
Tragédia a családi horgászaton: holtan találtak rá a 13 napja eltűnt kisfiúra
A gyermek egy családi horgászat során a folyóba zuhant.
Ma már alapvetés Magyarországon az édesanyák támogatása.
A Magyar Nemzet írja, hogy a nők és különösképpen az anyák támogatása ma Magyarországon már alapvetésnek számít. 2010-ben a frissen megválasztott Fidesz–KDNP kormány szinte azonnal bejelentette, hogy az ország családbarát fordulatot vesz, és átalakultak a nőknek, az anyáknak, illetve a családoknak járó juttatások, támogatások és kedvezmények. A kormány azóta sem hagyott fel azzal a céljával, hogy motiválja a nőket az anyává válásra, idén pedig még több kedvezményt jelentettek be, amikkel még könnyebbé tudják tenni a családalapítást és az anyává válást.
A korábbiakkal szemben a Fidesz–KDNP családbarát fordulata után a gyermekgondozási segély (gyes) és a gyermekgondozási díj (gyed) rendszere átalakult, rugalmasabbá vált. Magyarországon legkorábban a csecsemőgondozási díj (csed) folyósításának lejártát követően – a gyermek születését követő 169. naptól – lehet keresőtevékenységet folytatni anélkül, hogy le kellene mondani az ellátásokról, az édesanya idő- és jövedelemkorlát nélkül vállalhat munkát gyed, gyes mellett.
Alapvetően csak az édesanyák jogosultak korábbi fizetés szja-val csökkentett mértékével megegyező csedre, ennek keretében fizetett 24 hét – 168 nap – szülési szabadság illeti meg őket. Jelenleg nem jár a csecsemőgondozási díj, ha bármilyen jogviszonyban az édesanya keresőtevékenységet folytat. Ez a jövőben változhat, ugyanis a tervek szerint munka mellett is járna a csed 70 százalék erejéig.
A gyed a csed lejárta után a gyermek kétéves koráig, ikrek esetén pedig a gyermekek hároméves koráig jár a szülőnek. Ezt azonban már – a szülők választása szerint – az édesanya és az édesapa is igénybe veheti, a támogatás összegét pedig a jövedelem alapján határozzák meg.
Már korlátlanul végezhető a munka a gyed mellett, a jogosult megkapja a megállapított gyed összegét is a teljes keresete mellett.
A gyesben részesülő szülő keresőtevékenységet azonban a gyermek féléves koráig nem folytathat, utána viszont már időkorlátozás nélkül.
Ezzel igyekszik megteremteni a kormány egy rugalmas és kényelmes közeget, amiben a szülők a saját belátásuk szerint térhetnek vissza a munka világába anélkül, hogy nyomás lenne rajtuk vagy elveszítenék a támogatásokat.
Nemrég négy törvényjavaslatot is elfogadott az Országgyűlés, aminek célja, hogy Magyarország Európa egyik leginkább családbarát országává váljon. A csomag középpontjában az édesanyák adómentességének bővítése, illetve a gyermekvállalás melletti pénzügyi tehercsökkentés állt, ezért idén július elsejétől a csed és a gyed mentesül a személyi jövedelemadó (szja) alól. Ez konkrét pénzügyi segítséget jelent a családoknak, mivel a becslések szerint a csed adómentessége havi 78 ezer forintos, a gyedé pedig nagyjából 43 ezer forintos megtakarítást jelent a családoknak – a kifizetett csed így megegyezne az anyák korábbi bruttó bérével.
Ezek mellett az édesanyák nagy része mentesül az szja fizetése alól.
Már eddig sem kellett szja-t fizetniük a négy vagy több gyermekes anyáknak, és a harminc év alatti anyák szja-mentessége is biztosított, de hamarosan nem kell fizetniük a kevesebb gyermekkel rendelkezőknek sem. Október elsejétől minden háromgyermekes édesanya élete végéig teljes szja-mentességet élvez, életkortól függetlenül. Ez a kedvezmény nem csupán a gyermeknevelés időszakában lesz érvényes, hanem a munkaerőpiacon eltöltött évek alatt is.
Mint kiderült, a kétgyermekes anyák is kapnak szja-mentességet, azonban ők fokozatosan fognak részesülni a támogatásból. 2026 január elsején indul el az a többéves program, ami az életkortól függően fogja megadni a kétgyermekes édesanyáknak az adómentességet. A támogatás először a negyven év alatti anyákat illeti majd meg, utána pedig évről évre bővül a jogosultak köre, így 2029-re minden kétgyermekes édesanya részesülhet ebben a mentességben.
A programmal kapcsolatban Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor elmondta, hogy a gyermeknevelés nemcsak magánügy, hanem nemzeti érdek is, ezért a kormány célzott eszközökkel támogatja azokat, akik gyermeket vállalnak és nevelnek. A miniszterelnök rámutatott:
az szja-mentesség havonta átlagosan 109 ezer forinttal segíti a családokat.
Azokra az anyákra is gondol a kormány, akik az egyetemi tanulmányaik miatt vagy a munka világába lépésük miatt hitelt vettek fel, hiszen a diák- és a munkáshitel-tartozásának egy részét vagy egészét is elengedik a gyermekek számának arányában.
Köztudott, hogy a diákhitel esetében 2023 óta, ha egy nő harmincéves kora előtt és a tanulmányi ideje alatt, vagy a végzéstől számított két éven belül gyermeket vállal, akkor a teljes tartozását elengedik. Korábban a gyermekek számának megfelelően engedték el a tartozást, a második gyermek születésénél a tartozás felét, a harmadik gyermek után pedig a teljes tartozást.
Azok az anyák is számíthatnak a kormányra, akik nem tanultak tovább, hiszen a 17–25 éves fiatalok számára létrehozott munkáshitel esetében is kapnak kedvezményt az édesanyák, ugyanis a gyermekvállalás után törlesztési szünetet kaphatnak, így akár két évig is szüneteltethetik a visszafizetést. Emellett a munkáshitelnél is, gyermekszámtól függően, elengedik a tartozást.
A nyugdíjba vonuláskor is elismeri a kormány az anyaságot és gyermeknevelést. A nők kedvezményes öregségi nyugdíjának megállapításához a gyermekneveléssel eltöltött éveket is figyelembe veszik a szükséges 40 év jogviszonyban.
A gyermek egy családi horgászat során a folyóba zuhant.
A kertek tavasszal virágba borultak, a titkok életre keltek.
A halálos balesetet okozó sofőrt letartóztatta a rendőrség.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre