Orbán Viktor a hét legfontosabb és legfájóbb eseményének nevezte a szíriai helyzet körül kialakult álhírbotrányt.
A legutóbbi, Kossuth rádiónak adott interjújában Orbán Viktor is kitért a szír elnökről és repülőgépéről terjesztett álhírbotrányra. A miniszterelnök úgy fogalmazott: véleménye szerint ez volt a múlt hét legfontosabb eseménye, és egyben a legfájóbb ügy is. Emlékeztetett, hogy Szíria kormányzata összeomlott. Felidézte, hogy 2015-ben a Szíriából kiinduló migrációs válságot egy több száz áldozatot követelő terrorhullám követte.
Egy álhírrel bele akarták keverni Magyarországot ebbe a tűzforró konfliktusba, mivel Aszadra jelenleg is vadásznak. Tudnunk kell, kik terjesztették ezt az álhírt, és miért.
Sokkal inkább a józanság és a belátás segíthet ebben a helyzetben, nem lehet kockáztatni. Véletlenül történt-e ez? – tette fel a kérdést. Nem hiszem, hogy ez így volt – tette hozzá. Van néhány nehéz kérdés, és ezeket a nemzetbiztonsági szerveknek kell felderíteni – mondta a kormányfő.
Ahogy arról Orbán Viktor is beszélt, az ügy nemzetbiztonsági kérdés, így az ügy felgöngyölítése az illetékes hatóságok feladata. Arra azonban érdemes felhívni a figyelmet, hogy van pár olyan jel, ami mind egy irányba mutat. Az ügy kapcsán eddig napvilágot látott információk alapján ugyanis kijelenthető, hogy az álhír elhintése és futtatása egyedül a Tisza Párt elnökének állt érdekében, hiszen ennek kapcsán Magyar Péter újabb frontot nyithatott volna mindent és mindenkit támadó kampányában.
Az álhírbotrány megértéséhez fontos időrendi sorrendben végig venni az eseményeket. A bukott szír elnök állítólagos Magyarországra meneküléséről először a Magyar Péterrel szorosan együttműködő, a Tisza Párt házi szócsövének számító balliberális Magyar Hang számolt be szombat reggel ötkor. A lap egy „reptéri forrásra” hivatkozva írt a „bombahírről”, amihez egy szír felségjelzésű utasszállító gépről készült fotót mellékelt „bizonyítékként”.
Erről a képről később kiderült, hogy 2012-ben készült Ankarában.
Ennek ellenőrzése 1 percet vett volna igénybe, de a lap újságírói ezt valamiért elmulasztották. Talán azért, mert megbízójuknak nem mertek kérdéseket feltenni. A Magyar Hangon megjelent kamuhírt elsőként ki más, maga Magyar Péter „szemlézte”, aki reggel 8 órakor azt írta kérdésbe csomagolva a Facebook-oldalán, hogy „Orbán Viktor segítséget nyújtott a bukott szír diktátornak?”, miközben azt követelte, hogy hozzák nyilvánosságra, kik érkeztek Szíriából Budapestre a titkos repülőgépen. A bejegyzését követően az álhír vírusszerűen kezdett terjedni a közösségi médiában, és mintegy varázsütésre (vagy előre megbeszélt módon) több más baloldali hírportál is azonnal átvette.
Miután Magyar Péter bejegyzése nyomán a baloldali nyilvánosság egy jelentős része már tényként kezelte az álhírt, a Budapest Airport és a kormány is kategorikusan megcáfolta a gép érkezéséről szóló információkat. Közben többen is arra hívták föl a figyelmet, hogy a Magyar Hang egy 12 éves fotóval igyekezett bizonyítani a hazugságait. Az álhír ezen a ponton vált tarthatatlanná, a hírportál eltávolította az erről szóló cikket az oldaláról, majd elismerte, hogy súlyos hibát követett el.
Ezzel szemben Magyar Péter nem kért elnézést, amiért valótlanságot állított, csak frissítette az eredeti bejegyzését. Ebben ismételten burkoltan azt írta, hogy „a hírt ugyan cáfolták, de lehet mégis igaz, hisz a Liszt Ferenc repülőteret korábban megvásárolta az állam”. A Tisza Párt elnöke tehát érvelési hibáktól hemzsegő mellébeszéléssel próbálta továbbra is életben tartani az álhírt.
A szír elnökről szóló álhír terjedése alapján kijelenthető, hogy a Magyar Hang és Magyar Péter tandemben, összejátszva, együttműködve terjesztették a rémhírt.
És ez nem lehet véletlen, hiszen a hírportál gyakorlatilag a Tisza Párt házi lapjaként működik, és gyakran használják egymást hivatkozási alapként. Ez megerősíti azt gyanút, hogy a kamuhírt személyesen Magyar Péter küldte el nekik, jó eséllyel ő lehetett az a bizonyos „névtelen reptéri alkalmazott”, akire a Magyar Hang ősforrásként hivatkozott.
Emellett az is gyanúba keveri Magyar Pétert, hogy rajta kívül egyetlen politikai közszereplő sem ugrott rá a kamuhírre. Ő viszont bármiféle kritika nélkül, és a tőle megszokottnál is nagyobb vehemenciával kezdte el terjeszteni a hazugságokat.
Fontos elmondani, hogy az álhírbotrány ügyében nemzetbiztonsági vizsgálatot indított az Alkotmányvédelmi Hivatal. A Kormányzati Tájékoztatási Központ szerint Magyar Péter korábbi Facebook-bejegyzésében és a Magyar Hang cikkében olvasható állítás „alkalmas Magyarország biztonságát veszélyeztetni”.
Kocsi Máté a Nemzetbiztonsági Bizottság vezetője a rémhír elterjedése után súlyos kérdéseket tett fel.
Szíria budapesti nagykövetségét meg kellett védeni egy incidens miatt, a damaszkuszi magyar nagykövetség tagjait pedig ki kellett menekíteni, s egy másik országba szállítani. De Szíriában jelenleg is tartózkodnak magyarok. Ebben a hangulatban a tűzzel és emberéletekkel játszik az, aki újfent hamis híreket közöl, melyeket a nemzetközi sajtó is átvesz, és a közösségi médiában is úgy osztogatják fékezett gondolkodású tiszás rajongók, mintha nem lenne holnap.
De vajon tudja garantálni a Tisza Párt vagy Magyar Péter, hogy nyugat-európai terrorsejtek, Bassár el-Aszad ellenlábasai nem érkeznek Magyarországra bosszút állni, véres cselekményt végrehajtani az álhír hatására? Dehogy tudja, mégis terjesztik tovább, kockára teszik honfitársaink és a hazánk biztonságát, gyengítik Magyarországot. Ez a valódi cél. A külföldi cél.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre