénere, Bakó Zoltán sem hosszabbít szerződést a dánokkal.
„2008-ban egy alkalommal már pályáztam, de 5:4 arányban Storcz Botondnak szavaztak bizalmat” – emlékezett Bakó, aki mestere a szakmának, hiszen a skandináv kajaksportban a keze alól 4 olimpiai bajnok, 4 ötkarikás ezüst- és 5 bronzérmes került ki, nem beszélve 16 (!) világbajnokról.
„Számomra vonzó, hogy végre egy kifogástalan pénzügyi támogatásban részesülő sportágban végezhetném a dolgomat. Dániában úgy értesültem: idehaza egyre inkább az egyéni és klub-, semmint a nemzeti érdekek érvényesültek a válogatásnál. Ha rám esik a választás, minden erőmmel azon leszek, hogy 2028-ban újra legyen olimpiai első helyünk. Amit negyven év edzői fáradozása révén elértem, az a magyar kajaksportban is megismételhető” – zárta gondolatait Bakó, akit a Magyar Nemzet szerint a Magyar Olimpiai Bizottság egykori kajakos ötkarikás aranyérmes elnöke, Gyulay Zsolt is támogat.
A beérkező pályázatokat a szövetség versenysportbizottsága értékeli, meghallgatja a jelölteket, majd továbbítja a sportági elnökség felé. Utóbbi plénum november 22-én dönt.
A honi sportág elismertségét jelzi, hogy a Nemzetközi Kajak-Kenu Szövetség székhelyét jövőre Budapestre helyezik át.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre