
Brutális gyógyszer-mellékhatás: megfőtt a nő a saját bőrében
A nőnél a rettegett Lyell-szindrómát diagnosztizálták.
Miközben a főpolgármester a kormányt hibáztatja, a számok és döntések mást mutatnak: tanácsadók milliós fizetése, ingatlanvásárlás, leállított fejlesztések és jegyáremelések. Csőd szélére lavírozta Budapestet Karácsony Gergely és a csapata, mutatjuk, hogyan tűnt el több száz millió forint a fővárosból.
Csőd – de csak köznyelvileg egyelőre. Bár a szó jogi értelmében még nem jelentett csődöt a főváros, a városvezetés retorikájában már régóta ezt a szót használja. A „túlélés költségvetésétől” kezdve a „béka segge alatti” gazdasági helyzetig minden kifejezés elhangzott már, mindeközben több tíz milliárdot költöttek tanácsadókra, kommunikációra és politikai küzdelmekre.
A főváros perben áll az állammal, nem fizeti ki a teljes szolidaritási hozzájárulást, és közben minden pénzügyi nehézséget a kormány számlájára ír. De a számok nem hazudnak: Budapest bevételei rekordmagasak, a kiadások elszálltak, az eredmény pedig egy sodródó, leállásokkal küzdő város.
Budapest pénzügyi állapota nemcsak súlyos, hanem példátlan. A város, amelyet 2019-ben Karácsony Gergely vett át 200 milliárd forintos tartalékkal, mára folyószámlahitelből él. A legfrissebb tervek szerint szeptemberre 60 milliárd forintos mínuszt halmoz fel, amit legfeljebb ősszel tud valamelyest ledolgozni az iparűzési adóból. A főváros szó szerint hitelből működik.
2025-ben a magyar főváros 51 milliárdos hiánnyal fogadta el a költségvetését, méghozzá tudatosan. Bár pontosan tudták azt, hogy mennyit kellene fizetnie a szolidaritási hozzájárulásként (89,1 milliárd forintot), mégis önkényesen csak 30 milliárddal számoltak. Ezt egész egyszerűen csak azért csinálták, hogy el tudják játszani „a kormány kivérezteti a várost” narratívát.
A Tényellenőr korábban összeszedte azokat a konkrét eseteket, amikor a főváros csődről beszélt és erre hivatkozva megszorításokat vezetett be vagy elhalasztott beruházásokat.
2019 és 2024 között mindössze 6 méter új villamossín épült Budapesten. Az is csak egy korábban megkezdett projekt befejezése volt. A nagyívű ígéretek helyett szinte csak visszalépések történtek:
De hova lett a pénz? Erre egyelőre nincs válasz. A főváros ugyanis nem ad ki olyan költségvetési adatokat, amit elemezhetni lehetne, csak egy összefoglaló nyilvános a költségvetési adatokból. Amit viszont biztosan tudunk, hogy a személyi és dologi kiadások extrém módon megnőttek, tanácsadók fizetése több millió forintos szinten mozog, és közben még egy ingatlanvásárlás is belefért: 50,9 milliárd forintért vették meg Rákosrendezőt.
A főváros perben áll az állammal, nem fizeti ki a teljes szolidaritási hozzájárulást, és közben minden pénzügyi nehézséget a kormány számlájára ír. De a számok nem hazudnak: Budapest bevételei rekord magasak, a kiadások elszálltak, az eredmény pedig egy sodródó, leállásokkal küzdő város.
A gond csak az, hogy a számok nem stimmelnek. Az iparűzési adóból származó bevétel a 2019-es 164 milliárdról 2025-re 303 milliárdra nőtt. Ez önmagában 139 milliárdos többlet – de közben alig történt fejlesztés, sőt, visszalépések és leállások jellemezték a város működését.
A nőnél a rettegett Lyell-szindrómát diagnosztizálták.
A férfi szerencsés volt, hogy túlélte a szörnyű balesetet.
Sokan támadják őket, de van kereslet a szolgáltatásukra.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre