Öt évvel a koronavírus-járvány után Kína újabb durva vírussal küzd. A HMPV fertőz az országban, miközben az influenza és a még mindig előforduló Covid-19 is szedi az áldozatait. Mangó Gabriella háziorvos mondta el a Metropolnak, hogyan védekezhetünk a fertőzés ellen.
Egy újabb vírusfenyegetés árnyékolhatja be majd a mindennapjainkat? A HMPV (humán metapneumovírus) fertőz most leginkább Kínában ami, dr. Mangó Gabriella háziorvos szerint hasonló a koronavírushoz.
A HMPV egy légúti vírus, amely főként a kisgyermekeket, időseket és legyengült immunrendszerű egyéneket támadja. A vírus okozta megbetegedések tünetei kísértetiesen hasonlítanak az influenzára és a koronavírusra egyaránt. A lehetséges tünetek: magas láz, köhögés, légszomj és súlyos esetekben még tüdőgyulladás is felléphet. Bár a HMPV nem új keletű, a közelmúltban rekordszámú volt a megbetegedések aránya egész Kína-szerte – közölte a kínai NDTV.
A vírus cseppfertőzéssel terjed: vagyis köhögéssel, tüsszentéssel vagy akár egy szimpla kézfogással is elkapható. Ezért a zsúfolt helyek: a tömegközlekedési eszközök vagy a rossz szellőzésű terek különösen kedveznek majd a vírus terjedésének. Dr. Mangó Gabriella azt hangsúlyozza, hogy a kézmosás és a maszkviselés ismét kulcsfontosságú lehet majd a fertőzések elkerülésében.
A Bors számolt be arról, hogy a jelenlegi járványügyi helyzet miatt a Semmelweis Egyetem Klinikai Központjának betegellátó szervezeti egységeinél (az ide tartozó kórházak listája itt található) látogatási korlátozást, illetve tilalmat, valamint kötelező maszkhasználatot rendeltek el. Ennek értelmében az egyetem betegeket fogadó egységeinél a jelentős számú légúti megbetegedés miatt alapesetben tilos a betegek látogatása!
A koronavírus-járvány árnyékában könnyű azt gondolni, hogy a HMPV a következő nagy világjárvány. De tényleg van okunk pánikra?
Dr. Mangó Gabriella hangsúlyozta a Metropolnak, hogy a HMPV vírus, egy olyan légúti fertőzés, amely egy enyhe nátha vagy megfázás tüneteit produkálja. De sok légúti fertőzéshez hasonlóan a HMPV is a tél végén és tavasszal a legaktívabb.
A HMPV nem új keletű, és bár a tünetei sok szempontból emlékeztetnek a koronavírusra, nincs arra utaló jel, hogy hasonló mértékű globális járványt okozhatna
– mondta Dr. Mangó Gabriella.
Bár még nincs vakcina a HMPV ellen, dr. Mangó Gabriella háziorvos a következőket javasolja:
Mindenképpen erősítsük immunrendszerünket, tartsuk be a higiéniai szabályokat, és kerüljük a zsúfolt helyeket, hogy ne döntsenek minket le a lábunkról a különféle vírusos megbetegedések
– fogalmazott a háziorvos.
A HMPV-t először 2001-ben azonosították, de valószínűleg már korábban is jelen volt. A humán metapneumovírus (HMPV) története egészen 2001-ig nyúlik vissza, amikor a vírust először azonosították Hollandiában. A kutatások azt mutatták, hogy a vírus már évtizedek óta jelen volt az emberi populációban, valószínűleg az 1950-es évek óta. Azért maradhatott rejtve ilyen sokáig, mert tünetei nagyon hasonlítanak más légúti fertőzésekhez.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre