Egyre több embert ölnek meg a szuperbaktériumok – Ez az oka

Folyamatosan nő az olyan megbetegedések száma, amik gyógyszerekkel nem kezelhetők. Ennek egyik oka pedig pont az indokolatlanul beszedett gyógyszerek és az emiatt terjedő baktériumok.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2024.11.18. 17:00
szuperbaktérium antibiotikum fertőzés

Egyre több embert ölnek meg az olyan baktériumok, amikre nem hatnak a gyógyszerek. Mi ennek az oka és mit érdemes tudni az úgynevezett szuperbaktériumokról? Az európai antibiotikum nap alkalmából összegyűjtöttük!

vírus baktérium kutató teszt betegség
Egyre többen halnak meg olyan baktériumok miatt, amik ellen nincs gyógyszer! / Fotó: FOTOGRIN / Shutterstock

November 18-a az európai antibiotikum nap

A sok, feleslegesen beszedett antibiotikummal azt éri el az emberiség, hogy már most gyógyszereknek ellenálló baktériumok tizedelik a lakosságot. Erre kívánja felhívni a figyelmet az európai antibiotikum nap (EAAD), amit minden évben november 18-án tartanak. Mit lehet tudni erről a jelenségről? Lehet ellene bármit is tenni?

A kezdeményezésről bővebben

Az EAAD egy, az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) által koordinált egészségügyi kezdeményezés. November 18-tól általában egy héten át különböző tájékoztató anyagokat állítanak össze a tagállamok, amik segítségével arra próbálják felhívni a figyelmet, hogy milyen veszélyeket rejt a kontrollálatlan és indokolatlan antibiotikum szedés, és hogy mit lehet tenni az így kialakuló szuperbaktériumok ellen. Íme ezekre néhány példa!

Mi is az a szuperbaktérium?

Egy antibiotikumoknak ellenálló baktérium, ami különböző fertőzéseket okoz az emberi testben, és mivel ellenáll a gyógyszereknek, szinte lehetetlen elpusztítani őket. A megjelenésük oka, hogy az emberek – kis túlzással – egy szimpla torokfájásra is antibiotikumot vesznek be. A másik ok, hogy Európa-szerte sok kórházban, bentlakásos intézményben adnak túl sok antibiotikumot a pácienseknek.

Mennyire rossz jelenleg a helyzet?

Évente annyi embert betegítenek meg szuperbaktériumok, mint az influenza, a tuberkulózis és a HIV/AIDS együttvéve. A legfrissebb statisztika szerint nagyjából 35-40 000 ember hal meg emiatt évente az unió területén. És ez a helyzet egyre csak romlik, a koronavírus-járvány miatt ugyanis jelentősen megugorhatott az antibiotikumoknak ellenálló baktériumok száma és elterjedtsége. Sokakat ugyanis antibiotikummal kezeltek, teljesen feleslegesen.

A szuperbaktériumok terjedésének egyik oka az indokolatlan antibiotikumszedés / Fotó: nngyk.gov.hu

Hogyan terjednek a szuperbaktériumok?

Terjesztik őket állatok, növények és persze az emberek is. Az állatokban úgy alakul ki, mint az emberekben: az antibiotikumos kezelések által. A növényekbe az állati trágyával jut be a szuperbaktérium, az emberekbe pedig étellel és az állatokkal való közvetlen érintkezés útján. Ezenkívül, a kórházban is megfertőződhet bárki szuperbaktériummal, akit antibiotikummal kezelnek. Ha pedig valaki már fertőződött, akár egy érintéssel is továbbadhatja a betegséget.

Sokan fertőződnek meg szuperbaktériummal a kórházakban

Minden 15. kórházi betegnek van minimum egy egészségügyi ellátással összefüggő fertőzése az EU-ban. A rosszabb hír azonban az, hogy a fertőzést okozó 3 baktériumból 1 ellenáll az antibiotikumoknak, vagyis szuperbaktérium.

Megállíthatjuk a szuperbaktériumok terjedését?

Egyes becslések szerint 2050-re 10 millióan fognak meghalni antibiotikum-rezisztenciában, és ebben a becslésben még egyáltalán nem számoltak a koronavírussal, ami csak rontott a helyzeten. Mit tehetünk ez ellen?

  • Egyrészt legyünk tisztában azzal, mire való az antibiotikum: kifejezetten a baktériumok okozta megbetegedés ellen jók!
  • Tehát vírusos fertőzés (influenzára, koronavírusra) esetén ne szedjünk be a korábbról megmaradt antibiotikumot.
  • Ha nem egyértelmű, hogy vírus- vagy baktériumfertőzésünk van-e, forduljunk orvoshoz, mielőtt kezelnénk magunkat.
  • Csak akkor szedjünk be ilyen készítményt, ha az orvos írja fel, és ekkor is csak nagyon indokolt estben és mennyiségben, de semmiképp se vírusfertőzés esetén.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás