Megkezdték annak a társasháznak az építését, amelyhez a telket Kispest baloldali vezetése két éve adta el. Az építkezés területe egyébként egybe van nyitva a szomszédos ház kertjével, amely nem másé, mint a kispesti polgármester közeli barátaié. De ez még mind semmi...
Megkezdték annak a társasháznak az építését, amelyhez a telket a kerület baloldali vezetése tavaly előtt adta el. Ez az a zöld park, amit Gajda Péter polgármester a kormányra mutogatva adott el, miután a lakosság kérdőre vonta az újabb értékesítés miatt. Az ügy számos más kérdést is felvet, leginkább azt: miért van egybenyitva az építési terület egy mellette lévő másikkal, amelynek tulajdonosa a polgármester közeli barátja. Mindeközben arról is hallani, hogy a kispesti társasház építtetőjével szemben, más kerületben már pertársaság alakult az ott épített társasházak silány minősége miatt. Erről beszélt Dódity Gabriella a kispesti Fidesz-KDNP frakcióvezetője a Metropolnak.
A történet két éve robbant, amikor kiderült, tévedtek azok a lakók, akik a kispesti Árpád utca elején lévő lakótelepi házban élnek. Addig ugyanis abban a tudatban éltek, hogy egy zöld park terül el szomszédságukban, amit előszeretettel ki is használtak a családosok és a kutyások. Gajda Péter szocialista polgármester azonban egy testületi ülésen romba döntötte addig megszokott mindennapjaikat azzal, hogy kimondta: áh, nem úgy van az, bizony ez építési telek és értékesíti az önkormányzat.
Most, hogy elindult az építkezés, a környéken élők ismét kiakadtak, hiszen az épülő új társasház nagyon közel lesz a tízemeletes lakóházakhoz, és azt sem értik, miért ad el minden talpalatnyi földet az önkormányzat, hogy azután zsúfolttá téve a lakókörnyezetet társasház épüljön. Persze azt is azonnal közölték a helyiekkel, hogy a kormányhivatal adja ki az építési engedélyeket. Azt már viszont elhallgatták, hogy az önkormányzat az általa alkotott helyi rendeletében, kerületi építési szabályzatában határozza meg azt, hol és mi épülhet fel a kerületben. Az pedig, hogy egy terület beépíthető, nem azt jelenti, hogy el is kell adni, és be is kell építeni. A városvezetés döntése és felelőssége, ha így tesz.
Az építtető neve egyébként elég rosszul cseng a környéken, a hírek szerint lakástulajdonosokból álló pertársaság alakult a szomszédos XVIII. kerületben amiatt, hogy silány minőségű lakásokat építtetett. Ha ez igaz, akkor nemcsak az ottani lakók bosszúságával kell szembenézni, hanem az új, kispesti lakások minősége miatt is van miért aggódni. Nem csak a leendő tulajdonosoknak, hanem Kispest baloldali városvezetésének is, hiszen ők adták el a telket a vállalkozónak.
Az Árpád utca 10. alatt lévő építési területet fekete paravánnal körbezárták, de az elszeparált területnek része a szomszédos telken lévő családi ház is. Ezt szintén az önkormányzat adta el még 2018-ban a Gajda Péter polgármester baráti érdekeltségében lévő cégnek, jelenleg ugyanezé a köré, csak már magánszemély tulajdonában van.
A hölgy nem ismeretlen a kispesti közéletben, elég a legnagyobb közösségi portálokon rákeresni a nevére, és számos fényképet kidob a rendszer. Van köztük több olyan, amely közös kép a polgármesterrel és családjával, de akad olyan is, amelyen Burány Sándor, Kispest korábbi országgyűlési képviselője, jelenleg az önkormányzat bizottsági tagja bukkan fel.
Így kommentálta a kispesti Fidesz-KDNP frakció vezetője a hírt, hogy a polgármester baráti szálai is fellelhetőek az építkezés körül. Dódity Gabriella hozzátette:
Sokszor közzétettük már azokat az önkormányzati telkeket, amelyeket eladott a baloldal, majd azokon társasházak épültek. A Benczúr utca–Kiss János Altábornagy utca sarkán lévő telken szintén ugyanez a baráti kör épített, mint akié az Árpád utcai építkezés melletti ház, a Nótafa melletti telken Mr. Negyven Százalék haveri köre húzott fel társasházat. A KÖKI-vel szemközti telket sportcsarnok építésére adták el, azon most húzzák fel a társasházat. Egykori önkormányzati telken épült a Lehel utcai monstrum ház is, és az is nyílt titok, hogy több újonnan épület társasházi lakás is prominens személyek tulajdonában van. A kispestieket azonban ez nem zavarja, hiszen a folytatásra szavaztak tavaly júniusban
– fogalmazott a frakcióvezető.
Dacára a számos korrupciógyanúnak, önreflexió helyett ismét a kormányra mutogatás megy. Bár ennek köztudottan Karácsony Gergely az éllovasa, de Gajda Péternek is van gyakorlata ebben. A telek két évvel ezelőtti eladása kapcsán ugyanis azzal érvelt, hogy azért volt szükség a kis park eladására, mert az 500 millió forintos kormányzati rezsitámogatásnak ez feltétele volt. De mint ismert, a kerületektől csak egyszerű tájékoztatást kért a kormány –mielőtt odaítélte a rezsikompenzációt. Kispestnek 500 millió forintot–, többek között annak érdekében, hogy lássa, jól gazdálkodik-e a kerület. Arra is rákérdezett, milyen rezsicsökkentő intézkedéseket vagy beruházásokat tettek, és esetleg milyen egyéb bevételekre tudnak szert tenni. Ez egyáltalán nem azt jelenti, hogy a kormány kötelezte volna Kispestet, hogy adja el az Árpád utcai parkot.
A baloldali vezetésű Kispestről a sajtóban leginkább a botrányos felújítások, a haveri érdekkörök, a korrupciógyanú, pénz- vagy lakás-visszaosztás kapcsán lehetett hallani az elmúlt 5 évben. A sort a Lackner Csaba volt szocialista képviselőre hasonlító férfiről készült titkos felvétel nyitotta meg, ebben az illető elmondta, hogy „aki nem keresi meg az évi 100 milliót képviselőként, az hülye”. Később P. Gáborról Anonymus hozott nyilvánosságra egy másik hangfelvételt. Ezen P. Gábor, a kispesti önkormányzat vagyongazdálkodási irodájának korábbi vezetője, Gajda kabinetfőnöke és a kispesti baloldal „örökös kampányfőnöke” arról beszélt, hogyan lehet egykori önkormányzati telken épülő társasházból lakásokat kikanyarítani a vezetőknek. Azóta csak úgy sorjáznak a különféle hatalmi visszaélésre és más korrupcióra következtetni engedő ügyek. A helyi fideszes képviselőknek egyet sikerült megtorpedózniuk. Erről beszélt korábban a Metropolnak Dódity Gabriella.
Kránitz Krisztián, becenevén Mr. 40 Százalék, korábbi vagyonkezelő ügyvédje majdnem jól járt egy olyan önkormányzati terület megvásárlásából, amelyet csak rekreációs célokra lehetett hasznosítani, tehát nem lehetett építeni rá semmit. Az ügyvéd fillérekért, 2000 forint/négyzetméteráron vette meg az önkormányzattól az egyhektáros zöldterületet, amelyért összesen nagyságrendileg 18 millió forintot fizetett. Nem sokkal később a baloldali vezetésű testület megváltoztatta az építési szabályokat, így az addig nem beépíthető terület a többszörösét érte, és akár egy társasházat is fel lehetett volna húzni rá. Hogyha mi nem lépünk közbe! Ahogy nyilvánosságra hoztuk ezt a nem túl szép esetet, az ügyvéd meggondolta magát, és úgy vélte, neki már nem is kell ez a terület, így az önkormányzat visszavásárolta tőle azt és rövid időn belül vissza alakíttatta rekreációs területté
– mondta Dódity Gabriella, aki hozzátette: „Fel kell számolni azt, hogy Kispesten a haverok jól járnak!”
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre