Újévi szokások a világ minden tájáról – ezeket próbáld ki, hogy szerencsésen kezdd az újévet

Az óév búcsúztatása és az újév köszöntése minden országban különleges pillanat. A szokásos szilveszteri koccintás és a visszaszámlálás éjfélig már mindenhol hagyomány, de vannak országok, ahol ezenkívül is különleges újévi szokásokat iktatnak be.



Megosztás
Szerző: K. D. R.
Létrehozva: 2025.01.01.
Módosítva: 2025.01.01.
fokhagyma újjászületés újév

A karácsonyi meghitt ünneplés után hamar befordulunk az év utolsó napjaiba, így itt az idő számot vetni. Az óév elbúcsúztatása után szinte mindenki elkezd tervezni a következő évre, fogadalmakat tesz és reménykedik benne, hogy sikert, örömöt, békét és egészséget hoz az újév. Sok nemzetnek azonban vannak saját újévi szokásai is, hogy tutira bebiztosítsák a szerencsét és a bőséget maguk és családjuk számára. Mutatjuk az öt legérdekesebbet mind közül.

újévi szokás
Nem csak a koccintás, a fogadalomtétel és a visszaszámlálás lehet újévi szokás  Fotó: Pexels/Illusztráció

1. Spanyol újévi szokás: 12 szem szőlő éjfélkor a jólétért

Az 1800-as években az alicantei szőlősgazdák találták ki ezt a szokást, hogy az év vége felé több szőlőt értékesítsenek. Ennek nyomán Spanyolországban a helyiek 12 szem szőlőt esznek meg éjfélkor, hogy tiszteletben tartsák a régi hagyományt. A spanyolok ma is szívesen esznek egy-egy szőlőszemet éjfél után, abban a reményben, hogy ez jó szerencsét és jólétet hoz majd nekik az új évben. Szerencsére szőlőben bővelkedik Magyarország is, de a boltok polcain is meg lehet találni a szőlőt szinte az év minden szakában. Nincs is más dolgunk, mint beszerezni egy fürtöt és 12 szemet elcsemegézni belőle az újévi sikerért.

A gránátalma fontos kelléke az újévnek Görögországban  Fotó: Pexels/Illusztráció

2. Fokhagyma az ajtóra és gránátalma az ajtó elé

Bár a fokhagyma miatt könnyen asszociálnánk a vámpírokra és az ártó szellemek elűzésére, nem, ennek a szokásnak nem ez a célja. A hagyomány Görögországban van jelen, ahol a fokhagyma az újjászületés, fejlődés szimbóluma, ezért akasztanak a bejárati ajtókra fokhagymafüzéreket szilveszterkor. De ha szilveszterkor Görögországban csatangolnánk, nemcsak fokhagymafűzérekkel találkozhatunk az ajtókban, hanem széttört gránátalmákkal is. Az ókori görög mitológiában a gránátalma a termékenységet, az életet és a bőséget szimbolizálja. Ezért újévkor az a szokás, hogy a görögök egy gránátalmát dobnak a házuk ajtajához és a szétszóródott gránátalmamagok száma jelenti az eljövendő szerencséjük mennyiségét. Ahogy szőlő, úgy fokhagyma és gránátalma is kapható a boltokban, így bátran kipróbálhatjuk ezt a görög újévi szokást is.

A törökök sót szórnak a küszöbre, hogy béke és jólét köszöntsön rájuk az újévben  
Fotó: Pexels/Illusztráció

4. Sószórás az ajtó elé

Törökországban jó szerencsének tartják, ha újévkor sót szórnak a küszöbre. Mint sok más szilveszteri hagyomány, szerte a világon, ez is a békét és a jólétet támogatja meg az új évben. Só minden háztartásban megtalálható, így ha a többi szokást nem is, ezt az egyet igazán könnyű végrehajtani. 

5. Három burgonya az ágy alá

Újévkor a kolumbiai háztartásokban van egy agüero néven ismert hagyomány, miszerint minden családtag ágya alá három burgonyát tesznek. Egyet meghámozva, egyet nem, az utolsót pedig csak részben. Ezekből mindenki csukott szemmel választ egyet, és abból tudhatja, hogy szerencsés, nehéz vagy közepesen nehéz év elé néz. Szóval, ha szeretnénk kipróbálni ezeket a hagyományokat, nincs más dolgunk csak beszaladni a közeli szupermarketbe, felmarkolni egy fürt szőlőt, egy pár fej fokhagymát, egy fej gránátalmát és egy kiló krumplit. Így, ha só is van otthon, tutira bebiztosíthatjuk magunknak az újévi szerencsénket. 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás