Városliget: épül az új Nemzeti Galéria – irigykednek Karácsonyék, ezért csak gyalázkodnak

Hamarosan elindul az új Nemzeti Galéria építése, ez lesz a Városliget-projekt záró nagyberuházása. A Városliget ékköve lesz az épület – de a Karácsony-féle városvezetés ellenez minden fejlesztést…



Megosztás
Szerző: E. ZS.
Létrehozva: 2024.10.08.
Módosítva: 2024.10.08.
Nemzeti Galéria Liget Projekt városliget Budapest

Hamarosan elindul a Magyar Nemzeti Galéria építése, ez lesz a fejlesztők szerint a világszínvonalú és Európában egyedülálló, újjáépített Városliget koronája. Az épület a volt Petőfi Csarnok helyén valósul meg, és a 10 éve tartó Liget-projekt befejezésének záróköve. Bár a szakemberek szerint a számtalan nemzetközi díjat bezsebelő ligeti fejlesztés az új galériával felkerül Európa kulturális térképére, Karácsony Gergely főpolgármester főtájépítésze nem örül ennek, rossz néven vette az új galériát és az egész ligetfejlesztést.

városliget
Városliget: az utolsó gigaberuházás a Magyar Nemzeti Galéria megépítése. A képen a látványterv látható Fotó:  Liget Budapest Projekt

 Szerinte mindez „hülyeség”, a Liget-projekt pedig egy „gonosz terv” – akármilyen szép zöld az új Liget és akármennyi nemzetközi díjat is kapott eddig…  

A Városliget megújítása igazi magyar siker. Eddig is óriási népszerűségnek örvendett, hiszen körülbelül 10 millió látogatót fogadott, de nemcsak a budapestiek szeretik, hanem a szakma is: az építészetileg is kuriózumként emlegethető épületek, mint például a Magyar Zene Háza sorra hozzák el a nevesebbnél nevesebb nemzetközi elismeréseket. De legutóbb magát a Ligetet is a világ legjobb turisztikai fejlesztésének választották.

Bardóczi Sándor szerint mindez mégis hülyeség, csak egy gonosz terv. 

Hülyeségre mindig van pénz, akkor is, ha másra nincs… Nem kéne bele több épület… pláne nem kell egy parkba egy ekkora monstrum. Több zöld kell bele, mert ez egy közpark. Amit elvettek a fővárostól, hogy beépíthessék. Gonosz terv ez…” – írta közösségi oldalán Karácsony Gergely főtájépítésze.

A világ harmadik legrégebbi, több mint 200 éves közparkja a Városliget, amely az elmúlt 10 évben ehhez méltó módon újul meg Fotó:   Liget Budapest Projekt

Szentkirályi Alexandra be is szólt a főtájépítésznek, a Fidesz–KDNP frakcióvezetője videóban tette helyre Karácsony Gergely emberét. 

Karácsonyék tehát a Liget parkfejlesztést »hülyeségnek« tartják, de a Városháza parkolójába kókányolt murvás »pop-up« parkot a »város új közösségi terének« nevezik. Véleményes, javaslom megkérdezni a budapestieket egy lakógyűlésen, melyiket szeretik jobban!” – mondta.

A Magyar Nemzeti Galéria belső terének látványterve Fotó:  Liget Budapest Projekt

Egyébként a Városliget pár napja újabb 3 ezer négyzetméter zöldfelülettel gazdagodott. Idén felújítottuk a KRESZ-parkot, de nincs megállás, indul majd a Magyar Zene Háza mögötti zöldterület fejlesztése, valamint megkezdődik az új Nemzeti Galéria fejlesztése, ami tovább fogja gazdagítani a Liget eddig is színes kulturális életét. A folyamatos zöldítés és modernizálás nem kizárólag a látogatóknak kedvez, hanem Budapest jövőjébe is befektetés. A Liget jobb, szebb, zöldebb és egészségesebb. Nem irigykedő károgástól, hanem konstruktív építőmunkától lesz hangos

– jegyezte meg Szentkirályi Alexandra.

Városliget: ezt érdemes tudni most 

A Magyar Zene Háza, csodájára jár a világ   Fotó: Liget Budapest Projekt
  • A Városliget legújabb fejlesztéseként több mint 3000 négyzetméteren újult meg a ballon környékének zöldfelülete, ezzel összesen több mint 30 ezer négyzetméter zöldfelület újult meg eddig
  •  Elkészült az új úthálózat, új utcabútorokat helyeztek ki, 1500 különböző cserjét és növényt ültettek el, és félezer évelővel színesedett a környék
  • Az új galéria épületét a Pritzker-díjas japán SANAA (Sejima and Nishizawa and Associates) építésziroda tervei alapján kivitelezik a Petőfi Csarnok lepusztult épülete helyén. Az új múzeum tervezőit nemzetközi építészeti tervpályázaton választották ki. A japán alkotók nevéhez fűződik például a Louvre Lens-ban megnyílt új múzeuma, vagy a New York-i Új Kortárs Művészeti Múzeum.
  • Folyamatosan növelik a revitalizált parkrészek számát is.
Az új Néprajzi Múzeumnak is csodájára járnak az egész világról, ráadásul az épületet magyar  szakember tervezte   Fotó: Liget Budapest Projekt
  • A Városliget zöldfelületének rehabilitálása 2017-ben kezdődött: az első ütemben 2018-ra a Hermina kutyás élménypark, a Vakok kertje és az Ifjúsági sportpályák újultak meg összesen 25 ezer négyzetméteren. 2018 és 2020 között, a második, több mint 150 ezer négyzetméternyi parkfelületet felölelő ütemben elkészült a Millennium háza melletti Rózsakert, a Nagyjátszótér, valamint a sportpályák és a két kilométer hosszú futókör is.
  • Újjászületett a Mőcsényi Mihály botanikus kert, mellette a Piknik kert, a Királydomb és az Ajtósi kutyás élménypark is. A 2021 és 2023 között megvalósult harmadik ütemben a Magyar Zene Háza és a Néprajzi Múzeum környezete újult meg, létrejött a zenei játszótér, és kialakult a Hősök terét, valamint az Ajtósi Dürer sort összekötő zöld, virágos Városligeti Promenád, a harmadik ütemben pedig összesen 90 ezer négyzetméternyi zöldfelületet újítottak meg vagy hoztak létre.

A Városliget ékköve lesz az új Nemzeti Galéria, videónkat itt nézheted meg:

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás