Suhajda Szilárd teljesítményében az volt a különleges, hogy nemcsak oxigénpalackot nem használt, de segítőtársat sem.
Szász Máté biológus, a Synlab sportdiagnosztikai üzletág szakmai vezetője, Suhajda Szilárd hegymászó tragédiája kapcsán elmondta, a magaslaton az összes körülmény az ellen szól, hogy az ember felmenjen olyan magasra. A Mount Everesten elhunyt Suhajda Szilárd a szakembernek korábban elmondta, 8000 méter magason az a furcsa, ha az ember életben marad. Tehát tudta, mi várhat rá:
„Kétszer volt lehetőségem beszélni Suhajda Szilárddal és Klein Dáviddal – mondta Szász Máté a HírTv Radar című műsorában. – Ültek velem szemben az irodában, és azt mondták, amikor itt ülünk, és a következő percben is életben vagyunk, az a normális. Nagyon furcsa lenne, ha valamelyikünk itt meghalna. A halálzónában ez pont fordítva van, ott folyamatosan azon kell dolgozni, hogy életben maradjunk a következő percben, mert az a váratlan esemény, ha életben maradunk. A magaslaton az összes körülmény az ellen szól, hogy oda az ember felmenjen.”
Magaslaton rengeteg változás indul el az ember szervezetében. Az alap energiafelhasználásánál 30 százalékkal visz be kevesebbet étel formájában, hiszen lényegében fagyott ételt eszik és a víz 70 fokon felforr, amiben viszont semmi nem fő meg. Ehhez jön, hogy 80 százalékkal kevesebb oxigént vesz fel, aludni pedig képtelenség.
„Szilárd teljesítményében az volt a különleges, hogy ő nemcsak oxigénpalackot nem használt, de segítőtársat sem. Tehát tényleg egymaga állt a heggyel szemben. Azt gondolom, ennél magasabb szintű teljesítmény nem képzelhető el ebben a műfajban” – zárta Szász Máté.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre