
Vajon mennyi időnk lehet hátra?
Az emberiség több mint 400 év után hamarosan megtapasztalhatja a szabad szemmel látható szupernóvát, mivel úgy tűnik, egy óriás csillag közel áll ahhoz, hogy felrobbanjon.
A csillagászok szerint a Betelgeuse vörös szuperóriás csillag az elmúlt néhány évben egyre változékonyabbá váló viselkedése miatt a végét járja. Az Orion csillagképben található Betelgeuse az éjszakai égbolton narancssárga fényének köszönhetően kifejezetten szembetűnő. Ez azonban már nem biztos, hogy sokáig így lesz.
2019-ben a NASA megjegyezte, hogy a Betelgeuse fényessége mintegy 60%-kal csökkent, ami néhány tudóst elgondolkodtatott: vajon a csillag a „szupernóva előtti” fázisba lépett? Bár az eseményt később végül felszíni tömegkilökődéssel magyarázták, négy évre rá a Betelgeuse ismét elkezdett furcsán viselkedni: a The Guardian szerint „a szokásosnál kétszer gyorsabban” izzik és halványodik, 2024-ben pedig a Változócsillag-megfigyelők Amerikai Egyesülete felfedte, hogy a csillag az év első hónapjaiban 0,5 százalékkal halványodott.
Jelenleg lehetetlen pontosan megjósolni, hogy mikor fog felrobbanni a csillag, ám a tudósok azt jósolják, hogy a következő 10-100 ezer éven belül ez bármikor bekövetkezhet. Ez azt jelenti, hogy akár már holnap szemtanúja lehetsz egy szupernóvának, bár ez megtörténhet a követkető 99 999 év bármelyik más napján is. Az EarthSky szerint a Betelgeuse 430 fényév és 643 fényév közötti távolságra található a Földtől, így az eseményt nem látnánk azonnal – írja a Ladbible.
Ezek a legfrissebb megfigyelések eredményei!
Hiánypótló újítást kap az alkalmazás...
A miniszterelnök főtanácsadójának videójában Nagy Márton is megszólal.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre