
„Az egyetlen bűnöm, hogy nem hívtam mentőt” – beváltotta gyilkos fenyegetéseit a visszaeső bűnöző
Fizikai és lelki terrort alkalmazott a férfi a barátnőjénél.
Február 14-én számos szokást tartanak a szerelmesek. Az egyik ezek közül a kedves üzenetek írása, küldése egymásnak. De vajon ki írta az első Valentin-napi üzenetet? Mutatjuk!
Valentin napját már 1446-ban is ünnepelték és az 1700-as években váltak divatossá a Valentin-verseskötetek is. A XIX. században pedig ezen a napon üdvözlőkártyákat is küldtek egymásnak az emberek. (Magyarországon a Valentin-nap megünneplése 1990-ben kezdődött.) Az első Valentin-napi üzenetet nem más írta, mint Szent Valentin (aki valójában nem is szent). Nagyjából a 270-es évek tájékán Valentin püspök börtönben volt és a kivégzését várta, amikor az őt őrző őr lánya beleszeretett. Amikor a püspököt vitték a vesztőhelyre (február közepén, a szerelmesek pogány ünnepén), akkor egy levélkét dobott a lány felé, amit úgy írt alá: a Te Valentinod. Ez lehetett az első Valentin-napi üzenet. Egy másik verzió szerint nem volt semmilyen lány, csak annyi történt, hogy miközben vitték a vesztőhelyre Valentint, azt kiáltotta a tömegnek, hogy „Ne felejtsétek Valentint!”, és hogy „Szeretlek benneteket!”.
Szent Cirill és Szent Metód, Európa társ-védőszentjeinek napja is ma van. Konstantin Cirill és bátyja, Metód görög szerzetes hittérítők voltak. Cirill a IX. században alkotta meg az ún. glagolita ábécét, illetve lefordított egy, a Negyedik Evangéliumból készített válogatást szlávra. Halála után bátyja, Metód folytatta a szláv liturgikus nyelv terjesztését és védelmét. Ünnepüket 1880-ban vették föl a római naptárba, július 5-re. 1897-ben február 7-re, majd 1969-ben február 14-re, Cirill halála napjára helyezték át.
A Nemzetközi Epilepsziaellenes Iroda 1997. február 14-re hirdette meg az epilepsziával élők első világnapját. Azért került Szent Bálint napjára ez a világnap, mert ő nemcsak a szerelmesek mentora, de az epilepsziások védőszentje is. A világnap lehetőséget nyújt a betegséggel és gyógyítással kapcsolatos szélesebb körű tájékoztatásra és az epilepsziával élőkkel való kézfogásra.
Minden év február 14-én ünneplik a nemzetközi könyvajándékozási napot, amely száz százalékban önkéntes kezdeményezés, és célja, hogy annyi gyermeknek adhassunk könyvet, amennyinek csak lehet, illetve hogy megszerettessük velük az olvasást.
Pénteken 07.00–19.00 óra között a Közép-magyarországi RVK Intézetben (1113 Budapest, Karolina út 19–21.); 12.00–17.30 óra között a Sugár Üzletközpont II. emeletén (1148 Budapest, Örs vezér tere 24.), valamint 14.00–18.00 óra között a Bethesda Gyermekkórházban (1144 Budapest, Bethesda utca 3.). Ezenkívül szombaton is lehet vért adni 10.00–16.00-ig a Shopmarkban (1191 Budapest, Üllői út 201.).
A koponyeg.hu szerint pénteken az esőt, szitálást északnyugat felől havazás váltja fel, majd délutánra meg is szűnik a csapadék. A szél ÉNy-ira fordul és megerősödik. +3 fok körüli értékeket mérhetünk.
Péntek 23.59-től február 17., hétfő 4.00-ig egy filmforgatás miatt változik az alábbi buszok menetrendje: a 16-os, a 105-ös, a 178-as, a 210B és a 216-os autóbusz terelve közlekedik, nem érinti a Széchenyi István tér és a József nádor tér megállót a Deák Ferenc tér M, illetve a Gyöngyösi utca M felé.
2025. február 15-én éjfélig lehet jelentkezni az ősszel induló alap-, osztatlan és mesterképzésekre, illetve felsőoktatási szakképzésekre a felvi.hu oldalon elérhető E-felvételiben Ügyfélkapu+ vagy Digitális Állampolgárság Program (DÁP) alkalmazásának segítségével. Díjmentesen 3 jelentkezési hely jelölhető meg, további három jelentkezési hely választása esetén 2000-2000 Ft kiegészítő eljárási díjat kell fizetni. A kiegészítő eljárási díj befizetésére a lezárt (hitelesített) jelentkezések esetében a jelentkezési határidőt követően (február 16-tól) 15 napig lesz lehetőség – írja a felvi.hu.
1893. február 15-én Puskás Tivadar találmányának köszönhetően Budapesten beindult a vezetékes rádió őse, a Telefonhírmondó-szolgálat. Puskás 1876-ban tért vissza Európába, hogy Bell vadonatúj találmányát kihasználva telefonközpontot létesítsen, amely több vonalat képes összekapcsolni. Pénzért és kísérleti lehetőségért Edisonhoz fordult New Yorkban. 1877-re elkészült a telefonközpont terve, 1878-tól Párizsban irányította az első telefonhálózat és -központ építési munkáit. Budapesten saját tőkéből valósította meg 1881-re a világ negyedik telefonközpontját.
Galileo Galilei olasz csillagász, a távcső első értő felhasználója 461 éve ezen a napon látta meg a napvilágot. Galilei olyan csillagok sokaságát látta meg az új eszközzel, melyek azelőtt láthatatlanok voltak. Felfedezte a Jupiter négy nagy holdját (Galilei-holdak), mellyel Arisztotelész azon tételét cáfolta, miszerint minden keringő égitest központja a Föld.
A Nagyvásárcsarnok 1897. február 15-én nyílt meg. Ezzel egy időben négy további fiókcsarnok is nyílt: a Rákóczi téri csarnok a fővárosi mérnöki hivatal tervei szerint készült, ahogy az István (ma: Klauzál) téri csarnok is. A Hunyadi téri és a Hold utcai csarnokot Czigler Győző tervezte.
Február 15-én családi kincskeresésre várják a kicsiket és nagyokat a Magyar Zene Házába. A zenepedagógus által kísért kincskeresés alkalmával a Magyar Zene Háza legkülönlegesebb, a nagyközönség elől elzárt terei és termei nyílnak meg, ahol egy-egy zenei feladat megoldása vár majd mindenkire. A program semmilyen zenei előképzettséget nem igényel, további részletek az eseménnyel kapcsolatban itt olvashatók.
Wallace H. Carothers 1928-ban kezdte el kutatását és 1932-ben sikerült először a nylont szintetikusan előállítania, majd 1937. február 16-án szabadalmaztatta is az anyagot. A DuPont cég (aki a teflon lakossági elterjesztéséért is felelős) 10 évig dolgozott és 27 millió dollárt költött erre a projektre, mire az első nylon-harisnyákat elő tudta állítani. Érdekesség, hogy Magyarországon néhány éve megváltoztatták a nylon írásmódját, így ma már a fonetikus nejlon alakot használjuk!
1998. február 16-án indul a Sláger Rádió műsorsugárzása, ami idővel Magyarország leghallgatottabb kereskedelmi rádiójává küzdötte fel magát. 2009-ben a Sláger nem tudta megújítani a országos frekvenciacsomagra korábban elnyert koncesszióját, így 2009. november 19-én a földi analóg műsorszórás befejeződött. Internetes rádióként működik tovább.
Február 16., vasárnap üzemkezdettől – 12.00-ig az M4-es metró Kelenföld vasútállomás és a Móricz Zsigmond körtér között nem közlekedik. A 147-es autóbusz február 16., vasárnap 13.30-tól 18.30-ig terelve közlekedik, nem érinti a Megyeri út/Fóti út, az Irányi Dániel utca és a Baross utca megállót Újpest-központ M felé.
A Magyar Nemzeti Táncegyüttes eladásában az Éljen Petőfi! című darabot lehet megnézni most szombaton és vasárnap. Csupa tánc, csupa szín, csupa játék: ilyen lesz a Magyar Nemzeti Táncegyüttes a halhatatlan költő, Petőfi Sándor ihlette tánc-szín-játéka. A színpadon 40 táncos oldalán jelenik meg Petőfi alakja –olvasható az esemény leírásában.
Fizikai és lelki terrort alkalmazott a férfi a barátnőjénél.
A végén nemcsak emberileg, de anyagilag is tönkrement a kapcsolatukban.
A XVI. kerületben történt a baleset.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre