Este 8 után rendőrök járják a várost, hogy betartassák a kijárási tilalmat. Most a Metropol meghallgathatta a Közrendvédelmi Főosztály esti eligazítását – itt derül ki, melyik rendőr melyik területre megy ki, és melyek azok a szabályok, amelyek betartására különösen figyelnek. Ezután el is kísértük a zsarukat egy esti ellenőrzésre.
A rendőrök minden éjjel ellenőrzik az utcán, betartják-e a kijárási korlátozást. Este 8 és hajnal 5 között továbbra is csak azok lehetnek kinn, akik a kormányrendeletben felsorolt kivételekbe tartoznak, például van érvényes munkáltatói igazolása vagy kutyát sétáltat. Nem érdemes a taxikba bújva trükközni, ugyanis az utasokat ott is ellenőrizhetik. Többek közt ez derült ki a Közrendvédelmi Főosztály esti eligazításán, amelyen mi is részt vettük.
Ökrös Imre rendőr főtörzsőrmester pontosan 8 órakor kezdte meg a járőrök eligazítását. Rögtön az elején elmondta, hogy mely kormányrendelet alapján kell eljárni, és mire kell figyelni.
„Nézzétek nagyon a munkáltatói igazolásokat, hogy esetleg annak kapcsán megállapítható-e jogsértés. Nyilván van olyan indok, amellyel kint lehet lenni az utcán, csak azokkal szemben járunk el, akiknél felmerül a bűncselekmény vagy szabálysértés gyanúja ” – mondta Ökrös.
Bár sok szabályszegő abban bízik, hogy a taxisokat úgysem állítják meg, kiderült, hogy ennek az ellenkezője az igaz.
„A gépkocsikat állítsátok meg, a taxisokat is nyugodtan, mert a taxikban lehetnek olyan utasok, akik pontosan a kijárási korlátozásokat szegik meg, így játsszák ki a rendszert, próbálnak taxival utazgatni, ezért fontos őket ellenőrizni. A taxis nyilván jöhet-mehet, ő munkát végez” – emelte ki a főtörzsőrmester.
Egyre több vendéglátós dönt úgy, hogy megkockáztatva a rendőrségi eljárást és a büntetést, kinyitja a hónapok óta zárva tartó egységét. Úgy tűnik, hogy ők nagyobb kockázatot vállalnak, mint gondolnák.
– Ha a területeteken van szórakozóhely, ahol láthatóan vendég van, fény szűrődik ki, azt jelezzétek, ki fogunk menni a helyszínre. Ha valóban nyitva van, akkor a bezárásáról gondoskodni fogunk – jelentette ki Ökrös.
Az eligazítás után el is kísértük a rendőröket egy esti budapesti ellenőrző körútra. Több embert megállítottak, és mindenkitől el is kérték a munkáltatói igazolást. Ezen az estén két embert büntettek meg: az egyiken nem volt maszk, a másiknak pedig nem volt érvényes munkáltatói igazolása. Egy következő számunkban részletes riportban számolunk be arról, mit tapasztaltunk az utcán.
Az elmúlt héten összesen 3061 személy ellen kellett intézkednie a hatóságoknak a kijárási korlátozások megszegése miatt. Még mindig sokan nem tartják be a szabályokat. A legtöbben általában hétvégén vannak az utcán este 8 után. A múlt hétvégén ez a szám 1471 volt. November eleje, a kijárási korlátozások óta összesen csaknem 30 ezer ilyen szabálysértés történt.
A rendőrök még tavaly ősszel állítottak elő egy zalaegerszegi gépjárművezetőt, aki a rábafüzesi határátkelőhelynél hamis munkáltatói igazolást adott át az igazoltatáson. A nyomozók a 27 éves férfit gyanúsítottként kihallgatták és hamis magánokirat felhasználása megalapozott gyanúja miatt indítottak büntetőeljárást.
Lapunknak egy taxisofőr mesélt arról, hogy bár őt személyesen eddig még nem állították meg, mégis szemtanúja volt az utasai megbüntetésének.
– Egy hete a Blaha Lujza téren tettem ki két ittas fiatalt, akiknél maszk és munkáltatói igazolás sem volt. Ahogy kiszálltak, megjelentek a zsaruk és fejenként 60 ezer forintra büntették őket. Kollégáktól hallottam, hogy a rendőrök abban az esetben is megállíthatják a taxit, ha kiszúrják, hogy a sofőrön vagy az utasokon nincs maszk – mesélte a taxis. Hozzátette: - Sajnos nagyon kevés fuvarom van, talán a péntek és a szombat erősebb, amikor a fiatalok a korlátozások ellenére is megtalálják a módját a bulinak.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre