
Retró képgaléria: ilyen volt az autóval fotózkodás művészete!
Négykerekű családtagok.
A fővárosi döntéshozók a turizmust és a vendéglátást támogatják, miközben a lakók szerint az éjszakai káosz és zaj már elviselhetetlen. Erzsébetvárost sétálóutcává és gyalogosbaráttá változtatják, aminek a romkocsmakartell örül.
Erzsébetvárosban tovább terjeszkedik a budapesti bulinegyed – legalábbis ez a következménye annak a friss döntésnek, amely szerint több erzsébetvárosi utca sétáló- vagy gyalogosbarát forgalmúvá válik. A fővárosi közgyűlés által elfogadott rendelet alapján a Holló utca, a Síp utca és más környékbeli szakaszok új funkciót kapnak, nem kis örömére a vendéglátósoknak, és annál nagyobb bosszúságára a helyi lakosoknak.
Ez nem rólunk szól, hanem a kocsmákról. A kitelepülő itatók most újabb férőhelyekhez jutnak, miközben az éjszakai nyugalmunk végképp megszűnik
– fakadt ki egy Kazinczy utcai lakó. A változás hatására több terasz, több italozó, és várhatóan még több turista jelenik meg a környéken.
Az önkormányzat szerint a cél a közlekedésbiztonság javítása, a gyalogosok előtérbe helyezése és a „modern városi életminőség” javítása. A helyiek szerint viszont inkább a „háromnapos legénybúcsúk városává” válik Budapest ezen része.
A leghangosabb kritikát talán Kőrösi Koppány városfejlesztési szakember, a Budapest Műhely alapítója fogalmazta meg a terv kapcsán:
Budapest egyre gyorsabban csúszik lefelé a Kelet-Európa Bangkokja pozíció felé. Ezek a döntések nem a minőségi turizmust, hanem a kocsmaturistákat szolgálják ki – azokkal együtt, akik hasznot húznak ebből.
A Budapest Műhely vezetője egy hónapja írta ezt, amikor a főváros még leszavazta a tervet. Bár a számok önmagukban jól mutatnak, az ide látogató turisták jelentős része inkább kárára, mint hasznára van Budapestnek – hívta fel a figyelmet a szakember.
A bulinegyedbe viszont egy hétvégére érkeznek legény- és leánybúcsús nyugat-európai ifjak, akik olcsó – sok esetben be sem jelentett – szállásokon laknak, olcsó – sok esetben nem is teljesen legálisan működő – éttermekben étkeznek, a város szolgáltatásait nem veszik igénybe, viszont igénybe vesznek ehelyett olyan szolgáltatásokat, amelyeket tisztességes, erkölcsös ember nem. És isznak. Rengeteget. De a városnak – és lakóinak – ebből is leginkább a takarítás marad. Persze néhány kocsmáros jól jár
– ecsetelte a problémát a szakember.
A változtatások értelmében megszűnik több parkolóhely, különösen a Wesselényi utca, Síp utca és Rumbach Sebestyén utca környékén. A behajtás engedélyköteles lesz, de a gyakorlatban így is nagyobb forgalom várható más mellékutcákban.
Viszont azokban az utcákban, amit átalakítanak sétálóutcává, több teraszos vendéglátóhely jelenhet meg, vagy a mostaniak kaphatnak nagyobb teraszra lehetőséget. A romkocsmák örömmel fogadták a hírt.
A kritikák között hangsúlyos az is, hogy nem történt érdemi lakossági egyeztetés. Egy online kérdőívre hivatkoznak, amit többször is ki lehetett tölteni, és amelynek valódi reprezentativitása erősen megkérdőjelezhető.
Nevetséges volt, amit lakossági egyeztetésnek neveztek. Egy netes űrlap, amit akárki, akárhányszor beküldhetett, ez lett az alapja az egész döntésnek
– mondta egy lakó a Rumbach utcából.
Eközben az ingatlanpiacon is érződik a változás: az élhetetlenség miatt elköltöző lakók helyét egyre inkább külföldi befektetők és rövidtávú bérbeadók veszik át, ezzel növelve az árakat, de csökkentve a környék közösségi életét.
A döntést támogató városházi képviselők szerint viszont „minden nagyvárosban vannak ilyen bulinegyedek”, és Budapest ezzel követi a nemzetközi trendeket. Csakhogy máshol legalább szigorúan szabályozzák a zajterhelést, a zárórát és a működési engedélyeket.
Négykerekű családtagok.
Bombák lehetnek a magyar játszótereken?
Arany János és Zrínyi Miklós neve is felbukkant.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre