"Nem kényszerítem a fiamat arra, hogy bocsánatot kérjen" - Mindenkit ledöbbentett egy édesanya szokatlan nevelési módszere

Eleinte ő is abszurdnak tartotta a módszert.



Megosztás
Szerző: M. G.
Létrehozva: 2025.02.11. 11:00
nevelés anya TikTok

Kelly Medina Enos eleinte abszurdnak tartotta a gyengéd nevelés módszerét, de ma már hirdeti annak előnyeit. A 34 éves édesanya nem kényszeríti ötéves fiát, George-ot arra, hogy bocsánatot kérjen, mert szerinte az nem őszinte, és nem tanítja meg a gyerekeket az empátiára.

anya
Az édesanya végül annyira elköteleződött a gyengéd nevelés mellett / Kép: TikTok/@kellymedinaenos

Az édesanya először akkor találkozott a gyengéd nevelés fogalmával, amikor az akkor 18 hónapos kisfia megütötte őt, és tanácstalanul próbált megoldást találni. Egy TikTok-felhasználó ajánlotta neki ezt a módszert, amit Kelly először teljesen nevetségesnek tartott. Aztán kutatni kezdett a témában, és végül úgy döntött, kipróbálja - írja a Daily Record.

A hagyományos büntetési formákat, mint a szobafogság, teljesen száműzte, helyette egy „megnyugvás sarkot” hozott létre, ahová George akkor vonulhat el, ha úgy érzi, szüksége van egy kis időre. Ráadásul teljesen kiiktatta szókincséből a „ne” szót, és a tiltás helyett inkább pozitív viselkedési mintákat mutat fiának.

Kelly ma már nemcsak fia, hanem 14 hónapos kislánya, Ariella nevelésében is alkalmazza a gyengéd nevelés módszereit. Olyannyira, hogy Ariellának már babajelelést is tanít, hogy megkönnyítse számára az érzelmek kifejezését és a kommunikációt.

Nem kényszerítem a fiamat arra, hogy bocsánatot kérjen, mert az empátia nem veleszületett, hanem tanult készség. Ha azt mondjuk egy gyereknek, hogy ’menj, kérj bocsánatot!’, az egy kényszer. Ahelyett, hogy hagynánk őket felismerni a helyzetet és megérteni a másik fél érzéseit, csak rájuk erőltetjük a szavakat. Inkább segítek neki megfogalmazni a történteket, és megkérdezem: ’Szerinted hogy érzi most magát a másik?’ vagy ’Mit mondhatnánk neki?’

Az egyik legnagyobb változás az volt, hogy nem mondta többé fiának, hogy „ne csináld” vagy „ne nyúlj hozzá”. Ehelyett alternatívákat mutatott neki, például a „kezeket el” kifejezést használja ahelyett, hogy azt mondaná: „ne fogd meg!”. Szerinte ez segített George-nak fejleszteni az empátiáját és kommunikációs készségeit.

George ma már nagyszerűen fejezi ki az érzéseit. Ha rossz napja van, hazajön, és a karomba borul. Elmondja, hogy frusztrált, és kiadja magából az érzéseit. A kényszerített elszigetelés csak azt tanítja a gyerekeknek, hogy vagy meg akarnak felelni minden áron, vagy lázadók lesznek. Ráadásul úgy érzik, hogy az érzéseik nem számítanak

– mesélte az édesanya. 

Kelly végül annyira elköteleződött a gyengéd nevelés mellett, hogy 2024 szeptemberében hivatalos nevelési tanácsadó képesítést szerzett. Képzése során saját gyerekkori élményeivel is szembenézett. Kislányával, Ariellával is alkalmazza a módszert, és már egészen kicsi korától babajelelést tanít neki, hogy könnyebben kommunikálhassanak. Kelly szerint a gyengéd nevelést sokan félreértik, és összekeverik az engedékenységgel.

Ez nem azt jelenti, hogy hagyjuk, hogy a gyerek mindent megtegyen. Határozottan vannak szabályok és határok, de a fókusz a kapcsolaton van.

 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás