Ilona hatalmas kitartással és akaraterővel rendelkezik. Fiatalokat megszégyenítő kondiban van: egy év alatt több ezer kilométert biciklizett.
Mihály Zoltánné Nagy Ilona Gizella, vagy ahogy sokan becézik, „Stünci” egy igazi példakép. 66 évesen fiatalokat megszégyenítő akaraterővel, kitartással és fizikummal bír. Egy év alatt több mint 16 ezer kilométert biciklizett. A Szarvason élő nő elvált, két lánya van, aki nagyon büszke rá.
Ilona 37 éves koráig nem sportolt semmit, majd gondolt egyet, letette a cigit, ami miatt viszont hízásnak indult, ezért tornázni kezdett.
Többszöri próbálkozás után 36 éves korom körül azt mondtam magamnak, hogy »eddig és ne tovább«. Egyik napról a másikra abbahagytam. Ha nem dohányzom, lehet, soha nem kezdtem volna sportolni. Semmi gond nem volt, amíg willendorfi vénusz formát nem kezdtem ölteni. Előtte mindig vékony voltam, nem sok gondom volt a súlyommal. Elkezdtem tornázni, egyre többször és egyre hosszabb ideig. Nagyon látványos volt a változás, a végén már én tartottam tornát a kolléganőimnek
– árulta el.
Közel 20 évvel ezelőtt az idősebb lánya vette rá, hogy menjen el vele futni.
„A futás akkora szerelem lett, hogy 4 maratont futottam sok félmaraton mellett és 2× második és az utolsó maratonon első lettem a korosztályomban Budapesten. Volt olyan év, hogy 4000 kilométert futottam, heti 100 km volt az átlag.”
Nagy sikereket ért el, többek között megkapta az „Év sportolója” díjat 2008-ban Szarvason, majd porcleválása lett és a műtétje után egyre kevesebbet tudott futni, végül abba is hagyta. A mozgás iránti szeretete és vágya azonban nem enyhült. Elkezdett hegyeket mászni, majd rátalált a bringázásra.
„Gerincsérvvel 10 hétig feküdtem 2020 elején. Nem hittem volna, hogy vissza fogom kapni az életemet, de visszakaptam, hála Istennek. Gyógyulás közben kezdtem el biciklizni, mert csak azt bírtam.”
Ilona imád a szabadban tekerni, de időtakarékosság céljából modern szobabiciklit, úgynevezett „okosgörgőt” használ.
Terepen sokkal jobban szeretek bringázni, nagyon szép helyekre jutottam így el. Az idősebb lányom és a párja szintén sokat biciklizik, így rengeteget megyünk együtt is. Magyarországon sokfelé bringáztunk már, de külföldre is eljutottunk. Egyszer a lányom megmutatta az okosgörgőt, hogy télen is lehessen tekerni. Nagyszerű találmány, csak ajánlani tudom.
A nyugdíjas óvodapedagógus jelenleg muzeológusként dolgozik. Munkája mellett természetesen szakít időt a sportolásra is.
Míg az óvodában dolgoztam, több szabadidőm volt, többet tudtam terepen biciklizni. Amikor így elindultam, 150-160 kilométert tettem meg egy teljes nap. Általában hétvégén mentem. A mostani munkahelyemen napi 8 órát dolgozom, így át kellett gondolnom a napirendemet.
Stünci elmondta a heti rutinját:
4:40-kor kelek hétköznap. 5 órától 6.20-ig az edzőteremben vagyok. Hazajövök, kávézom, az állataim reggeliztetése, rendrakás és 7 órától már a görgőn ülök. Általában 70 percet tekerek, utána szó szerint rohanok dolgozni. 4 után hazajövök, az állataimat lerendezem és ismét 70-80 percet biciklizek. Heti 350-400 km az átlag. Persze vannak kihagyások, ha más jön közbe. Utána jut még idő házimunkára, kertészkedésre, állatmentésre... Este hamar lefekszem, általában 8 után már ágyban vagyok. Hétvégén pihenőt tartok, ha hétköznap mindennap bicikliztem. Ha nem, akkor pótolom.
A lányaim mindenben támogatnak, néha »megkérdőjelezik az épelméjűségemet«, de büszkék rám, mint ahogy én is rájuk. Hamarosan megszületik a harmadik unokám
– árulta el mosolyogva.
Mindenki előtt ott a lehetőség, hiszem, hogy akarattal mindent el lehet érni. Az 50 éves kor egy mérföldkő a legtöbb nő életében. Én is sok mindent átértékeltem, de azt az egyet biztosan tudom, hogy a nőiességnek sosincs vége és sokat lehet tenni az érdekében
– mondta Ilona, aki idén még többet tervez terepen biciklizni és szeretne újra futni.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre