
„A nőnek a konyhában kellene lennie” – Lelocsolta benzinnel, majd felgyújtotta gyerekkori barátját
Életre szóló sebeket ejtett barátján a lány.
Már nemcsak rikácsoló hangot ad, hanem emberre is támadhat egy elsőre veszélyesnek tűnő, ám valójában ártalmatlan madárfaj. A dolmányos varjaknak most van a fiókanevelési időszaka, így ilyenkor csőrrel, karommal védik a kicsinyeiket. Mutatjuk, mit tegyél, ha te is hitchcocki jelenetbe kerülsz!
Ha május, akkor rendre egy Hitchcock-film jut eszünkbe: a Madarak. A horrorfilm, amiben a madarak emberekre támadnak és meg is ölik őket. A helyzet azért nem ennyire drámai, de a dolmányos varjak most érzékeny időszakot élnek. A fiókakirepülési időszakban az apró fiókáikért képesek az emberek ellen fordulni.
A varjak fiókakirepülési időszaka elsősorban május és június között zajlik, és ilyenkor érdemes nyitott szemmel járni, hiszen sosem tudhatjuk, hol lehet épp a madarak fészke, ahol a kicsinyeik megbújhatnak. Ilyenkor elszaporodnak a varjútámadások: legutóbb egy tatabányai nyugdíjast pécézett ki magának két varjú, az asszony ugyanis nem sejtette, hogy egy fióka van a közelében. A nő végül kórházban kötött ki. Budapesten sem kímélték sosem a gyanútlan járókelőket a dolmányos varjak: volt, hogy háromszor támadt rá egyikük egy nőre Terézvárosban, de Kőbányán is kötekedő kedvében volt egy másik varjú, ami egy nő tarkóját vette célba.
A sok rémisztő történet miatt a családok aggódnak, nehogy az ő gyerekeiket is megtámadja egy varjú. A Ferencvárosi Önkormányzat egy tollvonással akarta ezt megoldani, és a Ferenc teret a napokban lezárták a varjak miatt, de amilyen gyorsan jött az ötlet, olyan gyorsan meg is gondolták magukat – a tér gyereknapon, május 24-én újra nyílik, a fiókáikat féltő varjak viszont maradnak…
De vajon tényleg kell tartani tőlük? A varjak Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szóvivője szerint nem veszélyesek az emberre. Jelenleg a fiókakirepülési időszakot élik ezek a madarak, ilyenkor kicsit pipásak arra, ami nagyobb mint egy egér, és megközelíti a sok esetben a fészekről földre került, repképtelen kicsinyeiket.
„Alapvetően ezek a fiókák még nem tudnak repülni, a többség fent van az ágak között, de néhány ügyetlenül levitorlázik a földre, és elbújik. Ami néhány tíz méter sugarú körben megközelíti a fióka rejtekhelyét, azt potenciális veszélyforrásnak tekintik a varjak és megpróbálják elüldözni” – kezdte el mondani az MME szóvivője a Metropolnak.
A szóvivő kiemelte: ez a fiókaféltésnek egy természetes formája, de nem kell tőle megijednie senkinek. Sőt! Az egyesület szóvivője szerint, aki varjútámadás kellős közepébe csöppen, az ne meneküljön el.
Ha valaki megtámad, akkor szembenézünk vele. Ezek a madarak nem akarnak bántani minket, csak ijesztgetnek a fiókáik érdekében. Ha a varjú megtámad, forduljunk felé, hessegessük el, kiabáljunk rá, éreztessük, hogy fiókáját nem bántjuk. Ijesszük el a madarat
– részletezte Orbán Zoltán.
A rámenősebb varjak ellen azt javasolja, vessük be ellenük, ami a kezünk ügyében van és azzal hessegessük el őket, így például:
Mit tegyünk, ha egy varjúfiókát forgalmas, számára nem biztonságos helyen találunk? Az MME szóvivője szerint erre is van megoldás.
Álljon össze két-három személy, az egyik fogja meg a fiókát, tartsa el a kezében magától, hogy a varjúszülők lássák. A többiek közben hessegessék a szülőket, és vigyék el a fiókát biztonságos helyre
– árulta el az szóvivő, azzal zárva: a fiókát látótávolságon belüli bokros, fás területre vigyük.
Életre szóló sebeket ejtett barátján a lány.
A fantom szűrét szinte lehetetlen kitenni.
Mindent megpróbáltak, nem tudták megmenteni az életét.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre