Kiderült: valójában ezért kelünk fel 5 perccel az ébresztőnk előtt

Idegesítő tud lenni, pedig természetes dolog.



Megosztás
Szerző:
Létrehozva: 2024.12.01.
Módosítva: 2024.12.01.
ébresztő felkelés alvás

Biztosan mindenkinek ismerős az érzés, mikor hirtelen reggel magunktól felkelünk, abban reménykedve, hogy még sok-sok időnk van aludni, majd mikor rápillantunk az óránkra, rájövünk, hogy 5 perc múlva szól az ébresztőnk – vagyis értékes perceket pazaroltunk el. Sokan nem tudják, hogy ez miért van, de eláruljuk, hogy ez egy teljesen természetes jelenség.

óra óraátállítás
Illusztráció/Fotó: pexels.com

Amikor az embernek van az életében egy alvásrutin, akkor az agy napiritmus-magja tárolja, hogy ez pontosan mikor van. Ebben található az időérzék, ami tudja, hogy például a szokásos 8 óra alvásunk összejött-e. Fontos szerepe van még egy PER nevű proteinnek is, ami folyamatosan az alvás-felkelés körünket szabályozza – írja a LadBible.

Mivel az agyunk úgy érzékeli, hogy az ébresztőórára kelés stresszel minket, ezért szól a PER proteinnek, hogy előtte pár perccel keltsen fel minket, hogy ne egy „sokkhatásra” ébredjünk – vagyis csak jót akar nekünk ezzel.

Az agyunk sajnos nem tudja, hogy mi éppenséggel szombaton tovább szeretnénk aludni, ezért tartja a rutint, mi pedig ezért kelünk fel akkor is úgy, mintha sima hétköznap lenne.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás