
Május 25-ig megtekinthetjük három évszázad éremművészetét, valamint az érmek előállításához szükséges eszközöket, az úgynevezett verőtöveket is. Az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum és a BÁV ART közös kiállítása április 22. óta látogatható.
A Reprezentáció és technológia – Három évszázad éremművészetének titkai című időszaki kiállítás különleges élményt nyújt a látogatóknak, akik megismerhetik a magyar éremverés 300 éves történetének legteljesebb és legjelentősebb gyűjteményét a Magyar Nemzeti Múzeum kupolatermében és a Múzeumkertben. Az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum és a BÁV Art Zrt közös kiállításán különös kultúrkincsekre bukkanhatunk.
Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter, valamint Nagy Elek a BÁV Ztr. Igazgatóságának tagja nyitotta meg április 22-én a kiállítást, amely az éremverés művészetén keresztül igen különleges korlenyomatot ad a magyar történelemről.
A BÁV kezelésében egy 25 000 darabos, úgynevezett verőtő gyűjtemény áll rendelkezésre. A verőtövekkel még ma is készítenek érméket, igaz, már más technikával. Ezzel nem csupán pénzérméket, hanem kitüntetést, királyi/egyházi/állami/főúri érdem- és emlékérmet is készítettek. A világon egyedülálló a gyűjtemény. A verőtövek mindenhol értékes történelmi és kulturális ritkaságnak számítanak, van néhány komolyabb közgyűjtemény és nagyon kis számú magángyűjtemény, de ekkora csak nálunk van.
A kiállítás egyik érdekessége a hidegháború korában született emlékérem. Az 1960-as évek korhangulatát jól tükrözi, hogy a Disznó-öbölbeli invázió és a kubai rakétaválság idején titokban elkészült Magyarországon a harmadik világháborúban részt vevő katonák kitüntetési jelvénye. A kitüntetésekből mindössze pár darab készült, amelyek holléte a mai napig ismeretlen, a verőtövek azonban emlékeztetnek az egykor újabb világháborút jósoló helyzetre.
Végül nem lett világháború, de az egyszer elkészült mintát nem hagyták veszni. Állítólag ugyanezen mintán a rakétákat űrhajóra cserélve készítettek Farkas Bertalan űrrepülésére egy állami érmet. Ez utóbbi történetszálat ellenőrzik a BÁV-os szakértők.
A BÁV ART kezelésében álló, több mint 25 000 darabos verőszerszám-kollekció, mérete alapján, alighanem egyedülálló a világon. Az állomány előállítási értéke 25 milliárd forintra tehető, de eszmei értéke, a történelmi, ipartörténeti és kulturális aspektusokkal együtt felbecsülhetetlen
– nyitotta meg a kiállítást Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter.
Ha egy aukción most kalapács alá kerülne egy-egy több száz éves, különleges verőtő, akár a 10 millió forintos licitig is eljuthatna
– emelte ki a hivatalos nyitóbeszédében Nagy Elek, a BÁV Zrt. Igazgatóságának tagja.
A nemzetközi műtárgypiacon mintegy tíz éve került kalapács alá egy 16. századi darab, amelyért több mint 20 000 svájci frankot fizettek; egy bizánci verőtő közel 16 000 euróért, míg három 17. századi éremverő szerszám együtt 20 000 euróért kelt el.
Tíz éve nem került kereskedelmi forgalomba hasonló műtárgy a magyar piacon, ez csak tovább növeli a BÁV kezelésesben álló gyűjtemény ritkaságát és értékét. A tulajdonos nem szeretné feldarabolni a kollekciót, épp ellenkezőleg, elkötelezett az egyedülálló gyűjtemény egyben tartása mellett
– fogalmazott Nagy Elek.
A több mint 200 darabból álló tárlatot a Múzeumok Majálisa kétnapos rendezvénye zárja május 25-én. A hétvégi programsorozat keretében a résztvevők kipróbálhatják az éremverést és a TV2 Kincsvadászok című műsorában a BÁV ART által megvett kincsekre is licitálhatnák.
További részletek itt
Megdöbbentő részletek.
Újabb villámárvíz pusztított Igar-Vámszőlőhegyen.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre