Már fél éve ágyi poloskás a ház, a bérlők saját pénzükből fizetik az irtást, a tulajdonos önkormányzat egy lépést sem tesz.
Ágyi poloskás matracok az udvaron, a bérlők annyira rettegnek a vérszívók további elterjedésétől, hogy inkább kipakolták az ágyneműt, hátha így szabadulnak tőlük. Újabb bérházban áll a bál, a Leonardo da Vinci utca 5. szám alatt élő bérlők hiába kértek segítséget a Pikó András vezette Józsefvárosi Önkormányzattól, semmi sem történik fél éve. Pedig több lakásba is befészkelte magát a szinte kiirthatatlan ágyi poloska...
Jelenleg három bérlő vállalja fel, hogy a lakásába betelepedett az ágyi poloska, közülük legutóbb egy nyúlt a zsebébe, hogy saját pénzén rovarirtót hívjon. Egy ilyen művelet 25–40 ezer forint között van, ráadásul nem sokat ér, ha nem végzik el az egész házban. A bérlők viszont kispénzűek, van közöttük nagycsaládos és nyugdíjas is. Átlag 14–20 ezer forint között fizetnek az önkormányzatnak a szociális bérlakásokért, az ágyi poloskás „társbérletért”. Mint azt a Metropolnak elmondták, körülbelül hat hónapja jelent meg a házban a vérszívó, azóta összesen négyszer volt irtás egy-egy lakásban, mindegyiket az adott lakás bérlője fizette. Persze ez szinte semmit nem használ, hiszen az összes lakásban szükséges volna irtani ahhoz, hogy megszabaduljanak az éjjel akcióba lendülő vendégektől és petéiktől.
Attól félünk, hogy valamilyen fertőzést elkapunk. Most irtottak két hete, kikerültek ezek az ágyi poloskás matracok az udvarra. Mire elszállíttatja innen az önkormányzat, legalább 3-4 hónap lesz, mert ez a tapasztalat
– mondta rémülten egy neve elhallgatását kérő lakó, akit nem lepett meg az, hogy a helyi baloldali önkormányzat a füle botját sem mozdítja, hogy segítsen.
Azt válaszolták, hogy nincs erre keret. Arra sem volt hosszú ideig, hogy legallyazzanak egy fát hátul, ami állandóan kiverte az ablaküveget egy gyerekét egyedül nevelő édesanyánál, akinek pénze nem volt az újraüvegezésre, tehát úgy laktak tovább, ki tudja, meddig
– ecsetelte a lakó.
Mint korábban megírtuk, az ágyi poloska fertőzöttsége főként az önkormányzat által fenntartott bérházakban és a hajléktalanszállók vagy lakótelepek környékén jelent komoly problémát. Egyre több a bejelentés, a Metropol legutóbb szintén a a józsefvárosi Tömő utca 5.-ben járt.
Az irtó is mondta, hogy a nyolcadik kerület teljesen el van fertőződve, nem volt olyan utca, ahol ne járt volna ágyi poloskát irtani. Éjjel nem tudok aludni, összevissza csípnek, nem merek moziba se menni, de BKV-n sem utazom, jön a halottak napja, a karácsony, a rokonaimmal sem tudok érintkezni. Ez rosszabb, mint a Covid
– panaszolta ott a Metropolnak egy másik bérlő.
Ez úgy csíp, hogy meg lehet zavarodni. Először azt hittem, valami pókcsípés, aztán rájöttem, hogy nem! Nyár elején irtattam először, aztán az önkormányzat irtatott, na az olyan is volt. Milyen az, amikor 7 perc alatt végez a szakember, akin még maszk sincs? Biztos valami híg lőrét végigfújt. Utána megint én irtattam 27 ezer forintért, miután azt válaszolta a tulajdonos önkormányzat, hogy a bérlőknek az évi kettőn túl saját maguknak kell finanszírozni, ha irtani akarnak
– panaszolta a kisnyugdíjas bérlő, aki hiába is akarna megszabadulni a poloskáktól, nem tud, mert a házban nem mindenki finanszírozza meg az otthonában az irtást.
„Ráadásul vannak üres lakások, ahová bevették magukat a vérszívók, oda senki nem is tud bemenni a poloskákon kívül. Ezeket a lakásokat és azok távollevő bérlőit a tulajdonos önkormányzatnak kellene felkeresni, kötelezni az irtásra, enélkül soha nem lesz kiirtva innen az ágyi poloska.”
Az ágyi poloska nem a koszra jön, gyakorlatilag teljesen mindegy számára, milyen a közege. Terjedése leginkább az influenzára hasonlít. Közösségben is össze lehet szedni, hiszen sosem tudni, hogy a moziban a szomszédunk, egy utas a buszon vagy éppen a kollégánk otthonról nem hurcolt-e véletlenül magával egy-két poloskát. Kétféleképpen kerülhet a lakásba: vagy a környezetből érkezve, vagy ha behurcolják ruhán, a cipő talpán. Az ágyi poloska jelenléte hotelekben, szállodákban, apartmanokban is előfordulhat. A vérszívó első megjelenésétől a probléma felismeréséig átlag 30 nap telik el, ami azt is eredményezheti, hogy a 30. napon már 50 kikelt ágyi poloskával is lehet számolni. Ebből a kifejlett ivarérett poloska száma elérheti a 20-at, amik addigra már akár 80–100, kikelésre váró petét is rakhattak. Kiirtani nagyon nehezen lehet.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre