Újévkor sem tudnak leállni.
A baloldali média a napokban azt kezdte terjeszteni, hogy fizetni kell a személyi okmányok kiváltásáért. A valóság ellenben az, hogy a személyi igazolvány kiállítása és lejárat utáni pótlása továbbra is ingyenes, a Magyar Közlönyben megjelent rendelet azokat a kivételes eseteket szabályozza, amikor az elveszett okmányokért fizetni kell – közölte lapunkkal a Kormányzati Tájékoztatási Központ.
Mint hangsúlyozták:
fizetni csak akkor szükséges, amennyiben valaki a lejárati határidőn belül elveszíti az okmányát.
Az ingyenesség eseteit a december 20-án a közlönyben megjelent, a digitális államról és az okmányok digitalizációjáról szóló törvény szabályozza, a rendeletet a törvénnyel együtt kell értelmezni. Az ezzel ellentétes állítások a jogszabályok félreértelmezésén alapulnak – hívták fel a figyelmet.
Mint azt az Index részletezte, továbbra sem kell fizetni:
A személyi azonosítót és lakcímet igazoló hatósági igazolvány kiállításáért, pótlásáért igazgatási szolgáltatási díjat kell fizetni, kivéve
Ellenkező esetben, ha az okmányt a lejárati idő előtt cserélni kell, a szilveszter éjjelén kiadott Magyar Közlöny szerint az állandó személyazonosító okmány kiállításának díja 7700 forint lesz február elsejétől, míg az ideiglenes személyazonosító okmány 3100 forint, a személyi azonosítót és lakcímet igazoló hatósági igazolvány pedig 3700 forintba kerül majd.
Ezeken kívül a felsorolásban szerepel még, hogy a magánútlevél, második magánútlevél kiállításáért 17 ezer forintot kell majd fizetni, ami a 12. életévét be nem töltött személy esetében 8500 forintra módosul. Emellett még a postai ajánlott kézbesítés díját is átterhelik a polgárokra, amely kétezer forint lesz okmányonként, ezt viszont elengedik abban az esetben, ha a csere oka gyártáshiba, tévesen bejegyzett adatok helyesbítése vagy az igazolvány tárolóelemének nem működése.
A rendeletben azt is kikötötték, hogy a megfizetett díjak a Miniszterelnöki Kabinetiroda bevételeinek számítanak majd, amelyeket készpénzzel és kártyával is ki lehet egyenlíteni, kivéve a diplomata-útlevél és a külügyi szolgálati útlevél esetében, ahol ez a díj átutalással is rendezhető – olvasható a Riposton.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre