
Pödörjük meg minden reggel! Ilyen volt a bajusz régen – Retró galéria
Nézzük, milyen bajuszt viseltek egykoron a férfiak!
A nándorfehérvári diadallal záruló, 10 részes Hunyadi-sorozat producerével beszélgettünk. A kanadai–magyar Robert Lantost a Magyar Filmakadémia Életműdíjjal tüntette ki.
A nándorfehérvári diadal tiszteletére több mozi is levetíti a Hunyadit. A Cinema Citykben július 22-én országszerte láthatjuk a sorozat nagyívű fináléját, a nándorfehérvári csatát bemutató záróepizódot, Budapesten pedig az Uránia (július 21–25.) és a Corvin mozi (23–27.) Hunyadi-maratont tart. A 10 részes Hunyadi sorozat producerével, a kanadai–magyar Robert Lantossal a Magyar Mozgókép Fesztiválon (MOZ.GO) beszélgettünk, ahol eddigi munkáját Életműdíjjal ismerte el a Magyar Filmakadémia.
„Szívből köszönöm a Nemzeti Filmintézetnek és a Magyar Filmakadémiának ezt a megtiszteltetést. Magyarországon születtem, de 8 éves koromban el kellett hagynom az országot a szüleimmel. Gyermekkoromat Uruguayban töltöttem, 1963. óta Kanadában élek. Az a tapasztalatom, hogy Magyarországot elhagyni lehetséges, de a magyarság sohasem hagyja el a lelket. Hiába felejtem el az anyanyelvemet és rozsdás a szókincsem, a magyarság olyan, mint egy harapófogó: szorít és nem enged el” – mondta Robert Lantos a díjátadó utáni találkozásunkkor. Hozzátette: jólesik neki, hogy idehaza nézik és becsülik a sorozatot, és úgy érzi, hogy ezt a díjat főként a Hunyadiért kapta, ami az első filmje magyarul.
„19 éves voltam, amikor először sikerült hazakerülnöm a kanadai vízilabda-válogatottal. A Margitszigeti Sportuszodában volt meccsünk az akkori világbajnok magyar válogatott ellen. A meccs előtti napon összebarátkoztam a magyar középcsatárral, aki megígérte, hogy kegyelmezni fognak nekünk, így csupán 10 góllal vertek meg. Nekem ez a magyarországi út volt addig az életem csúcspontja. Az az érzés, hogy visszataláltam a gyökereimhez. Ahogy átléptük az osztrák–magyar határt, alig kaptam levegőt az izgalomtól: 8 éves korom óta erről álmodtam” – vallotta meg a gyökereihez való ragaszkodását a kanadai–magyar filmproducer.
Kérdésünkre, hogy vajon mivel és hogyan tartotta fogva a magyarság, hiszen csupán 8 éves koráig élt itt, Robert a Budapesten szüleivel eltöltött örömteli gyermekéveket és az itt kapott emlékeket idézte fel.
„Nehéz ezt megfogalmazni, mert nem is tudom pontosan, hogy mi a válasz. Azt tudom, hogy az illatok, az ízek, 19 éves szemmel a magyar lányok – ez óriási volt.”
A boldog budapesti gyermekévekkel ellentétben hazájától elszakítva, Robert, a „gringo” idegen létet is megtapasztalta gyermekként. Erről is mesélt nekünk.
„27 éves voltam, amikor az első sikeres játékfilmemet létrehoztam. Aztán elérkezett az idő, amikor végre Magyarországon is forgathattam. A 90-es évek elején több tévéfilmet készítettem itthon, és közben találkoztam Szabó Istvánnal, akinek a filmjeit egyetemistakorom óta imádom. Így született életem talán legfontosabb filmje, A napfény íze. Majd a szintén Magyarországon forgatott Csodálatos Júlia és A nevek dala. Hála a gyakori hazatéréseknek, az elhanyagolt magyarnyelv-tudásom picit javult, és sikerült élvezettel és izgalommal elolvasni egy óriási történelmi regényt, melyet barátaim, Hazai Kinga és Cecília nyomtak a kezembe. Ez volt Bán Mór könyvsorozata, és így született a Hunyadi.”
„Hunyadi nem szentnek született, hanem ember, aki hibákat követ el, de a végén megállja a helyét, és amikor hősnek kell lenni, akkor hős” – fogalmazta meg Robert Lantos, hogy mit akart megmutatni Hunyadi Jánosról, aki egész Európát védelmezte.
Arra a felvetésünkre: lehet-e abban valami sorsszerű, hogy éppen ő az, aki 8 évesen el kellett hagyja a hazáját, és Kanadából tér vissza, hogy világhódító útra vigye Hunyadi történetét, a producer azt felelte: „Ebben lehet valami.”
Ez egy fantasztikus történet, amit senki sem ismer Magyarországon kívül, pedig Európa sorsa itt dőlt el, és ezt nem is tudják. Mindennap hallják, hogy szól a templomban a harang, de nem tudják, hogy miért. Nekem, aki abból él, hogy mesél, ezek fantasztikus mesék, amikről a világ 99%-ában senki sem tud. Ez izgalmas
– vélekedett. „Azután az is benne volt, hogy ami történt a XV. században, a török invázió Európában, arról azért fontos ezt az izgalmas történetet elmondani, mert hasonló dolgok történnek ma, csak nem karddal. Ha filmet akarsz készíteni a mai Európának a teljesen más kultúrájú és vallású emberek által zajló invázióról, akkor nincs jobb mód, mint visszamenni a történelembe, a középkorba, és ott forgatni filmet. Ha a mostani dzsihádról csináltam volna egy filmet, azt a világnak a legtöbb részén senki sem mutatta volna be, mert félnének. Magyarországon talán más. A XV. századi történelem alapján készült történettől ma már nem kell félni. Itt találtam egy olyan eszközt, hogy egy párhuzamos történetet el lehet mondani úgy, hogy ez régen volt” – mondta el Robert Lantos.
Látva a Hunyadi sorozat színészeivel közös közönségtalálkozók, beszélgetések hangulatát, óhatatlan az az érzésünk, hogy ezek az emberek összetartoznak, szeretnek együtt lenni. Ezt az észrevételünket Robert Lantos is megerősítette:
Kialakult egy Hunyadi család. Ez részben azért is van, mert sok időt töltöttünk együtt. Egy filmet leforgatnak 5-6 hét alatt, mi több mint 1 évig dolgoztunk ezen.
Ami az esetleges folytatást illeti, a Hunyadi producere annyit mondott: azt a nézőknek kell követelniük, de azt megígérheti, hogy ha megszületik, az ugyanolyan színvonalú lesz, mint a Hunyadi.
A grandiózus Hunyadi a márciusi tévépremiert követően itthon televíziós nézettségi rekordokat döntött, majd világhódító útra indult. Nagy sikerrel mutatták be Ausztriában, Szlovéniában és Németországban, az olaszországi premieren, Riminiben pedig a napokban jelentették be, hogy a Rai Uno 2026-ban vetíti. A tervek szerint Csehországban, Szlovákiában, Horvátországban, Törökországban és Izraelben is hamarosan bemutatkozik a Hunyadi.
A Bán Mór népszerű regénysorozatán alapuló, a Nemzeti Filmintézet támogatásával nemzetközi koprodukcióban készült Hunyadi új szintre emelte a magyarországi sorozatgyártást. A 10 részes széria több mint 600 színész és kaszkadőr közreműködésével készült. A főszereplők a hitelesség kedvéért 9 nyelven, köztük magyarul, németül, törökül, olaszul, csehül, románul és szerbül keltik életre a középkori Európa kulcsfontosságú szereplőit.
A nándorfehérvári diadal évfordulójának tiszteletére több mozi is levetíti a Hunyadit. A Cinema Citykben július 22-én országszerte láthatjuk a sorozat nagyívű fináléját, a nándorfehérvári csatát bemutató záróepizódot, Budapesten pedig az Uránia (július 21–25.) és a Corvin mozi (23–27.) Hunyadi-maratont tart.
Nézzük, milyen bajuszt viseltek egykoron a férfiak!
Tesztelt a tudásod!
A rendőrök a helyszínen elfogták a feltételezett elkövetőt.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélrePortfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.