Először jelent meg összefoglaló kötet a Városliget több mint 250 éves kalandos történetéről. A Városliget története című könyvben a korabeli időket is megidéző képeket találsz, ezekből válogattunk egy csokorra valót.
A Városliget története kalandregénybe illő. Ezért is meglepő, hogy az elmúlt évszázadok alatt csak most jelent meg összefoglaló kötet megdöbbentő mindennapjairól, amelyben a szerző, Lovas Dániel hat fejezeten keresztül, történeti hűséggel és olvasmányos nyelvezettel kalauzolja az olvasót évszázadokon át napjainkig, a Városliget legújabb aranykoráig. Ebből gyűjtöttünk egy csokorra való képet.
Andalgó párok és bokrok közül előbukkanó gyerekek, csónakázó tó, káprázatos panoráma a budai hegyekre. Mindez kedvelt témája volt a festőknek, íróknak és költőknek a XIX. század eleji vadregényes Városligetben. Aztán a Budapest szerelmesének becézett báró Podmaniczky Frigyes mellett többek között Jókai és Karinthy is rabja lett Európa első közparkjának. Krúdy például így köszönti írásában a vibráló őszt: "Én tudom, hogy milyen akkor az ősz a Városligetben, amikor szeretőnket nem hiába várjuk fél tizenkét órakor Rudolf ábrándos vadászszobra mellett…"
A Múlt-kor gondozásában jelent meg „A Városliget története” című könyv, amely igazi csemege az olvasónak. Ha az ember fellapozza, órákig nem szabadul, hiszen rabul ejti a 400 oldalas, gazdagon illusztrált elbeszélés, amely 1752-ben kezdődik, amikor az Ökördűlőként ismert terület Pest város tulajdonába került. Majd a könyv feleleveníti, hogyan vált a XIX. századi pesti polgárok életének nélkülözhetetlen részévé.
A lapokról felsejlik az ikonikus Wampetics étterem, az Ezredéves Kiállítás, a pezsgő élet, a fiákerek, a majálisok vagy kutyaszánozások, mindez azonnal életre kel a kötet lapjairól, ahogyan a nehéz idők is. Például a XIX. század dereka, amikor a nagy árvíz idején Pest lakosságának egy része ide húzódott a Duna pusztító áradata elől. Vagy amikor a Liget tövében diktátorok integettek az állampártot "éltető" felvonulóknak. Végül pedig a szerző bemutatja, milyen aranykort él meg ismét napjainkban, amikor megépült a Magyar Zene Háza vagy az új Néprajzi Múzeum épülete, megújult a nagyjátszótér és más helyek, amelyeket az elmúlt években 12 millióan látogattak meg.
A Városligetben lévő csodás épületek és intézmények sorra zsebelik be a nemzetközi díjakat, a „világ legjobb turisztikai fejlesztéséről” itt olvashatsz.
A kötetben több száz, a korabeli időket is megidéző képet találsz, ezekből válogattunk egy csokorra valót, amelyet itt nézhetsz meg:
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre