Tíz éve irányítja az ország legnépszerűbb klubját, a Ferencvárost Kubatov Gábor, aki most elmondta, ki az a négy ember, aki nélkül nem lett volna ilyen sikeres ez az évtized.
Tíz évvel ezelőtt a megszűnés réme fenyegette az FTC-t, Kubatov Gábor elnöksége alatt a ferencvárosi futballcsapat a Bajnokok Ligája csoportköréig jutott.
A Ferencváros első embere tíz éve vezeti a klubot, ennek apropóján Facebook-oldalán engedett bepillantást a kulisszák mögé:
„Tíz esztendeje, 2011. február 25-én a világ legcsodálatosabb sportklubjának élére választottak meg engem. Ha azt kérdezik, milyen volt ez az időszak, akkor az a határozott válaszom, hogy felemelő. A kezdetektől négyen álltak mellettem, kollégaként. Berzeviczi Attila jogász, Szalai Miklós gazdasági vezető, Orosz Pali és Nyíri Zozi. Nélkülük nem ment volna. De ha mégis, akkor nem lett volna ilyen... Nem lett volna ilyen sikeres, nem lenne ilyen megrendíthetetlen. Ha bárki széles e világon meg szeretné valakinek köszönni, hogy a Fradi ma ismét régi fényében tündököl, övék az érdem. Én csak álmodtam és talán még mindig álmodom, de ők megvalósították minden fradista vágyát, újra sikeressé tették a Ferencvárost!
Köszönök nekik mindent és mindenkinek, aki bátorított, biztatott és támogatott minket!
Isten áldja a Ferencvárost!”
Három hónappal korábban, a Nemzeti Sportnak adott interjújában a Fidesz országos pártigazgatója akkor még mint elnökségi tag értékelte a klub drámai helyzetét, jelezve, az ősi „Fradi volt, Fradi lesz...” kezdetű szurkolói dal második megállapítása veszélyben forog. Akkor így fogalmazott: „Felelőtlen ígéreteket biztosan nem teszek, de a klubban dolgozóknak is látniuk kell, ha nincs változás, egy év múlva közösen temethetjük el az egyesületet.”
A figyelmeztető üzenet célba ért, a rendteremtési szándékkal fellépő, addig jobbára pártpolitikusként ismert sportvezető rövidesen a klub első emberévé lépett elő.
„Személyes ambícióim nincsenek, mert csak egy vagyok a millió fradista közül„ – hangsúlyozta elnöki köszöntőbeszédében Kubatov Gábor, aki a Ferencvároshoz gyermekként a klub igazolt futballistájaként, később elkötelezett szurkolóként is kötődött. „Pénzt nem ígérhetek, hiszen egyetlen szponzor sem áll mögöttem, csak a tisztességem.”
A szponzorok helyzetét illetően utóbb jelentős változás történt, a klub stabil működtetéséhez feltétlenül szükség volt a szép számmal felsorakozó támogatók szerepvállalására. A Kubatov-évtized hosszú távú hozadéka a 23 704 néző befogadására alkalmas, 2014 augusztusában átadott stadion, a Groupama Aréna felépítése (a pálya a Puskás Aréna 2019-es átadásáig a válogatott otthonául is szolgált). Itt kell kiemelni a Fradi Múzeum kialakítását: a Ferencváros történetét, hagyományait ápoló és a stadionépületben bemutató intézmény méltó megjelenítője a klub szellemiségének. A szigorú beléptetési rendszer, a vénaszkenneres ellenőrzés és a klubkártyás azonosítás bevezetése a lelátói biztonságot volt hivatva szavatolni, és bár a Kubatov Gáborhoz kötődő újítás egyes szurkolói csoportokból heves ellenállást váltott ki, az évekig húzódó feszültséget sikerült kezelni, a ferencvárosi stadionban ma korszerű és kulturált körülmények között lehet mérkőzést nézni.
Ha a legnépszerűbb sportágról, a labdarúgásról beszélünk, a Ferencváros az elmúlt évtizedben az NB II 2000-es évekbeli sötét időszakát feledni igyekvő társaságból Európa elitjéig jutó csapattá erősödött, a Kubatov-éra három bajnoki címe (2016, 2019, 2020) és három Magyar Kupa-győzelme (2015, 2016, 2017) mellett az elért sikereket tekintve kimagaslik a csoportkörös szereplés az 2019–2020-as Európa-liga- és a 2020–2021-es Bajnokok Ligája-idényben – és közben más sportágakban is jelentős eredményeket ért el a klub. A válogatott Európa-bajnokságra jutása és Nemzetek Ligája-csoportgyőzelme révén is emlékezetes tavalyi futballősz ünnepi pillanata volt, hogy a selejtezőben a svéd Djurgarden, a skót Celtic, a horvát Dinamo Zagreb és a norvég Molde csapatát búcsúztató zöld-fehér együttes „elhozta” Budapestre a Dinamo Kijev mellett a legszűkebb élvonalhoz tartozó Barcelonát és Juventust (a magyar bajnok a hat meccsen egy pontot szerzett). A klubelnök a FradiMédiának adott évértékelőjében vonta le a tanulságot: „Ha azt akarjuk, hogy a Ferencváros mindig bekerüljön Európa legjobb huszonöt csapata közé, dupla költségvetés kell. A cél, hogy olyan költségvetésünk legyen, amellyel mindig oda tudunk kerülni. Mindig, mindig, mindig.”
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre