
Lebukott a 32 éves kéjenc énektanárnő: saját diákjával csalta a férjét, négy gyermekének édesapját
Bírósági tárgyalásáig csak óvadék ellenében szabadulhat.
Miután újra felütötte a fejét az állatok körében a rettegett vírusbetegség, azóta azt kérdezik a szülők, veszélyes-e a gyerekekre is. Különösen azért aggódnak, mert a száj- és körömfájáshoz hasonló nevű gyermekbetegség is van: a kéz-láb-száj betegség. Vajon van köze a kettőnek egymáshoz? Elkaphatják a gyerekek a száj- és körömfájás vírust? Ennek jártunk utána.
A száj- és körömfájást ötven év után először a Győr-Moson-Sopron vármegyei Kisbajcson, az állattelepen azonosították. A hatóságok azonnal megkezdték a szükséges intézkedéseket, és nemcsak ezt az állattelepet zárták le, hanem mindenütt, ahol a betegség tünetei jelentkeztek, az állatok megsemmisítését rendelték el, másutt pedig megelőző intézkedéseket tettek. A miniszterelnök személyesen ellenőrizte Kisbajcson az intézkedéseket.
A száj- és körömfájás miatt mára már több állattelepet és állatkertet is be kellett zárni az országban. A vírus erősen ragályos, és elsősorban a párosujjú patásokat fenyegeti, de más állatokat is. Veszélyes a szarvasmarhára, a disznóra, a birkára és a kecskére, de a bivalyra, a szarvasra, az elefántra, sőt akár a sünre is. Éppen ezért kellett bezárni a győri állatkertet, nehogy az ott élő állatokhoz behurcolja valaki a vírust.
A kéz-láb-száj betegséget egy másik vírus okozza, semmi köze az állatok körében terjedő száj- és körömfájáshoz. A kéz-láb-száj betegség főleg kisgyermekeknél fordul elő. A hasonlóság annyi, hogy ezt is fertőző vírus okozza, ami a lázas állapot mellett a kézen, lábon és szájban folyadékkal megtelő kis hólyagocskákat eredményez. A kéz-láb-száj betegség elsősorban a bölcsődékben, óvodákban és általános iskolákban terjed gyorsan a gyerekek között, de a vírus még középiskolai kollégiumokban is megjelenhet. Általában a tizenévesek és a felnőttek már rendelkeznek immunitással a betegséget okozó vírusok egy részével szemben, ezért előfordulása ritkább. A betegség szezonális megjelenést mutat, főleg nyáron és kora ősszel fordul elő – írja a webbeteg.hu.
A száj- és körömfájás ritka esetben, a beteg állattal történő közvetlen érintkezés esetén az embert is megfertőzheti, azonban nem okoz olyan súlyos tüneteket, mint az állatoknál, olyan a lefolyása, mint egy enyhébb influenza. A vírus a gyerekeknél és a felnőtteknél is hólyagot okozhat, ezt kísérheti enyhe rosszullét, láz és hányás is. Emberről emberre a vírus nem terjed.
A gyermekeket távol kell tartani attól a helytől, ahol fertőzött állatok voltak. Ebben az időszakban érdemes fokozottan figyelni a higiéniára: ha a gyermek állatot simogatott, állattal érintkezett, mosson kezet alaposan utána. Dr. Mangó Gabriella orvos-természetgyógyász azt javasolja, ha esetleg kisállatot simogat a gyermek, ügyelni kell nagyon a higiéniára.
Ebben az esetben legyen higiéniai kendő, amivel meg tudja törölni a kezét, és ne nyúlkáljon a szemébe, szájába
– figyelmeztet Mangó Gabriella.
A száj- és körömfájás az állatok betegsége, nagyon nagy kárt tehet az állatállományban, de jellemzően nem veszélyes az emberre és nem ugyanaz a vírus okozza, mint a kisgyermekeknél előforduló kéz-láb-száj betegséget. Ugyanakkor most különösen ügyelni kell a higiéniai szabályok betartására, különösen állatkerti látogatáskor vagy állatok közelében élő gyermekeknél.
Bírósági tárgyalásáig csak óvadék ellenében szabadulhat.
A kisfiú bele is halt a kegyetlenségbe, nővére továbbra is életveszélyben van.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre