Miért nem tudunk aludni, amikor fáradtak vagyunk?

A telefonod a főbűnös ebben. Az alvást nem jutalomként kell kezelni, hanem prioritásként.



Megosztás
Szerző: Alexa
Létrehozva: 2025.07.22. 09:30
Módosítva: 2025.07.22. 11:38
alváshiány képernyőidő alvás

Mindannyiunk életében jelen volt már az, hogy elnehezült a tekintetünk, kimerültek voltunk totálisan mégis inkább a telefonunk társaságát választottuk az alvásunk helyett.

alvást
Az alvást nem jutalomként kell kezelni, hanem prioritásként Fotó: freepik.com/Illusztráció

Tudod, hogy szükséged van minőségi alvásra – vagy egyáltalán egy kis alvásra – mégsem tudod letenni a telefont. Annak ellenére, hogy már tudjuk, hogy az alváshiány káros hatással lehet az egészségünkre, mind hosszú vagy rövid távon még sem teszünk eleget szükségletünknek és nem hajtjuk álomra a fejünket, mikor szervezetünk megállt parancsol.

A jelenség neve: „bosszúból való lefekvés halogatása”, és több mint az amerikaiak fele bevallotta, hogy csinálja – vagyis szokássá vált náluk. Az Amerisleep.com új felmérése szerint az amerikaiak 56 százaléka úgy érzi, hogy nincs elég személyes ideje napközben, ezért még akkor is tovább fennmaradnak, amikor már teljesen kimerültek.

Ez a trend különösen a fiatalabb generációnál jellemző, ugyanis bevallották, hogy hajlamosak áldozni a pihenőidejükből, hogy úgy érezzék nagyobb kontroll van az életük felett – írja az Unilad.

Az amerikaiak például átlagosan naponta mindössze hét órát alszanak a hét folyamán és a megkérdezettek fele bevallotta, hogy miután ágyba kerül is magához veszi a telefonját és görgeti a közösségi média platformokat például a TikTokot vagy az Instagramot. 

Ezeknek a szokásoknak viselkedésbeli változásai vannak, illetve nagyobb eséllyel égnek ki hamar. Ez a fajta esti lázadás láncreakciót indíthat be, amely fáradtsághoz, mentális egészségügyi problémákhoz és a produktivitás csökkenéséhez vezet. Rosie Osmun, az Amerisleep.com alvástudományi tanácsadója szerint ez a halogatás már nem egyszerű szokás, hanem egyfajta megküzdési mechanizmussá vált.

Sokan nem azért maradnak fenn későig, mert fáradtak akarnak lenni, hanem azért, mert ez az egyetlen napszak, amikor önmaguknak érezhetik magukat. Csakhogy ha ezt éjjelről éjjelre megismétlik, az lassan, észrevétlenül felőrölheti a jóllétüket

Hogyan kerülhetjük el?

Bár ez a fajta tevékenység tényleg olyan, mintha visszavennéd az irányítást az életed felett, valójában nem ez történik. 

  • Először is hasznos lehet ébresztőt állítani, amely megszólalásakor lekapcsolódsz éjszakára. Az alvás előtti egy órában korlátozd a képernyőidőt, különösen a végtelen görgetéses appokét, mint amilyen az Instagram vagy a TikTok.
  • Érdemes kék fényt vagy éjszakai üzemmódot rakni a telefonra, hogy ne bántsa a szemed a kijelző se. 
  • Próbáld meg korábban visszaszerezni az énidődet, például hazafele vagy vacsora után. Emellett érdemes lehet figyelni az alvási szokásaidat, hogy megfigyeld általában mennyire tolod ki a lefekvésedet, hogy tudj rajta javítani.
  • Ezek mellett a reggeleket is felhasználhatod arra, hogy a nap megkezdése előtt elindulsz egy reggeli sétára vagy kávézol egyet, nyugodt reggelt teremtesz magadnak vele. Így legalább ha tudod, milyen kellemes reggel vár rád, előbb igyekezhetsz ágyba kerülni.

Az alvást nem jutalomként kell kezelni, hanem prioritásként. Mert a jó alvás nem luxus – hanem alapja annak, hogy másnap valóban jól érezd magad a saját életedben

– mondja a szakember.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.